wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Tony darów dla rodaków na Litwie

Tony darów dla rodaków na Litwie [GALERIA]

Tony darów dla rodaków na Litwie
Data publikacji: 2017-12-13 12:13
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:32
Wywietleń: 874 304953

Około 25 ton darów – żywności długoterminowej, napojów, środków czystości, odzieży, zabawek, gier edukacyjnych, przyborów szkolnych itp. – trafi do Polaków mieszkających na Litwie. We wtorek (12 grudnia) do późnego wieczora w Szkole Podstawowej w Przecławiu pakowali je wolontariusze. Nocą ciężarówka i trzy busy z paczkami ruszyły w drogę.

– Pierwszą miejscowością, do której dotrzemy 13 grudnia, będą Soleczniki – zapowiedział Łukasz Szełemej, wiceprezes Fundacji Polskich Wartości, która już po raz czwarty, wespół z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, zorganizowała akcję „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kre­sach”. – Zapalimy tam „światełko wolności”, w związku z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Świąteczne dary wiezie 12-osobowa ekipa złożona z członków Fundacji i wolontariuszy.

Przypomnijmy, że idea akcji narodziła się podczas XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno w lipcu 2014 r. Jej uczestnicy spotkali wielu rodaków mieszkających na Litwie, a Wojciecha Woźniaka – prezesa Fundacji Polskich Wartości – szczególnie ujęła pani Aleksandra, która w miejscowości Turgiele powitała pielgrzymów kilkoma kanapkami i marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy rodakom na kresach. Akcję wsparła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Inicjatywa z roku na rok się rozrasta.

– Na specjalne konto trafiło 95 tys. zł, przeznaczonych na pomoc z okazji świąt Bożego Narodzenia – dodał Ł. Szełemej. – Ponadto, w tym roku zebraliśmy przeszło 50 tys. zł na paczki wielkanocne oraz wakacje w Polsce dla młodych rodaków z kresów.

Przez cały wtorek trwało wielkie pakowanie darów. Brało w nim udział ok. 200 wolontariuszy, głównie gimnazjalistów i licealistów m.in. ze szkół w Szczecinie, Węgorzynie, Gryfinie czy Policach. Pomagali strażacy z Węgorzyna, harcerze, członkowie historycznej grupy rekonstrukcyjnej „Monte Cassino” i wielu innych. Po południu pojawili się przedstawiciele różnych firm (m.in. Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście czy Szczecińskiego Parku Przemysłowego) oraz samorządów.

Tekst i fot. (ek)

Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie Tony darów dla rodaków na Litwie

Komentarze

Dan
Nic dodać, nic ująć. Piękna akcja z potrzeby serca!!!! Ilość zebranych darów i wielu młodych wolontariuszy napawa nadzieją na lepsze jutro.
2017-12-13 12:54:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy