sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Trzeźwy poranek" na bakier z prawem?

„Trzeźwy poranek" na bakier z prawem?

„Trzeźwy poranek" na bakier z prawem?
Data publikacji: 2015-10-22 11:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:43
Wywietleń: 2564 30417

Rzecznik Praw Obywatela Adam Bodnar zwrócił się do ministra zdrowia Mariana Zembali z zapytaniem, jak ma się obowiązujące prawo do kontroli alkotestami kierowców. Bo Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi wyraźnie, że sprawdzić kogoś można wówczas, gdy zachodzi  podejrzenie, że popełnił przestępstwo po pijanemu. A takiego podejrzenia nie ma przecież podczas „trzeźwych poranków". 

 - W ocenie RPO nie jest więc możliwe stosowanie tych przepisów w odniesieniu do przeprowadzania prewencyjnych badań. Istniejące wątpliwości dotyczą sposobu, w jaki funkcjonariusze policji powinni prowadzić takie badania i je dokumentować. Ponadto nie jest jasne, czy wobec braku wyraźnej regulacji są w ogóle uprawnieni do ich wykonywania - czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Adam Bodnar podkreśla jednak, że badania prewencyjne prowadzone przez policję są istotne, jeśli chodzi o ograniczanie pijanych kierowców na drodze. Z drugiej zaś strony zauważa, iż przepisy zbyt mocno ingerują w naszą wolność, a nie są nigdzie doprecyzowane. I właśnie takiego doprecyzowania chciałby rzecznik. ©℗

Więcej w czwartkowym Kurierze Szczecińskim i e-wydaniu

(kol)

Komentarze

Mądralo, co nie byłeś w Niemczech kontrolowany -
bo tam jedziesz w kolumnie grzeczny, potulny jak ratlerek w cyrku. Merdasz tylko ogonkiem. A w Polsce jesteś bydlakiem na drodze.
2015-10-22 19:29:44
Jestem za !
Dlaczego w niemczech ( jeżdżę tam zawodowo 2 razy dziennie ok.6.50 i 10.30 przekraczam Lubieszyn nigdy przez 9 lat nie byłem kontrolowany na trzeźwość ??? chociaż jestem od 21 lat abstynentem ) , bo tam kara jest dotkliwa , ale po zdarzeniu , a nie jak w POlandii jest to zamach na wolność obywatelską!!! ( tylko nie piszcie ,że DDR pije mniej od nas , bo jest odwrotnie !!), ale dopóki nic się na drodze nie wydarzy możesz jechać , a norma to 0,5 % tak ,żeby każdy mógł do obiadu choćby piwo wypić . To jest jakaś namiastka wolności , a nie POlowanie na maluczkich o 6.30.........
2015-10-22 17:09:11
Czytacz
Rzeczywiście ten obecny rzecznik to niedorzecznik. Cały czas usiłuje udowodnić (tylko komu?), że jego wybór na to stanowisko był słuszny. W Szwecji nieraz bywa, że wszyscy kierowcy zjeżdżający z promów, np. w Ystad, muszą dmuchać w alkotest. W Rotterdamie widziałem, jak policja organizuje tzw. "rękawy" : blokuje jakąś główną ulicę i poboczne (żeby nikt nie mógł uciec) i po kolei sprawdza wszystkich kierowców pod względem trzeźwości. Czy w tych krajach, cieszących się większą swobodą niż nasz, rzecznicy praw obywatelskich też zgłaszają takie wnioski?
2015-10-22 14:06:24
józef
Pijackie bydło won z drogi
2015-10-22 11:17:30
Jestem ZA każdym działaniem eliminującym drogowych bandytów.
Eliminować w każdy dostępny sposób.
2015-10-22 09:58:13
oj niedorzecznik
Tego typu wniosek nie świadczy dobrze o rozsądku Pana Rzecznika,. Niech przyjedzie np. do Kamienia Pomorskiego i złoży taki wniosek ofiarom Sokoła.
2015-10-22 09:39:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie