niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pamięć o ofiarach nacjonalistów ukraińskich

Pamięć o ofiarach nacjonalistów ukraińskich

Pamięć o ofiarach nacjonalistów ukraińskich
Data publikacji: 2017-10-26 16:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:26
Wywietleń: 1556 298297

W piątek (27 października) dokładnie w czwartą rocznicę ustawienia Krzyża Wołyńskiego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, odbędzie się uroczystość wmurowania urny pamięci pod budowany pomnik „Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich”. Tak więc po wielu latach starań, które czyniły szczecińskie środowiska kresowe, w końcu rozpocznie się budowa pomnika, który – zgodnie z intencjami pomysłodawców – upamiętnić ma ofiary ludobójstwa dokonanego na kresach II Rzeczypospolitej w latach 1939-47.

Pomnik stanąć ma nieopodal Krzyża Wołyńskiego, który w 2013 roku ustawiono na szczecińskim Cmentarzu Centralnym, i który do dziś jest jedynym symbolem – pomnikiem upamiętniającym ofiary zbrodni ukraińskich nacjonalistów na dawnych kresach II Rzeczypospolitej, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie. Ten skromny w formie, aczkolwiek wymowny monument, będzie miał kształt piramidy, która w istocie jest fragmentem szczytu ściany z kawałkami dwuspadowego dachu typowego wiejskiego domu. Bryła wykonana ma być z betonu i pokryta płytami kamienia strzegomskiego. Zgodnie z projektem, na ciemnym granicie widnieć będzie inskrypcja – „Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947”.

Uroczystość, której początek zaplanowano na godzinę 14.45 rozpocznie się od modlitwy – „Koronki do Miłosierdzia Bożego”. Później zabrzmi hymn narodowy. Po mszy świętej w miejscu, gdzie stanie pomnik, wmurowana zostanie urna pamięci. Nie licząc aktu erekcyjnego znajdzie się w środku także ziemia z 28 miejscowości, w których do dziś, w bezimiennych masowych grobach spoczywają pomordowani głównie w latach 1943-1947.

– Pomnik nie jest przeciwko narodowi ukraińskiemu, lecz jest wyrazem pamięci o ofiarach – powiedział Jerzy Mużyło, prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć. – Bolesne jest to, że cmentarzy pomordowanych ciągle nie ma. Chcielibyśmy jednak, by stosunki między sąsiadami układały się dobrze, i by opierały się na prawdzie. Na uroczystość zapraszamy także Ukraińców, bo przecież w trakcie mordów na Kresach ginęli także Ukraińcy niosący pomoc Polakom.

Jerzy Mużyło poinformował nas, że zebrano już część funduszy potrzebnych do budowy pomnika. Najprawdopodobniej jednak – ze względu na dość wysokie koszty – zorganizowana zostanie zbiórka pieniędzy. Niebawem też inicjatorzy, w tym organizacje kresowe, podpiszą umowę dotyczącą budowy z Instytutem Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Odsłonięcie pomnika planowane jest na 11 lipca 2018 roku, dokładnie w 75. rocznicę tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu, kiedy to jednego dnia z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęły tysiące Polaków. ©℗

R.K. Ciepliński

Komentarze

M.Dem.
Do "pomnika" i nie tylko. Najgorszy z najgorszych, najbardziej upadlajacy, upokarzajacy los nie Polacy, nie nacjonalisci polscy zgotowali Ukraińcom. Taki manewr strategiczny na odebranie Ukraińcom ich ziemi, jednej z lepszych w swiecie i mogacym wyzywic nie tylko ich samych, zmuszajac ich do ludozerstwa jako pomyslu na jedzenie, nie od Polakow wyszedl! To byla robota tych samych sil politycznych, ktore jednoczesnie przygotowywaly zaglade Polakow, manewrowaly rola Niemiec i calym tym rozwojem zbrodni przeciwko ludzkosci i swiatu. Kontynuacja niesmiertelnej drogi do podporządkowania sobie swiata ideologii rewolucji. Odrazajacych metod "walki" o wyzywienie ludzi. Nie poprzez wzrost postepu naukowo-technicznego, ktory wyzywi/utrzyma ludzi ze wzrostu ilosci i jakosci produkcji (w tym rolnej) bez wymordowania polowy ludzkosci! Przez zjadanie wlasnych dzieci, itp.! Wiele wskazuje na to, ze historia może się powtarzać. Nie ma sterowania Ukraińcami i Polakami do nadal? To nie żarty i widok przyszłości w pijanym widzie. Są podstawy aby traktować poważnie ludzkie gadanie: sterowanie Ukraińcami w Polsce jest typu rozkazowego, w asortymentach zawierających m.in. likwidację własnych dzieci. To naprawdę nie są polskie pomysły. Jest dużo śmieszności w polskiej mentalności (skłonność do blagi, do przymykania oczu na zysk z niegodziwości, bohaterstwo na pokaz, etc.) Ale to nie to samo co planować dobrobyt części ludzi poprzez zbrodnie potworne w ilościach i rodzajach. Od początku tych rewolucji do nadal. Może więc zaistnieć nie tylko na podgrzewaniu cierpiętnictwa narodów a na myśleniu: jak i co uruchomić aby tę linię polityczną zablokować, ubezwłasnowolnic raz na zawsze? Będzie trudno. Radość delektowania się potwornoscia usmiercania nie jest rzadką cechą ludzi w państwach typu sowieckiego. Naciski zwyrodniale padają na podatny grunt. Sądząc po reakcji na naciski. Choćby w sprawie zwierząt.
2017-10-27 13:49:55
Jarun
To dlaczego UPA na Ukrainie jest obecnie: "bohaterską partyzantką" walczącą o niepodległość? A główne hasło: rezat' lachiw! Wiadomo, że Niemcy nie będą potępiać Ukraińców, bo Ukraińcy utworzyli SS-Galizien.
2017-10-27 10:07:44
Zenek
Nie nacjonaliści!Zbrodniarze gorsi od gestapo.Podczas"akcji"UPA" SS-mani uciekali w krzaki wymiotując.Nawet oni nie znali takiego zdziczenia. I ma rację mój "przedmówca"pisząc o gen.Świerczewskim.
2017-10-27 09:15:59
@ pomnik
Siedzą w piekle po same uszy.
2017-10-26 23:52:20
Heil
Dać na szczycie swastykę i będzie idealny
2017-10-26 23:24:15
Upiory z upa
"Pomnik" was podpuszcza - to troll, a wy dzieciaki dajecie się nabrać na jego durnowaty hejt.
2017-10-26 22:03:16
do miłującego ukraińskich morderców polskich kobiet i dzieci niejakiego „pomnika"
Niedługo wyjdzie według waszej ukraińskiej narracji że Polaków mordowali tylko i wyłącznie kacapy! Owszem, dużo naszych wybili! Ale nie wolno zapominać że Ukraińcy mordowali Polaków tak samo jak Turcy Ormian!!!
2017-10-26 21:42:01
Przywrócić ul. Karola Świerczewskiego !
I postawić mu należyty pomnik - to prawdziwy bohater walk z banderowską reakcją !
2017-10-26 21:12:02
do miłującego ukraińskich morderców polskich kobiet i dzieci niejakiego „pomnika"
Gdzie mam wyjechać? Polska to moja ojczyzna! A ty? Hajdamaku jeden! Niewygodna prawdziwa historia, wracaj do siebie na dzikie pola!
2017-10-26 21:00:20
@do adwersarza niejakiego "pomnika"
Bądź konsekwentny, nie męcz się z Polakami. Wyjedź do swoich. Nie pisz nam tu historii po swojemu.
2017-10-26 20:24:53
Chwała bohaterom !
Niech żyje Generał Karol Świerczewski ps. Walter, pogromca Upaińskich band !
2017-10-26 20:12:23
do miłującego banderowskich oprawców niejakiego „pomnika"
Rozmawiamy o ukraińskich mordercach bezbronnych kobiet, starców i dzieci, często sąsiadów Lachów. No i oczywiście nie można zapomnieć o ponad 100.000 polskich ofiar!!!
2017-10-26 19:55:57
do adwersarza niejakiego "pomnika"
A mało to ofiar śmiertelnych polskich nacjonalistów ? Mordowali i w II RP (głownie żydów) i w czasie wojny ( głownie pacyfikacje wsi na wschodzie), zaraz po wojnie ( bandycka działalność NSZ) no iw końcu w III Rp - tzw. "Brunatna księga" opisuje właśnie te najnowsze zbrodnie.
2017-10-26 19:37:50
do niejakiego „pomnika’':
Zamilcz banderowski hajdamaku!!!
2017-10-26 19:11:25
@pomnik
Kogo masz na myśli kretynie?
2017-10-26 19:07:40
pomnik
A co z ofiarami nacjonalistów polskich ?
2017-10-26 18:22:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie