niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Terminal LNG z pozwoleniem na użytkowanie

Terminal LNG z pozwoleniem na użytkowanie

Terminal LNG z pozwoleniem na użytkowanie
Data publikacji: 2016-04-27 15:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:01
Wywietleń: 1150 131261

W środę wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania podpisał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie terminalu LNG w Świnoujściu. To ważny etap w ostatecznym przygotowaniu instalacji do komercyjnej pracy – pierwsza dostawa skroplonego gazu planowana jest na połowę lipca. Do tej pory metanowiec dwukrotnie przypłynął do świnoujskiego portu z LNG, ale było to dostawy testowe.

– To, o czym marzyliśmy w województwie zachodniopomorskim, powoli zaczyna się finalizować i będziemy uruchamiać terminal LNG w Świnoujściu – stwierdził wojewoda.

W spotkaniu w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie wzięli też udział: Jan Chadam, prezes Polskiego LNG, spółki odpowiedzialnej za budowę terminalu, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz przedstawiciele instytucji i przedsiębiorstw, które współpracowały z inwestorem podczas budowy terminalu.

– Uczestniczyło w tym projekcie bardzo wielu ludzi, wiele instytucji, przedsiębiorstw – mówił podczas prezentacji inwestycji prezes Chadam. – Było czterech partnerów biznesowych: spółka Gaz-System jako koordynator i podmiot odpowiedzialny za finansowanie, Polskie LNG – inwestor części lądowej, Urząd Morski w Szczecinie, do którego należała budowa falochronu, a także Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, który wybudował dwa stanowiska dla statków. Wartość całego projektu to ok. 4 mld zł.

Prezes i wojewoda dziękowali wszystkim zaangażowanym w budowę.

Jak dodał szef Polskiego LNG, w ciągu miesiąca terminal będzie mógł obsłużyć trzy metanowce przywożące po 216 tys. m sześc. LNG. Pierwsza komercyjna dostawa spodziewana jest w połowie lipca.

– Terminal ma spełniać cztery podstawowe funkcje: rozładunek LNG, jego procesowe składowanie w zbiornikach, regazyfikację, czyli zamianę surowca z płynnego w gazowy i wysyłkę do sieci oraz załadunek LNG na cysterny samochodowe – wyjaśnił J. Chadam, który określił inwestycję w Świnoujściu fascynującym projektem.

Zadowolenia nie krył prezydent Świnoujścia.

– Świnoujście w 2016 roku doświadcza przełomowych decyzji dotyczących rozwoju miasta – mówił J. Żmurkiewicz. – Panie wojewodo, proszę to pióro zatrzymać i złożyć nim podpis, kiedy będziemy zaczynali kolejną inwestycję – budowę tunelu.

Podatek od terminalowych budowli Świnoujście zacznie otrzymywać w 2017 roku. Liczy na 35 (a może nawet 50) mln zł rocznie. Z tej kwoty będzie pokryty wkład miasta w budowę tunelu (łącznie 120 mln zł). ©℗ (ek)

Terminal LNG z pozwoleniem na użytkowanie Terminal LNG z pozwoleniem na użytkowanie Terminal LNG z pozwoleniem na użytkowanie Terminal LNG z pozwoleniem na użytkowanie Terminal LNG z pozwoleniem na użytkowanie

Komentarze

XXX
Pozwolenie na eksploatację wojewoda dał, a nie ma jeszcze podpisanych wszystkich protokołów odbioru technicznego. Ciekawostka.
2016-04-27 17:15:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie