Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

Prawobrzeże bez tramwajów może nawet 2 tygodnie (akt. 1)

Data publikacji: 05 stycznia 2016 r. 15:33
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
Prawobrzeże bez tramwajów może nawet 2 tygodnie
 

Kursy tramwajów linii nr 2 zawieszone, a składy linii nr 7 i 8 przekierowane. Do odwołania - jak już informaliśmy - ZDiTM wstrzymał dziś ruch tramwajów na prawobrzeże Szczecina. Powód? Negatywne wyniki ekspertyz spawów w szynach nowych odcinków torowisk w ulicach Gdańskiej i Energetyków, oddanych do użytku w końcu sierpnia minionego roku. Wedle naszej wiedzy, zanosi się na dłuższy stan tymczasowości w komunikacji. Niewykluczone, że tramwaje pojawią się ponownie na stałych trasach dopiero za 10 dni a może nawet za 2 tygodnie.

- Ze względów bezpieczeństwa pasażerów w trybie natychmiastowym do odwołania wyłączone zostanie torowisko na ul. Gdańskiej i ul. Energetyków - informuje w specjalnym komunikacie Dariusz Wołoszczuk, kierownik działu sterowania, zarządzania i kontroli transportu miesjkiego w ZDiTM. - Decyzja została podjęta wspólnie przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego i spółkę Tramwaje Szczecińskie na podstawie negatywnego wyniku badań spawów szyn torowiska oraz występujących licznych awarii (pęknięcia). Ekspertyza wykazała nieprawidłowości w 108 na ponad 800 spawów torowisk.

W związku z tym z trasy wycofane będą od dziś „dwójki", a kursy ich na całej linii zawieszone aż do odwołania. Do pętli na Niebuszewie z Gumieniec i z powrotem jeździć będą tymczasowo „ósemki", a tramwaje linii nr 7 kursować będą na trasie Krzekowo – Dworcowa. 

Na prawobrzeże uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Autobusy linii 807 kursować będą na trasie Basen Górniczy – Brama Portowa.

Organizacja przystanków dla linii 807:

Basen Górniczy – dla wsiadających (w kierunku Bramy Portowej) na torowisku tramwajowym wspólny z autobusami linii zwykłych; dla wysiadających na pętli wspólny z liniami pośpiesznymi. Kolejne przystanki to Merkatora, Parnica, Port Centralny – przystanki na żądanie i Energetyków – przystanek stały.
Przystanki Merkatora, Parnica, Port Centralny, Energetyków wspólne z liniami nocnymi (na jezdni)
Wyszyńskiego – w kierunku Bramy Portowej przystanek na torowisku w kierunku Basenu Górniczego wspólny z liniami pośpiesznymi A i B

Brama Portowa – przystanek dla wysiadających przy ul. Wyszyńskiego wspólny z liniami pośpiesznymi, a dla wsiadających w al. Niepodległości wspólny z liniami pośpiesznymi.
Trasy autobusów linii 65 i 79 zostają wydłużone do Basenu Górniczego.

Pasażerowie posiadający bilety okresowe mogą na ich podstawie korzystać z pociągów spółki Przewozy Regionalne w granicach administracyjnych Szczecina.

W autobusach linii pośpiesznych A, B, C, D, E i G na całych trasach obowiązuje taryfa jak dla linii zwykłych. Dodatkowo autobusy te będą zatrzymywać się na przystankach Merkatora, Parnica, Port Centralny Energetyków. Będą to przystanki na żądanie.

Dla pasażerów udostępniony zostanie parking Selgrosa czynny w godz. 6 – 22.

Według zapowiedzi Dariusza Wołoszczuka, powrót tramwajów na ulice Gdańską i Energetyków, a tym samym i dalej do pętli przy ul. Turkusowej uzależnione jest od tempa usunięcia usterek. Tym ma się zająć firma Energopol Szczecin S.A., która była generalnym wykonawcą tej inwestycji wartej ponad 75 mln zł.   

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że całkiem realny jest scenariusz, że tramwaje od mostu Długiego do Basenu Górnicznego i dalej do pętli na prawobrzeżu przy ul. Turkusowej pojadą nie wcześniej niż za 10 dni a może nawet za 2 tygodnie.  ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot.: Mirosław WINCONEK

Prawobrzeże Szczecina od dziś popołudnia do odwołania bez połączeń tramwajowych. Dwójki zawieszone, siódemki zawracają ul. Dworcową, a ósemki kursują między Gumieńcami i pętlą Dworzec Niebuszewo.

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA