sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pomóżmy rodakom na Kresach

Pomóżmy rodakom na Kresach

Pomóżmy rodakom na Kresach
Data publikacji: 2017-10-18 14:00
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:29
Wywietleń: 1221 297170

Ruszyła czwarta edycja szczecińskiej akcji "Paczka dla rodaka i bohatera na Kresach". Każdy z nas może wesprzeć finansowo i rzeczowo Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Polskich Wartości, tegoroczni główni sponsorzy to Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście oraz Energa SA

- W tym roku ponownie wspiera nas Pierwsza Dama - mówił Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskie Wartości, na konferencji poświęconej zbiórce. - Pomaga nam też Kamil Grosicki. Jego koszulka klubowa zostanie wystawiona na internetowej aukcji.

Woźniak informował, że jest w kontakcie ze starostami miejscowości, do których ma przyjechać świąteczny transport z darami - po to, aby pomoc była dostosowana do potrzeb.

- Zbieramy przede wszystkim żywność o długim terminie ważności, chemię, artykuły szkolne, nie zbieramy ubrań ani zabawek - dodawał. - Będą dwa rodzaje paczek: dla rodzin i dla dzieci. Do tej pory dotarliśmy z pomocą do kilku tysięcy osób. W zeszłym roku na samo Boże Narodzenie pojechało tysiąc pięćset paczek.

- Ta inicjatywa jest szczególnie bliska wszystkim Polakom z tego względu, że łączymy się i materialnie, i duchowo z naszymi rodakami, którzy pozostali na ziemiach utraconych -  ocenił Kazimierz Drzazga, wiceprezes zarządu portów Szczecin-Świnoujście. - Miałem okazję wielokrotnie z nimi rozmawiać. Mówili: "W Polsce żyliśmy od pokoleń. Nigdy z niej nie wyjechaliśmy i nigdy o niej nie zapomnimy".

Ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, przypomniał, że akcja "Paczka dla Rodaka" zrodziła się przy świętach i punktem kulminacyjnym co roku jest spakowanie paczek i osobiste rozdanie ich na Wileńszczyźnie.

- Chociaż podstawowym celem Caritas zawsze jest dostrzec najuboższych blisko siebie, tutaj w Szczecinie, w naszej archidiecezji, to dzięki paczce rozszerzamy ten horyzont i docieramy do Polaków na kresach - opowiadał kapłan. - Akcja cieszy się ogromnym poparciem księdza arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, który podkreśla, jak bardzo jest wdzięczny, że ta inicjatywa wypłynęła właśnie ze Szczecina - na całą Polskę i na Europę.

Pieniądze można wpłacać na konto: PL 21 1020 4795 0000 9302 0004 5757, Car­i­tas Archi­diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Ul. Wieni­awskiego 5, 71-142 Szczecin. Dopisek: "Kresy". Zbiórka darów w Szczecinie trwa w siedzibie Caritasu do 8 grudnia.

Więcej informacji: polskiewartosci.pl ©℗

Alan Sasinowski

Na zdjęciu od lewej: ks. Maciej Szmuc, Wojciech Woźniak oraz Kazimierz Drzazga zachęcali do pomagania rodakom.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Ciekawski
Czy członkowie zarządu fundacji "Fundacji Polskich Wartości" pobierają wynagrodzenie za swoją działalność? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
2017-10-20 14:59:19
drugi podatnik
Drogi Podatniku! Zbieraniem środków na pomoc Kombatantom w Polsce zajmuje się Stowarzyszenie "Paczka dla Bohatera", które robi to już od 2010 roku. Razem ze świątecznymi paczkami trafiają do Kombatantów, osób represjonowanych, Sybiraków i innych prześladowanych przez reżim komunistyczny, kartki z życzeniami od Polaków nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy do naszych Bohaterów w całej Polsce trafia 1500 paczek. W tym roku, po raz pierwszy, "Paczka dla Bohatera" zdecydowała o zbiórce pieniędzy, żeby zorganizować wypoczynek prawie 40 Kombatantom nad polskim morzem, co miało miejsce na przełomie września i października (Wakacje dla Bohatera). W Stowarzyszeniu wszyscy działają jako wolontariusze i często dokładają do tej działalności z własnej kieszeni. Nikt w nim nie pobiera żadnego wynagrodzenia. To tak informacyjnie:)
2017-10-20 14:46:59
Ot "efekt" ...
A Kresowcy w Szczecinie, dalej wzmacniaja Lewactwo w PO, PSL, SLD wraz z za-KOD-owana Nowoczesna !!
2017-10-19 11:03:13
Hela
Pomagać kresowiaków tak, ale bez Caritasu. Za dużo było afer z ich udziałem.
2017-10-18 22:51:46
Caritas=defraudacja
Ani grosza na malwersantow
2017-10-18 21:50:35
Wysyłajcie,
przydadzą się wam...jak ten pomnik wdzięczności zburzycie, wasz licznik się włączy...
2017-10-18 20:37:17
uwaga ! - ta fundacja jest powiązana z caritasem
Szykuje się grubszy przekręt z kasą. Oszustów nie wspieram.
2017-10-18 19:42:58
o
w świątecznym duchu nie należy zapominać o migrantach muzułmańskich i odważnie należy wyjść im na przeciw inicjując budowę metra w Szczecinie aby mogli się gdzie wysadzać
2017-10-18 18:05:42
;]
czym zajmuje obecnie zajmuje sie solidarnosc poza okradaniem Polaków (budzetu)?
2017-10-18 16:11:45
podatnik
A kiedy znajdą się środki na pomoc biednym bieda emerytom w Polsce, którzy wasze decydenckie, solidarnościowe i duchowieństwa etaty opłacają z podatków - wegetując w coraz większym ubóstwie. Poseł Cymański proponuje kartki na żywność tym bieda emerytom w Polsce. Może najpierw zajmijcie się Panowie polskimi problemami, bo idą wybory, a i w Kościele coraz mniej ludzi, bo nie maja na tacę- wstyd powoduje, że nie przychodzą. Solidarność też zapomniała z czego wyrosła. Prosimy nie szafujcie naszymi pieniędzmi we własnych interesach. Całemu światu żadne Państwo nie jest w stanie pomóc. A wy wszystkim dajecie, tylko nie POlakom. Najbardziej interesują was emigranci. Najpierw zajmicje się Polakami w Polsce!!!!
2017-10-18 14:31:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy