Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Tną drzewa i oszczędzają na podatkach

Data publikacji: 19 października 2015 r. 07:06
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:30
Tną drzewa i oszczędzają na podatkach
 

Nie dość, że za prawą nowelizacji ustawy o ochronie środowiska w tym roku radykalnie, nawet o połowę, zmniejszono wysokość opłat za usunięcie drzew i zróżnicowano wartość nakładanych kar w zależności od okoliczności wycinki. To jeszcze - jak pokazuje przykład z Katowic - firmy przy takowej operacji mogą... zaoszczędzić na podatkach.

Pewna firma, w związku z planowaną rozbudową (odlewnia aluminium), wystąpiła do magistratu o pozwolenie na wycinkę 40 drzew. Zgodę uzyskała. W wydanej decyzji administracyjnej zawarto jednak warunek: wykonanie nasadzeń kompensacyjnych, na zasadzie pień za pień. Przedsiębiorca został więc zobowiązany do nasadzenia dokładnie takiej samej liczby drzew, ile zamierzał wyciąć. Tyle że nie na własnej, a na sąsiedniej działce, należącej do gminy. Co więcej, jeżeli przetrwają 3 lata, do gmina odstąpi także od wymierzenia firmie stosownej kary tzw. środowiskowej (formalnie: umorzenie opłat naliczonych za usunięcie drzewostanu).

Przedsiębiorca stare drzewa wyciął, a we wskazanym miejscu posadził nowe. Wydając na tę operację 15,6 tys. zł. A że w firmie liczy każdą złotówkę, to... do miejscowej Izby Skarbowej wystąpił z pytaniem: „Czy wydatki poniesione na nasadzenie nowych drzew można zarachować w całości w poczet kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, w sytuacji kiedy drzewa zostały nasadzone na nieruchomości niestanowiącej własności podatnika, ani nie będącej w jego użytkowaniu wieczystym lub posiadaniu?"

Co ciekawe, 2 października br., otrzymał pozytywną odpowiedź: „W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe".©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK

Więcej w poniedziałkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stary Trabant i stara Syrenka,
2015-10-19 09:39:55
Drzewa sa "plucami" oczyszczajacymi nature... szczegolnie w duzych miastach - dbajmy wiec o nie ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA