piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji

Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji [GALERIA]

Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji
Data publikacji: 2019-03-26 14:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Wywietleń: 2619 382703

Nie było sporów, protestów, a nawet spodziewanej długiej dyskusji, co jeszcze kilka dni temu zapowiadali radni PiS. Podwyżka cen za wywóz odpadów, w niektórych przypadkach nawet dwukrotna, czeka szczecinian z początkiem lipca, a "przeszła" przez sesję w kilkanaście sekund.

Jak już informowaliśmy, miasto uznało, że nie da się dłużej ograniczać kosztów, które stale rosną, podobnie jak ilość odbieranych śmieci. Podwyżki (pierwsze od 2013 r.)  nie będą dotkliwe, o ile poświęcimy czas i przyłożymy się do segregacji odpadów.

Jak wyliczyli urzędnicy z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, na wzrost kosztów największy wpływ mają zmiany w przepisach dotyczące magazynowania odpadów – skrócenie okresu ich składowania czy wprowadzenie obowiązku monitorowania składowisk, a także wzrost kosztów, m.in. energii czy logistyki, zwiększenie zakresu i wymogów dotyczących selektywnego gromadzenia odpadów. Wiele polskich miast zdecydowało się już podnieść opłaty za odbiór śmieci – w Łodzi czy Tarnobrzegu nawet o 100 procent. W Szczecinie, gdzie – jak zapewniają przedstawiciele magistratu – działający Ecogenerator, czyli Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, gwarantuje zmniejszenie wydatków na ten cel o co najmniej 5 mln zł rocznie, aż tak drastyczne podwyżki nie są konieczne.

– Nie jest to nasz wymysł jako miasta, to efekt kolejnych zmian w przepisach, które od 1 lipca obowiązywać będą w całym kraju – tłumaczy Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w szczecińskim UM.

Zgodnie z propozycją miejskich urzędników ceny, które zmienią się po raz pierwszy od 6 lat, mają nadal być uzależnione przede wszystkim od tego, czy zdecydujemy się na segregację odpadów. W zabudowie wielorodzinnej miesięczna opłata za wywóz śmieci ma wynosić 5 zł za m sześc. wody (przy obecnej – 4 zł za m sześc.). Przyjmując, że jedna osoba miesięcznie zużywa średnio ok. 3 m sześć. wody – opłata zmieni się o 3 zł. Jeśli chodzi o zabudowę jednorodzinną, dla odpadów segregowanych proponuje się stawkę 65 zł miesięcznie za gospodarstwo domowe (przy obecnej 50 zł). Jeśli jednak odpadów nie zamierzamy segregować i złożymy taką deklarację lub zadeklarujemy selektywną zbiórkę, a firma odbierająca nasze odpady stwierdzi, że nie robimy tego w należyty sposób, rachunki będą znacznie wyższe.

Przeciwko podwyżce jeszcze tydzień temu stanowczo protestowali radni PiS. Zapowiadali dalsze działania, by nie dopuścić do wzrostu cen, bo - jak argumentowali - "nie po to rząd PiS dzieli się z Polakami rosnącym dochodem narodowym, by prezydent Krzystek sięgał do kieszeni mieszkańców". Nie zająknęli się przy tym, że wzrost cen to pochodna m.in. zmian w Ustawie opracowywanej przez rząd PiS.

Na sesji obyło się jednak bez protestów i dyskusji. Proponowana przez magistrat podwyżka wejdzie w życie 1 lipca. Za zmianą cen było 18 radnych, przeciw - 10. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Dyskusji nad podwyżką cen za wywóz odpadów nie było. Uchwałę radni przyjęli 18 głosami "za" przy 10 "przeciw".

Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji Podwyżka cen za wywóz odpadów bez dyskusji

Komentarze

Do... polskie spoleczenstwo
Bo przez 3,5 roku nie odwrocisz "tak szybko tego" co pralo mozgi i trwalo az przez 70 lat... tj. 1945-2015 !!!
2019-03-27 11:23:30
Komunisci i PO-stkomunisci
To by dalej chcieli... wyplacac niskie pensje bez podatku - by PO-zniej dalej juz "machlojkowac nimi" PO swojemu... !!
2019-03-27 11:18:14
polskie spoleczenstwo
było glupie i tak juz zostanie. Gdyby 99 % tego chorego narodu potrafiło karton wrzucić do pojemnika na papier, szklana butelkę do szkła, a plastikowa do plastiku to by jeszcze obowiazkowo obniżyli koszt wywozu śmieci. A ja widze u siebie co do śmietnika ludziska wrzucają gdy obok stoją kosze do segregacji.
2019-03-27 06:56:18
@do pisiorów
To nie efekt pisowskiej ustawy, tylko przymusowej implementacji unijnych dyrektyw. Z tego co obserwuję, to POsiuraki są największymi fanami UE i to oni powinni ponieść konsekwencję podwyżek. Podobnie jak i cenzury Internetu!
2019-03-26 23:43:24
do pisiorów
Do dociera do was,ze o to efekt pisowskiej ustawy? jakie słowo klucz? Siebie przekonujecie, czy z normalnych ludzi debili robicie? jak się wymyśla ustawę, która każe segregować ogryzki, to tak się to właśnie kończy. w d... mam takie dzielenie się dochodem narodowym, jak muszę teraz 100zł na pojemnik wydać, a wy pisowskie nieroby jeszcze szczekacie. i tak nie pracujecie, ja za was zapłacę, bo to z moich podatków a nie z kieszenie kaczki idzie 500+ dla was. dla was to tylko jedna flaszka miesięcznie mniej z nie swoich pieniędzy zresztą.
2019-03-26 23:11:44
Lub inaczej
A ktorzy Radni... byli i w tej sytuacji bez-radni ??
2019-03-26 22:39:24
No to
Ktore Partie Za podwyzkami... a ktore Przeciwko... gdzie w Nagrode - poszli Se po wszystkim na piwko !/?
2019-03-26 22:31:42
Darp
Dobrze że w Szczecinie już nie rządzi PiS, bo oni zrobiliby podwyżki oplat o 100%
2019-03-26 22:05:09
cofka w rozwoju
Po zlikwidowaniu wolnego rynku wywozu odpadów, przyjęciu unijnej wykładni postępowania ze śmieciami nie ma już dla nas nadziei. Będą nas łupić co roku. Dostali bat na nasze portfele, a sztandarowa inwestycja za ponad 700 mln zł (w większości na kredyt) "eko"generator daje jak się okazuje mieszkańcom 5 mln rocznie. Śmiech! Teraz widać dlaczego taka inwestycja nie mogła powstać za prywatne pieniądze. Taki głupek w prywatnym biznesie się nie zdarza. Co innego w urzędniczym "biznesie". Pojęcie surowce wtórne odchodzi do lamusa. Teraz wszystko to śmieci, odpady, które trzeba posortować, oddać za darmo, a za wywóz jeszcze dopłacić! Nie tędy droga!
2019-03-26 21:43:02
liczydło
Też tak uważam że 30% podwyżki to rabunek w biały dzień. Płace nie rosną w takim tempie i tak jak tutaj już napisano wciska nam się ciemnotę że inflacja od dobrych paru lat wynosi 1-2% to skąd podwyżka aż o 30%.??????? Politycy (wszyscy) nadal uważają wyborców za idiotów.
2019-03-26 20:28:38
30% POdwyzki
PO sie nie pier.... z podwyżkami>rozumiem podwyżki o 5 do 10% , choć inflacja wynosi 1,5% ale 30% POdwyżki to tylko PO może zrobić.To się nitras z krzystkiem dogadali.To pokazuje co zrobi PO jakby miała decydować o podatkach krajowych
2019-03-26 17:43:27
j -23
Pogadaj sobie,przyjdzie czas wyborów to i tak pobiegniesz na nich głosować.
2019-03-26 17:42:51
maria,osiedle zawadzkiego
1)jedna osoba zużywa ok. 5m sześć.wody 2)nie płacimy za zużycie wody wg. licznika domowego, tylko za zużycie na tzw.węźle czyli podlewanie podwórek itp. To jest ok.1-1,5m więcej niż liczniki domowe
2019-03-26 17:32:09
Mieszkaniec
Brawo platforma z krzystkiem rozliczymy was przy urnach wyborczych. Dziękujemy za podwyżki!
2019-03-26 17:09:24
Słowo klucz: "Ustawie opracowywanej"
Czyli jeszcze nieopracowanej, ale KO, czyli Platforma "Obywatelska" i "Nowoczesna" przy głosach PiS przeciw podwyżki w Szczecinie przegłosowała.
2019-03-26 16:29:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie