piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nowe ceny, nowy pojemnik

Nowe ceny, nowy pojemnik

Nowe ceny, nowy pojemnik
Data publikacji: 2019-03-21 06:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
Wywietleń: 833 381470

Wzrost cen to nie jedyna zmiana, która od 1 lipca czeka nas w związku z zagospodarowaniem odpadów. W wielu domach i mieszkaniach konieczne będzie znalezienie miejsca na dodatkowy pojemnik i worek, w którym gromadzić będziemy odpady biodegrodawalne. W przeciwnym wypadku opłaty, które będziemy wnosić, będą jeszcze wyższe.

Problemu nie odczują właściciele domków jednorodzinnych, którzy kilka lat temu skorzystali z propozycji miasta i na własny koszt nabyli odpowiednie brązowe pojemniki, w których gromadzą odbierane za darmo odpady zielone. Do tych samych koszy z systemem napowietrzania będą mogli wrzucać resztki mięsa, skorupki jajek, obierki od ziemniaków itp. odpady. I nadal będą one odbierane bez dodatkowych opłat, razem z obciętymi gałęziami czy skoszoną trawą. Za darmo będą też odbierane z nieruchomości zarządzanych przez wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe, ale lokatorzy mieszkań w budynkach wielopiętrowych będą zmuszeni segregować je i gromadzić w swoich mieszkaniach.

- Nie jest to nasz wymysł, jako miasta, to efekt kolejnych zmian w przepisach, które od 1 lipca obowiązywać będą w całym kraju - tłumaczy Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w szczecińskim UM.

Zgodnie z propozycją miejskich urzędników ceny, które zmienią się po raz pierwszy od 6 lat, mają nadal być uzależnione przede wszystkim od tego, czy zdecydujemy się na segregację odpadów. W zabudowie wielorodzinnej miesięczna opłata za wywóz śmieci ma wynosić 5 zł za m sześc. wody (przy obecnej - 4 zł za m sześc.). Przyjmując, że jedna osoba miesięcznie zużywa średnio ok. 3 m wody – opłata zmieni się o 3 zł.  Jeśli chodzi o zabudowę jednorodzinną dla odpadów segregowanych proponuje się stawkę 65 zł miesięcznie za gospodarstwo domowe (przy obecnej 50 zł). Jeśli jednak odpadów nie zamierzamy segregować i złożymy taką deklarację, lub zadeklarujemy selektywną zbiórkę, a firma odbierająca nasze odpady stwierdzi, że nie robimy tego w należyty sposób, rachunki będą znacznie wyższe.

- Według kilku projektów nowelizacji Ustawy taka stawka miała być czterokrotnie wyższa - mówi dyrektor Adamczyk. - Najnowsza propozycja to dwukrotność stawki i tak kalkulujemy nowy cennik dla mieszkańców Szczecina.

Proponowane stawki za odpady niesegregowane wynoszą odpowiednio 10 zł za m sześc. w zabudowie wielorodzinnej  i 130 zł w zabudowie jednorodzinnej.

- Zdajemy sobie sprawę, że w początkowym okresie będą problemy, a gromadzenie odpadów biodegrodawalnych nie będzie się odbywało tak, jak byśmy sobie tego życzyli - przyznaje Paweł Adamczyk. - Tak samo było gdy wprowadzaliśmy selektywną zbiórkę, a w późniejszym okresie odbiór odpadów zielonych. Ale ceny muszą wzrosnąć nie tylko z tego powodu.

Podstawą do kalkulacji cen za odbiór odpadów jest zbilansowanie kosztów i przychodów. W początkowym okresie przychody były wyższe, ale w ostatnich dwóch latach nadwyżka wpłacona przez mieszkańców została wykorzystana. Sytuacji nie poprawia też fakt, że wraz z rosnąca konsumpcją przybywa odpadów - zarówno tych komunalnych, jak i segregowanych czy wielkogabarytowych. Z drugiej strony ustawodawca narzucił skrócenie okresu, w jakim firmy odbierające odpady mogą je magazynować, a po zamknięciu się rynku chińskiego i ubiegłorocznej serii pożarów, wzrastają tez koszty, bo podmioty gromadzące odpady muszą też wpłacić kaucję. O tym. ile ostatecznie Szczecin będzie płacił za odbiór odpadów, dowiemy się prawdopodobnie w kwietniu, po otwarciu ofert w prowadzonym właśnie przez miasto przetargu. Pociechą jest fakt, że niezależnie od kalkulacji podmiotów proponowany przez miasto cennik będzie jedyną zmianą w najbliższych miesiącach.

- Realnie oceniam, że w ciągu najbliższego roku mieszkańcy nie powinni obawiać się kolejnej podwyżki - mówi dyrektor Adamczyk. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

Na zdjęciu: Od 1 lipca w kontenerach na odpady zielone będziemy gromadzić także odpady biodegradowalne, czyli m.in. resztki żywności, skorupki jajek, obierki od ziemniaków

Fot. Dariusz Gorajski

Nowe ceny, nowy pojemnik

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie