Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Ruszyła budowa pomnika Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich

Data publikacji: 2018-08-27 16:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:18
Ruszyła budowa pomnika Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich
Wbito pierwszy szpadel w miejsce, gdzie powstanie Pomnik Ofiar nacjonalistów ukraińskich. Fot. Dariusz GORAJSKI  

W poniedziałek na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie nastąpiło symboliczne wbicie pierwszego szpadla, czyli rozpoczęcie budowy pomnika Pamięci Ofiar nacjonalistów ukraińskich. - Pomnik ma być symbolicznym grobem dla tych wszystkich osób, które zostały zamordowane 75 lat temu -  mówi dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Jak przypomina m.in. uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich, „W wyniku popełnionego w latach 1943-1945 ludobójstwa zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, głównie chłopów. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia".

Poniedziałkowa uroczystość na Cmentarzu Centralnym jest znakiem, że takie upamiętnienie będzie miało miejsce także w naszym mieście.

- Jest jeszcze żyjące grono świadków tej okrutnej zbrodni, są ich rodziny i chcielibyśmy, żeby te osoby mogły przyjść tutaj na Cmentarz Centralny w Szczecinie postawić znicz, pomodlić się za swoich bliskich - mówił Paweł Skubisz. - Ta zbrodnia nosi cechy ludobójstwa dokonanego na tle narodowościowym. Nasi przodkowie zginęli dlatego, że byli Polakami. Oddali swoje życie miłując język, miłując Polskę. 

Pomnik jest budowany w ramach współpracy Oddziału IPN w Szczecinie ze Stowarzyszeniem Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć.

- Musimy o takich rzeczach mówić poprzez symbol. Wołyń jest symbolem tej całej okrutnej tragedii - stwierdził Jerzy Mużyło, prezes Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć. - Jest ponad 2 tysięcy dołów śmierci i z tych 2 tysięcy upamiętnione jest niecałe 10 procent. Dzisiaj podczas prowadzenia prac bardzo często trafia się na ludzkie szczątki i one są nieuszanowane, i ten pomnik, ten symbol jest dla takich ludzi, którzy zginęli w okrutnych czasach. W Szczecinie powstaje miejsce, gdzie będziemy mogli przeprowadzić uroczystości związane z uchwałą Sejmu mówiącą o 11 lipca jako tragicznej dacie.

Finał inwestycji jest przewidywany na przełom października i listopada 2018 roku.

- Chcielibyśmy zdążyć przed dniem Wszystkich Świętych, aby szczecinianie, którzy przyjadą tutaj odwiedzić groby swoich zmarłych bliskich, mogli również przyjść pod pomnik ofiar ukraińskich nacjonalistów i złożyć kwiaty, znicze i pomodlić się za tych wszystkich, który odeszli w wyniku tej nieludzkiej zbrodni dokonanej 75 lat temu - dodaje Paweł Skubisz.©℗

(KoK)

Na zdjęciu: Wbito pierwszy szpadel w miejsce, gdzie powstanie Pomnik Ofiar nacjonalistów ukraińskich.

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

prem
2018-08-27 18:26:17
Radny Baran pewnie już beczy w zaciszu domowym. Mam nadzieję, że jeszcze dwa miesiące i radny Baran (razem z radną Pańką, która go wspierała) przestanie być radnym, bo innego losu dla osobnika przeciwnego temu pomnikowi sobie nie wyobrażam. Co ciekawe jego sprzeciw dotyczył tylko tego pomnika, bo np. pomnik upamiętniający wywózkę Żydów ze Szczecina(?!), to nawet promował. Wręcz domagał się go. Panie "jeszcze radny" - trzeba myśleć polską racją stanu jak się chce piastować to stanowisko w polskim Szczecinie, co okazuje się dla pana za trudne. Żegnam!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA