poniedziałek, 16 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie [FILM]

Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie
Data publikacji: 2019-11-17 08:41
Wywietleń: 1512 428209

Na placu budowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie prace postępują. Inżynierowie i architekci musieli zmierzyć się tu z poważnym wyzwaniem projektując budynek, ponieważ konstrukcja budynku MCN posadowiona będzie na gruncie leżącym tuż przy nabrzeżu Odry.

Stabilność budowli zapewni ponad 500 żelbetowych pali wbitych w grunt. Te potężne elementy ważące po 5 ton każdy mają średnio 18 metrów długości. Aby dostarczyć na plac budowy pół tysiąca pali potrzeba było aż 125 ogromnych ciężarówek. Do jednego TIR-a można bowiem załadować tylko cztery pale, ponieważ ładowność lory wynosi około 25 ton. Ciężar jednego takiego elementu odpowiada wadze czterech średniej wielkości samochodów osobowych. Na jednej naczepie podróżuje więc ładunek o masie aż 16 samochodów.

Pracownicy generalnego wykonawcy – firmy ERBUD S.A. niedługo zakończą wbijanie pali. Trwają też prace przy budowie podziemia. Tu, przy pomocy specjalnych urządzeń wbito w grunt stalowe grodzie stanowiące elementy specjalnej ścianki szczelnej, która umożliwi wykonanie betonowego podłoża i ścian podziemnej kondygnacji.

Jeżeli wszystko dobrze pójdzie i budowlańcy nie natrafią na podziemne przeszkody, przejdą do kolejnego etapu budowy. Już widać przygotowania do wykonania płyty fundamentowej polegające na odsłonięciu zbrojenia wbitych w ziemię pali.

(k)

Fot. MCN

Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Tak powstaje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie