Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ten pomnik ma być przestrogą

Data publikacji: 28 stycznia 2019 r. 09:04
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:31
Ten pomnik ma być przestrogą
 

Pomnik „Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947” zostanie odsłonięty 9 lutego obok Krzyża Wołyńskiego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Kresy Wschodnie. W projekt zaangażowany jest również szczeciński Instytut Pamięci Narodowej. 

- Środowiska związane z Kresami są usatysfakcjonowane, czekały na to wiele lat - mówi Jerzy Mużyło, prezes stowarzyszenia. - Wszystko rozpocznie się o g. 10 w kaplicy mszą świętą, którą odprawi metropolita szczecińsko - kamieński, arcybiskup Andrzej Dzięga. Pod pomnik przejdzie procesja. Odsłonięcie pomnika o g. 11.30 będzie miała range uroczystości państwowej.

Monument będzie miał kształt piramidy – będącej fragmentem szczytu wiejskiego domu. Bryła będzie wykonana z betonu i pokryta płytami kamienia strzegomskiego. Pomnik zbudowało konsorcjum w firmą Budmar na czele. 

 - Pomnik ma przypominać o ukraińskim ludobójstwie dokonanym na Kresach Wschodnich na obywatelach polskich - stwierdza dr Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego IPN-u. - O zbrodni popełnionej przez ukraińskich nacjonalistów w sposób zorganizowany i niezwykle okrutny na najbliższych sąsiadach - Polakach. Zbrodni, w której zabijano bez wyjątku dorosłych i dzieci, niezależnie od płci, według kryterium narodowościowego. Ofiar OUN-UPA do dziś na Ukrainie nie pochowano w godny sposób, zgodnie z chrześcijańską tradycją. Dlatego ten pomnik ma być symbolicznym grobem, a także miejscem spotkań osób, które straciły swoich krewnych, zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. W Szczecinie mieszka wiele takich rodzin, pochodzących z terenów objętych tymi wydarzeniami, szczególnie z Wołynia. Pomnik ma umożliwić rodzinom zapalenie zniczy przy symbolicznym grobie, tym bardziej że powstało ono na terenie szczecińskiego Cmentarza Centralnego. Ma to być też miejsce zadumy i przestroga, aby podobna sytuacja nigdy i nigdzie się nie powtórzyła. Ta zbrodnia była ludobójstwem dokonanym na tle narodowościowym. Nasi przodkowie zginęli dlatego, że byli Polakami. Oddali swoje życie miłując język, miłując Polskę.©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wawrzek
2019-01-29 11:45:11
Wielka Chwała tym, którzy upamiętniają hekatombę Ofiar banderowsko-oun-wsko zgraji ludobójców nazywanych Ukraińcami. Zbrodni LUDOBÓJSTWA dokonano na terytorium Rzeczypospolitej POLSKI i to POLSKA POWINNA DOKONAĆ OSĄDZENIA ZBRODNI I ZBRODNIARZY. Nieznany a ważny dla Polski fakt - 7 Kwietnia 2014 r Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Moon zgodnie z decyzją Rady Bezpieczeństwa ONZ wygłosił Oświadczenie, że zgodnie z prawem międzynarodowym nie ma i nie było państwa Ukraina ponieważ do chwili obecnej nie ma ustalonych granic w porozumieniu z każdym sąsiadem a spadkobiercą ZSRR jest Rosja . Granice Polski na wschodzie regulował Traktat Ryski. Obecnie słychać, że tzw Ukraina żąda od Polski 7 polskich powiatów(te które wchodziły w skład województwa lwowskiego a więc łącznie z Dębicą po Tarnów. Obecny Rząd w Polsce zaniedbuje sprawy a poprzedni Rząd PO-PSL oddał sprawy Ukrainy w ręce niemieckie a więc jednego z zaborców. Nikt na to nie zareagował a Naród Polski jest nadal ogłupiany trojmorzami pod dyktando "perfumistki" strategicznego partnera, który ma nas w d........ OFIARY banderowców wołaja o powrót Polski na Ziemie Lachów, Lędzian i Polan rabowane nam od 890 roku. Budząc się rano mam jeszcze przed oczyma łuny Dylągowej, Bartkówki, Pawłokomy i dalsze innych polskich wiosek i miasteczek Pogórza. Panowie rządzący bezczynnością i realizacją cudzych planów chcecie doprowadzić do następnych rzezi?. Zbrodnie nieukarane prowadzą do wyjątkowego rozwydrzenia. Pamiętać należy, że część rezunów mordowała po wojnie tu na Ziemiach Zachodnich dobijając świadków zbrodni aby ich nie wydano.
cdn
2019-01-28 16:31:00
jak zapomnisz o nich zapomnij o mnie BOZE
Nie zapominajcie też
2019-01-28 10:04:52
o Ukraińcach ratujących Polaków, cześć z nich oddała za nas życie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA