Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

„Tolszipy” nie dla dronów

Data publikacji: 2017-05-29 11:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:42
„Tolszipy” nie dla dronów
W przypadku awarii, podmuchu silnego wiatru lub nieumiejętnego sterowania dron mógłby stanowić zagrożenie dla widzów. Fot. Robert Stachnik  

W tym roku nie będzie efektownych amatorskich ujęć żaglowców z lotu ptaka. Organizatorzy sierpniowego finału regat The Tall Ships Races wolą dmuchać na zimne.

Przypomnijmy, że podczas pierwszych "tolszipów" w 2007 roku nad Wałami Chrobrego i portem krążył niewielki sterowiec jednego ze znanych portali internetowych. Niebo było więc w zasadzie czyste. Drony nie były jeszcze w użytku, przynajmniej amatorskim, więc problem ich tłoku w powietrzu nie istniał. Podobnie było w 2013 r. podczas kolejnego finału regat w Szczecinie. Tym razem uwagę przykuwał tylko wielki balon promujący szczecińskich radiowców.

Od paru lat drony, czyli zdalnie sterowane urządzenia latające, masowo trafiły pod strzechy. Ich cena radykalnie spadła i dostępne są od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Stały się szczególnym udogodnieniem dla osób, które zawodowo lub hobbystycznie zajmują się fotografią lub firmowaniem imprez. Okazuje się jednak, że pojawienie się ich w powietrzu wzbudziło także niepokój władz miasta.

- Względy bezpieczeństwa zdecydowały o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Odrą podczas sierpniowego finału regat The Tall Ships Races i Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic - poinformował Tomasz Owsik-Kozłowski rzecznik prasowy finału regat The Tall Ships Races Szczecin 2017. - Zakaz lotów obowiązywać będzie od 5 sierpnia (godz. 6.00) do 13 sierpnia (godz. 22.00).

Rzecznik potwierdza, iż zakaz wynika głównie z faktu "lawinowo rosnącej liczby użytkowników dronów", które podczas tak dużych imprez masowych stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

- Bezzałogowy statek powietrzny (dron) spadający z dużej wysokości na uczestników wydarzenia może doprowadzić do tragedii. Dlatego też Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Szczecin zawnioskował do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad terenem imprezy - informuje T. Owsik-Kozłowski.

Efektem jest wydana przez PAŻP 19 maja decyzja o całkowitym zakazie lotów w czasie dwóch sierpniowych imprez - finału regat a potem festiwalu ogni sztucznych Pyromagic.

- Zakaz obejmie obszar w promieniu jednej mili morskiej (a więc ok. 1852 metrów), licząc od mostu na Trasie Zamkowej. Za niedostosowanie się do zakazu drony będą mogły zostać unieruchomione lub zniszczone. Oprócz tego za złamanie zakazu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub rok więzienia - podkreśla rzecznik prasowy The Tall Ships Races 2017.

 (kl)

Na zdjęciu: W przypadku awarii, podmuchu silnego wiatru lub nieumiejętnego sterowania dron mógłby stanowić zagrożenie dla widzów.

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ader
2017-05-30 00:45:01
Ich impreza ich drony! Czy poicja czy firma wynajeta przez urzad miasta nie widzę problemu. Jako zawodowy operator drona z licencją i ubezpieczeniem loty dronem to ciężka i bardzo odpowiedzialna praca zwłaszcza nad imprezą masową!!! Mam nadzieje że inne miasta pójdą tym tropem i zabezpieczą swoje imprezy jednym wnioskiem :-)
On
2017-05-29 21:45:28
Dlaczego wszyscy operatorzy np.z licencja musza płacić za głupotę i niewiedzę innych posiadaczy "Dronow", którzy bezmyślnie narażają innych na ryzyko .Za komuny była odpowiedzialność zbiorowa i w wojsku ale ,że tetaz tez się to stosuje ?!Ciekwi mnie jak miasto ma zamiar namierzyć właściciela potencjalnego drona który przeleci spokojnie 2km od miejsca startu na np: Wały Chrobrego ?Bo przecież ktoś kto nie ma pojęcia o zagrożeniu jakie stwarza 2kg maszyna spadając z wysokości 100m będzie miał w 4literach komunikaty PAŻP !
abc
2017-05-29 13:01:55
@stop a czemu ma dotyczyc wszystkich ? tu chodzi o potencjalne zagrozenie terrorystyczne, drgon policyjny czy też urzędu miasta jego nie stanowi .No to Grażyna,Janusz Karyna i Sebix będa miec wielki ból d... bo nie polataja sobie dronem który dostali na komunię z biedry za 300zl, no trudno,przyjada quadem i beda zapier.. po bulwarach az wjazdą do Odry.
stop
2017-05-29 11:39:46
Należy mieć nadzieję, że dotyczy to wszystkich i nie ujrzymy ani jednego drona, choćby policyjnego, czy nagrywającego film promocyjny dla urzędu miasta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA