Niedziela 26 września 2021r. 
REKLAMA

Torowiska na Niebuszewie Bolinku. Przebudowa za półmetkiem [GALERIA]

Data publikacji: 2021-08-05 22:06
Ostatnia aktualizacja: 2021-08-09 21:19
Torowiska na Niebuszewie Bolinku. Przebudowa za półmetkiem
Fot. Mirosław WINCONEK  

Równolegle do przebudowy torów w centrum Szczecina w alejach Niepodległości i Wyzwolenia przez pl. Żołnierza Polskiego z odcinkami ulic Matejki i Piłsudskiego po pl. Rodła modernizowane są odcinki trasy tramwajów na Niebuszewie Bolinku wzdłuż czterech ulic: Kołłątaja, Asnyka, Orzeszkowej i Boguchwały. Tam - według wcześniejszych zapowiedzi - prace, które trwają od początku stycznia, powinny zakończyć się w połowie października tego roku.

Są one częścią tej samej inwestycji realizowanej przez spółkę ZUE z Krakowa w ramach kontraktu z Tramwajami Szczecińskimi. Wśród zatrudnionych na placu budowy firm są m.in. Proinstal,, PUIB ELJOT Jacek Luterek, KML i Widrog. Łączny koszt zadania (przed wykonawcą i jego podwykonawcami wciąż główny odcinek trasy od pl. Rodła do ronda Giedroycia) to 174 429 663,24 zł. W sumie wymienionych zostanie ponad 8 km toru pojedynczego, nie licząc całej infrastruktury i budowy nowych jezdni, przystanków, chodników i miejsc postojowych.

Na początku lipca otwarte dla ruchu zostało rondo Sybiraków wraz z wlotami ulic Niemcewicza i ul. Kołłątaja od strony północnej. Jednocześnie zamknięty został przejazd przez skrzyżowanie ulic Asnyka i Kadłubka. Tam teraz drogowcy w głębokich wykopach układają nowe instalacje, w tym brakujące fragmenty systemu kanalizacji. Aktualnie stan zaawansowania prac na szlaku do dawnego dworca Niebuszewo jest różny.

Do tej pory nowe tory ułożone zostały i zalane warstwą betonowej podbudowy w ul. Kołłątaja od przejazdu przez skrzyżowania z ul. św. Barbary, do ronda Sybiraków i wyprowadzone prawie do połowy ul. Asnyka na jej odcinku do skrzyżowania z ul. Kadłubka. Dalej wciąż prowadzone są tam roboty ziemne. Tam, gdzie infrastruktura została dotąd wymieniona grunt przygotowywany jest pod kolejne fragmenty torowiska i pasy jezdni.

Równocześnie kontynuowane są prace przy nawierzchniach chodników. Ponadto w tym rejonie na najbliższy czas zaplanowane zostało m.in. wykonanie koryta drogowo-torowego na zamkniętym skrzyżowaniu ul. Boguchwały i ul. Asnyka oraz kolejnych warstw konstrukcji jezdni i podbudów w rejonie pętli przy dawnym dworcu wzdłuż ul. Orzeszkowej i na nawrocie w ul. Boguchwały. A oprócz tego prace brukarskie oraz wodociągowe, kanalizacyjne i torowe w zależności od odcinka. W tym także w obrębie otwartego dla ruchu ronda Sybiraków, gdzie w wytyczonych pasach poboczy do ukończenia są prace przy układaniu nawierzchni nowych chodników. Podobnie jak po obu stronach ul. Kołłątaja i ul. Asnyka. Wzdłuż tej ostatniej ustawione zostały pierwsze słupy nowego oświetlenia i sieci trakcyjnej, ale na urządzenie wciąż też czekają oba zewnętrzne pasy jezdni. ©℗

Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paranoja
2021-08-09 20:48:41
Jaki półmetek? Plac Rodła rozgrzewamy. Koparka jak stała przy Wyzwolenia w bezruchu tak stoi nadal. Przejścia wąskie przez jezdnię jak dla liliputów i ani jednego pracownika na całej odcinku Czyli Placu Rodła przez Wyzwolenia aż do Bramy Portowej Komu taką ciemnotę wciskacie że coś się robi. A Niebuszewo rozgrzebali w styczniu i też mało się robi Rozkopane rozgrzebane i smród gazu Często tamtędy przechodzę a ż głową boli tak śmierdzi gaz w niektórych miejscach
Rexona
2021-08-07 11:56:58
Zakończcie roboty na jednej lub dwóch ulicach i oddajcie do ruchu. A nie jak to zrobiliście, zamykając wszystkie ulice i zafundowaliście mieszkańcom paraliż komunikacyjny wykonując jednocześnie prace na wszystkich ulicach. Skutek taki, że kierowcy klną i mieszkańcy także a wszystkie ulice rozgrzebane. Co za mądrala zatwierdzał taki harmonogram prac ?????????????
Simca
2021-08-06 18:41:21
Może by tak zainteresowali się - porzuconym od wielu lat - dworcem Niebuszewo. To kawałek pięknej architektury i pamiątka starego Szczecina, gdzie każda dzielnica tworzyła odrębną całość.
Św Lech
2021-08-06 12:40:36
Projekt tej przebudowy w szczegółach to jedno wielkie g.wno. Mnóstwo betonu, asfaltu i szerokie ścieżki dla pedalarzy. Zgadzam się z przedmówcą - te sk..ysyny z ratusza + autor koncepcji projektowej ( nazwisko znane ) potrzebują standardowej kary Świętej Inkwizycji.
gg
2021-08-06 11:35:25
Uff, jak to dobrze widzieć, że wysokie standardy utrzymane i będzie opóźnienie jak trzeba.
Półmetek
2021-08-06 10:47:40
Zeby zdążyć w terminie musza teraz pracowac po 24 godz na dobę bo pazdziernik juz za dwa miesiace.
zapomnieli o
2021-08-06 09:22:39
Ul Boguchwały dalej w totalnym rozkładzie samochodem trudno przejechać a rowerem po chodniku bo inaczej się nie da
Waldek
2021-08-06 07:48:17
widzę że nawet na niebuszewie musi być na bogato i wszystko z granitu.... nie wystarczy tylko w ścisłym centrum robić takie "eleganckie" chodniki? ktoś się rozpędził
Z Asnyka
2021-08-06 02:10:33
jak się okaże że zamiast zwykłych miejsc parkingowych wzdłuż jezdni za miliony zrobią ścieżkę rowerową,to mieszkańcy zrobią jesień średniowiecza rządzącym tym miastem,ku przestrodze planowanym inwestycjom ,dość

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ