czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Tramwaje na prawobrzeże wrócą w środę?

Tramwaje na prawobrzeże wrócą w środę? [GALERIA]

Tramwaje na prawobrzeże wrócą w środę?
Data publikacji: 2016-01-21 16:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 1974 107068

Do poniedziałku, 25 stycznia, mają być ukończone naprawy nowych torowisk od mostu Długiego do pętli na basenie Górniczym w Szczecinie. W czwartek ten termin potwierdzali zgodnie podczas posiedzenia komisji komunalnej rady Szczecina prezes Tramwajów Szczecińskich Krystian Wawrzyniak oraz prezesi generalnego wykonawcy inwestycji Energopolu Szczecin S.A. Marcin Konarzewski i podwykonawcy robót montażowych szyn i spawów spółki Taumer z Krakowa Marcin Banasik.

- Do 25 stycznia mają być wykonane wszystkie spawy i roboty związane z odtworzeniem nawierzchni w miejscach, gdzie nakładkę trzeba było skuć, by dostać się do szyn w odcinkach pasa autobusowo-tramwajowego. Jesteśmy po przeglądzie 110 spawów. Kolejnych odbędą się jeszcze dziś w czwartek od godz. 14 i w najbliższych dniach – relacjonował radnym w czwartek na bieżąco Krystian Wawrzyniak, prezes TS. - Dochowujemy wszelkich starań i nie narazimy bezpieczeństwa pasażerów. Tak jak w trybie natychmiastowym i bezkompromisową była nasza decyzja o wyłączeniu torowisk z ruchu 5 bm., tak też przed ponownym dopuszczeniem ich do normalnej eksploatacji wszystko dokładnie i jak należy dopilnujemy – oświadczył.

- Do soboty także firma InterAsfalt ma wykonać nowe w miejsce skutych odcinki nawierzchni, byśmy mogli w poniedziałek zgłosić inwestorowi wykonane prace do odbiorów – poinformował Marcin Konarzewski, prezes Energopolu Szczecin S.A., zaznaczając, że trwa dociekanie pierwotnej przyczyny pęknięć w torowiskach i jak temu problemowi zaradzić, bo – jak jeszcze dodał – nie mamy z nim do czynienia tylko w Szczecinie, ale również w innych polskich miastach.

Przypomnijmy, że na odcinku wymienionych na nowe torowisk w ul. Energetyków i Gdańskiej włącznie z pętlą na Basenie Górniczym badania defektoskopowe wykazało w 108 z 800 stykach szyn. Za tę inwestycję odpowiadał jako generalny wykonawca właśnie Energopol Szczecin S.A., a zrealizował ją – jak pamiętamy – w dużym, bo kilkumiesięcznym poślizgu latem minionego roku. Szyny w torach zaczęły również pękać na zbudowanym od podstaw pierwszym odcinku trasy tzw. szybkiego tramwaju z basenu Górniczego przez most Pionierów do osiedli Zdroje i Słoneczne. To z kolei inwestycja w wykonaniu konsorcjum firm Szybki Tramwaj (Mytoll)-Strabag. Tam – jak wyjaśnił Michał Przepiera, prezydencki zastępca ds. inwestycji – wadliwych spawów było 3 proc., czyli dokładnie 32 na 960. Tam naprawy wykonywała (także w czasie, gdy tramwaje kursowały, roboty prowadzone były nocami ) od grudnia do 7 stycznia jako wcześniejszy podwykonawca wrocławska firma BTW Bahn Technik. Tam ponowny obchód i odbiory odbyły się w miniony piątek, 15 stycznia.

- Całą infrastrukturę ponownie sprawdzimy w poniedziałek, 25 stycznia. Jeśli nie będzie uwag, to we wtorek odbyłyby się przejazdy techniczne składów i dopiero następnego dnia, tj. w środę, 27 stycznia od rana mogłyby na trasy do Basenu Górniczego i dalej do pętli przy u. Turkusowej ponownie ruszyć tramwaje linii 7 oraz 2 i 8 – zastrzegł prezes Wawrzyniak.

Wszystkie spawy ponownie zostaną prześwietlone, służby techniczne spółki TS – już po wznowieniu ruchu na całej trasie od mostu Długiego do Turkusowej – mają na bieżąco wykonywać obchody i obserwować, co się dzieje i ewentualnie meldować ewentualne niepokojące sygnały.

Jak zakomunikował Marcin Banasik z Taumera, w czwartek miały być wykonane komisyjnie wycinki szyn ze spawami i następnie poddane ekspertyzom zleconym specjalistycznym ośrodkom badawczy. Wyniki ekspertyzy dotyczące odcinka tzw. sst – wedle informacji podawanych przez Strabag – nie są wciąż znane, choć ta trwa już od grudnia. Może jej wyniki poznamy w lutym. Energopol ze swoim podwykonawcą krakowskim Taumerem w czwartek nie byli jeszcze w stanie określić, choćby przybliżonego terminu, kiedy taką analizą będą dysponować, bo ta jest ledwie na etapie zlecania. CP

Tekst i zdjęcia: Mirosław WINCONEK

NZ: Czwartkowe obrady o szczecińskich pękających torowiskach i ich naprawach komisji ds. gospodarki komunalnej, rewitalizacji i ochrony środowiska rady miasta. Z udziałem radnych w obecności ścisłych kierownictw Tramwajów Szczecińskich, Energopolu Szczecin S.A., spółki Taumer i zastępcy prezydenta ds. inwestycji Michała Przepiery. Kolejne spotkanie za dwa tygodnie, 4 lutego. 

Tramwaje na prawobrzeże wrócą w środę? Tramwaje na prawobrzeże wrócą w środę? Tramwaje na prawobrzeże wrócą w środę? Tramwaje na prawobrzeże wrócą w środę? Tramwaje na prawobrzeże wrócą w środę? Tramwaje na prawobrzeże wrócą w środę?

Komentarze

do niespawacz
szyny są zapewne austriackie z VAE. ponoć było więcej miejsc z problemami w Polsce. Stal może zawierać za dużo węgla, co daje jej twardość ale są problemy ze spawaniem.
2017-08-16 11:40:55
kl
Najwyzszy czas Krzystka z bandą jego darmozjadów i radnych skorumpowanych wypedzic z miasta
2016-01-22 18:30:35
tory
kiedt te brzucho pasy wsiada do komunikacji miejskiej chyba nigdy paliwo z kieszeni podatnika i siedzenie niby w pracy bez celu
2016-01-22 06:19:12
Niespawacz
A czy te szyny nie są przypadkiem Made in China? Rury wodociągowe fi 80 mm o grubości ścianki 0,8 mm już widziałem.
2016-01-21 21:20:26
henryka szczecin
Po raz kolejny pytam kto odpowiada za ten bałagan w moim pięknym mieście Szczecinie.Te wieczne niedoróbki, wieczne poprawianie po poprawianiu. Ach już się nie chce tego więcej komentować.Pozdrawiam.
2016-01-21 20:10:18
sadasd
Z osób na zdjęciu żadna od lat nie korzysta z komunikacji miejskiej tylko żeruje na podatnikach !!! jak w Słupsku urzednicy odpowiedzialni za komunikacje miejska szczegolnie ci z zditm powinni miec odgórny nakaz dojazdu do pracy komunikacją miejska !!!! w ogole do urzedu to tylko 1 mały autobusik jezdzi ,okolica porazka komunikacyjna
2016-01-21 18:28:43
SromotnikBezwstydny
Jadę gdańska,Energetyków.ciwmno.Widze na torach SST że kilku "prześwietla" tory...latarkami a jeden chyba spawa lub wierci.Przed biurami HILTI-leją na torowisku asfalt.... Robota wre... A kiedy remonty tych "remontów"???
2016-01-21 17:51:28
nurek
Dwa razy więcej ludzi dyskutuje nad swoją niekompetencją, niż uczestniczy w spawaniu poprawek? I co uradzili, żeby znów zamieść sprawę pod dywan? Kto z nich dostanie wypowiedzenie a kto wilczy bilet?
2016-01-21 16:40:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie