Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Rusza budowa Morskiego Centrum Nauki [GALERIA]

Data publikacji: 2019-10-07 17:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-08 21:16
Rusza budowa Morskiego Centrum Nauki
 

Za 20 miesięcy na szczecińskiej Łasztowni stanie Morskie Centrum Nauki. W poniedziałek na terenie budowy sygnatariusze podpisali akt erekcyjny oraz wkopany został kamień węgielny. 

- Dzisiaj z tego miejsca mówimy miastu, że już ruszyliśmy. Robimy kolejny krok, aby pozostawić naszym dzieciom piękne i nowoczesne miasto, gdzie będą mogły budować swoją perspektywę i rozkochiwać się w nauce - mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Budynek kształtem będzie przypominać bryłę statku o wysokości 14 metrów i długości 122 m. Jego powierzchnia wyniesie 10 tys. m kw. na trzech kondygnacjach. Morskie Centrum Nauki spełni potrzebę zdobywania wiedzy poprzez budzenie ciekawości, a także poprzez doświadczenia czy naukę przez rozrywkę - tak wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

- To chyba jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w naszym mieście. Myślę, że to nowe centrum będzie także nową ikoną Szczecina - mówił zastępca prezydenta Krzysztof Soska. - Myślę, że poza walorami estetycznymi Morskie Centrum Nauki będzie spełniało przede wszystkim bardzo ważną funkcję edukacyjną oraz rolę związana z rozwojem ruchu turystycznego.

Inwestycja finansowana jest z budżetu województwa oraz środków europejskich. Morskie Centrum Nauki odwołuje się do dziedzictwa i działalności profesora Uniwersytetu Szczecińskiego Jerzego Stelmacha - wybitnego astrofizyka i kosmologa oraz twórcy interaktywnej wystawy Eureka, a także pomysłodawcy pierwszego centrum nauki w Polsce. W budynku znajdzie się wystawa stała z ponad 200 eksponatami oraz pracownie i laboratoria. Ciekawostką jest, iż zwiedzający będą mogli sami uczestniczyć i przeprowadzać doświadczenia.

- Jesteśmy sąsiadami Odry, co utrudnia nam sytuację. Na tej powierzchni będziemy musieli wykonać około pięciuset pali - mówił Józef Adam Zubelewicz, prezes zarządu Erbud SA. - W centrum znajdzie się również planetarium. Będzie to kula z żelbetu, wpisana w trzy kondygnacje, o średnicy około 13 metrów i powierzchni prawie 500 metrów kwadratowych. Jednorazowo zmieści się tam 60 osób.

(KaNa)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mount Everest
2019-10-08 21:05:24
Co tam będzie się działo w tym Centrum Nauki?################### To znaczy co oprócz wybudowania oraz późniejszego ponoszenia kosztów będzie w tym budynku - pomniku polityków ? %%%%% PS To mi przypomina nieczynne centrum morskie wybudowane przez Breżniewa w Odessie - które stoi puste i niszczeje bo za drogo kosztuje utrzymanie takiego PrzesaDzonego obiektu czasów Dumy Pychy Wielkiego GenSeka Leonida Iljicza Breżniewa Ojca Narodów Komunistycznych ZSRR i RWPG☺😀; Te budowle w Odessie zablokowały dostęp do wody i są tam jedynie Schody Potiemkina...idące w dół...może rozbiorą ten niepotrzebny obiekt w Odessie i przywrócą układ z czasów Katarzyny II Carycy(urodzonej w Szczecinie 😀)? Ano Panowie decydenci....😀☺😁
roger
2019-10-08 06:42:50
Witek do fryzjera.. tak sie sprzedać kodziarzom..kiedyś redaktor katolickiego radia i prawa ręka bp. Mariana.. a teraz? szkoda słów
@Budowlaniec
2019-10-07 20:12:55
Masz rację. Wiele nieprzychylnych komentarzy pochodzi od resortowych emerytów, którym zabrano przywileje, a także od kombinatorów, który się dobrze żyło za poprzedniej władzy. Pozostali są zadowoleni, no chyba, że oglądają tvn24, który straszy.
Budowlaniec
2019-10-07 17:39:13
Nawet najgorszy malkontent nie może nie zauważyć, że ostatnie 2_3 lata to niesamowity wzrost inwestycji. Prywatnych, państwowych, samorządowych. Niektóre bardzo potrzebne np. stadion czy SKM inne może do zastanowienia ale ważne, że się dzieje i wielu znajomych z branży wraca z zagranicy. Przy 35/40 zł na godz w Polsce można żyć.
Masakra
2019-10-07 17:17:23
Olo, co ty gadasz?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ