Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Trojaczki ze „Zdrojów”. Basia, Zosia i Remek już w domu [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2019-09-28 10:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-28 10:01
Trojaczki ze „Zdrojów”. Basia, Zosia i Remek  już w domu
Fot. "Zdroje"  

Pierwsze trojaczki urodzone w tym roku w „Zdrojach” opuściły w piątek (27 września) szpital. Po dwóch miesiącach pobytu na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka trójka rodzeństwa wraz z rodzicami jest już w domu w Lubiechowie Dolnym - niewielkiej miejscowości pod Cedynią.

Maluszki przyszły na świat 2 sierpnia br., w 29. tygodniu ciąży. Pierwsza urodziła się Basia (1 270 gramów). Tuż po niej na świat przyszła Zosia (1 300 g). Najmniejszy urodził się ich brat Remek, który ważył 1 150 g.

- Noworodki urodziły się w dobrym stanie, ale jak - to u wcześniaków - szybko rozwinęły się u nich zaburzenia oddychania, które wymagały wspomagania oddechowego – mówi dr n. med. Jacek Patalan, lekarz kierujący Oddziałem Noworodków, Patologii i Intensywnej Terapii szpitala „Zdroje” – Problemy te jednak nie były duże i dzieci już po tygodniu odłączone zostały od respiratorów, a terapię ograniczyliśmy do podawania im specjalistycznego surfaktantu. To lek, który zmniejszając napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych, zabezpiecza płuca przed zapadnięciem i znacznie przyspiesza u wcześniaków proces przejścia do samodzielnego oddychania. 

Obecnie dzieci ważą od 2,5 do 3 kg. Zgodnie z planem dopiero w tym tygodniu przychodziłby na świat. Wypisane zostały do domu w dobrym stanie, bez żadnych powikłań.

Rodzice trojaczków – pani Roksana i pan Łukasz – nie byli mocno zaskoczeni, gdy podczas badania USG się dowiedzieli, że to ciąża wieloraka. Pani Roksana ma brata bliźniaka. Informację o potrójnym szczęściu przyjęli spokojnie.

- Jedyne na czym nam zależy, to zdrowie maluszków – mówi tata trojaczków. – Wiedząc, że się dobrze i prawidłowo rozwijają, poradzimy sobie z całą resztą.

 W domu już od kilku dni wszystko było przygotowane na przybycie jego nowych mieszkańców. Wnucząt z niecierpliwością wyczekiwała babcia, która obiecała pomoc i wsparcie młodych rodziców w opiece nad nimi. Tata zaś zadeklarował, że się zajmie nocną opieką nad noworodkami, by panie mogły choć trochę wypocząć.

W tym roku w szpitalu „Zdroje” na świat przyszło już ponad 1800 dzieci. Wśród nich były 34 pary bliźniąt.

(g)

Fot. i film: "Zdroje"

Na zdjęciu: Trojaczki z rodzicami i dr. Jackiem Patalanem

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ