Około 25 ton darów – żywności długoterminowej, napojów, środków czystości, odzieży, zabawek, gier edukacyjnych, przyborów szkolnych itp. – trafi do Polaków mieszkających na Litwie. We wtorek (12 grudnia) do późnego wieczora w Szkole Podstawowej w Przecławiu pakowali je wolontariusze. Nocą ciężarówka i trzy busy z paczkami ruszyły w drogę.
– Pierwszą miejscowością, do której dotrzemy 13 grudnia, będą Soleczniki – zapowiedział Łukasz Szełemej, wiceprezes Fundacji Polskich Wartości, która już po raz czwarty, wespół z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, zorganizowała akcję „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. – Zapalimy tam „światełko wolności”, w związku z kolejną rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.
Świąteczne dary wiezie 12-osobowa ekipa złożona z członków Fundacji i wolontariuszy.
Przypomnijmy, że idea akcji narodziła się podczas XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno w lipcu 2014 r. Jej uczestnicy spotkali wielu rodaków mieszkających na Litwie, a Wojciecha Woźniaka – prezesa Fundacji Polskich Wartości – szczególnie ujęła pani Aleksandra, która w miejscowości Turgiele powitała pielgrzymów kilkoma kanapkami i marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy rodakom na kresach. Akcję wsparła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.
Inicjatywa z roku na rok się rozrasta.
– Na specjalne konto trafiło 95 tys. zł, przeznaczonych na pomoc z okazji świąt Bożego Narodzenia – dodał Ł. Szełemej. – Ponadto, w tym roku zebraliśmy przeszło 50 tys. zł na paczki wielkanocne oraz wakacje w Polsce dla młodych rodaków z kresów.
Przez cały wtorek trwało wielkie pakowanie darów. Brało w nim udział ok. 200 wolontariuszy, głównie gimnazjalistów i licealistów m.in. ze szkół w Szczecinie, Węgorzynie, Gryfinie czy Policach. Pomagali strażacy z Węgorzyna, harcerze, członkowie historycznej grupy rekonstrukcyjnej „Monte Cassino” i wielu innych. Po południu pojawili się przedstawiciele różnych firm (m.in. Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście czy Szczecińskiego Parku Przemysłowego) oraz samorządów.
Tekst i fot. (ek)