wtorek, 11 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie [FILM]

Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie
Data publikacji: 2019-11-17 08:41
Wywietleń: 2319 428209

Na placu budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie prace postępują. Inżynierowie i architekci musieli zmierzyć się tu z poważnym wyzwaniem projektując budynek, ponieważ konstrukcja budynku MCN posadowiona będzie na gruncie leżącym tuż przy nabrzeżu Odry.

Stabilność budowli zapewni ponad 500 żelbetowych pali wbitych w grunt. Te potężne elementy ważące po 5 ton każdy mają średnio 18 metrów długości. Aby dostarczyć na plac budowy pół tysiąca pali potrzeba było aż 125 ogromnych ciężarówek. Do jednego TIR-a można bowiem załadować tylko cztery pale, ponieważ ładowność lory wynosi około 25 ton. Ciężar jednego takiego elementu odpowiada wadze czterech średniej wielkości samochodów osobowych. Na jednej naczepie podróżuje więc ładunek o masie aż 16 samochodów.

Pracownicy generalnego wykonawcy – firmy ERBUD S.A. niedługo zakończą wbijanie pali. Trwają też prace przy budowie podziemia. Tu, przy pomocy specjalnych urządzeń wbito w grunt stalowe grodzie stanowiące elementy specjalnej ścianki szczelnej, która umożliwi wykonanie betonowego podłoża i ścian podziemnej kondygnacji.

Jeżeli wszystko dobrze pójdzie i budowlańcy nie natrafią na podziemne przeszkody, przejdą do kolejnego etapu budowy. Już widać przygotowania do wykonania płyty fundamentowej polegające na odsłonięciu zbrojenia wbitych w ziemię pali.

(k)

Fot. MCN

Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie