niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Tablica z pomnika odnaleziona

Tablica z pomnika odnaleziona

Tablica z pomnika odnaleziona
Data publikacji: 2016-02-27 13:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 979 121560

Odnalazła się tablica z pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Sławnie - poinformowała zachodniopomorska policja. Wcześniej protest w sprawie zaginięcia tablicy przekazał rosyjski MSZ Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz - ambasador Polski w Moskwie.

Z kolei szef wydziału krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Adam Siwek dodaje, iż sławieński pomnik od ponad 6 lat czeka na rozbiórkę, o czym była informowana strona rosyjska. Tablica z inskrypcją: "Chwała bohaterom - żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walkach z hitlerowskim najeźdźcą. Mieszkańcy ziemi sławieńskiej", zniknęła 19 lutego. 

Jak powiedział rzecznik komendy wojewódzkiej policji w Szczecinie kom. Przemysław Kimon, znalazła się ona w czwartek na sławieńskim cmentarzu komunalnym "w nienaruszonym stanie".

- Na razie nie udało się jednak znaleźć sprawcy - dodał. O tym, że zaginiona tablica znajduje się prawdopodobnie na cmentarzu, poinformowali mieszkańcy. Tam też ją odnaleziono - przy jednym z nagrobków, opartą, niezniszczoną. Została zabezpieczona i będzie poddana badaniom pod kątem śladów, które mogą pomóc zidentyfikować sprawców. Prowadzone jest postępowanie karne.

Do sprawy kradzieży odniosła się też rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Według niej ze sławieńskiego monumentu zniknęła już wcześniej pięcioramienna gwiazda. Oceniła, że w Polsce trwa "systematyczne bezczeszczenie rosyjskich obiektów memorialnych związanych z okresem II wojny światowej".

- W związku z tym aktem wandalizmu 25 lutego w MSZ Rosji przekazano ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej (Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz - PAP) zdecydowany protest - powiedziała Zacharowa. Poinformowała również, że strona rosyjska zażądała ukarania sprawców.

- Szczególnie odrażające jest to, że wszyscy, w tym media, które piszą na ten temat, ignorują fakt, że w walkach o Sławno w 1945 zginęli zarówno żołnierze radzieccy, jak i polscy - oznajmiła przedstawicielka MSZ Rosji. (pap)

 

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

MYŚLAŁEM, ŻE W SŁAWNIE TYLKO PATOLOGIA TAKA JAK TA OD "kundlizmu"
A tam jeszcze patrioci tez się ostali. Jak wadza boi się likwidować mendy poddańcze Moskwie to patrioci załatwiają sprawy zdecydowanie ! Brawo !
2016-02-27 21:39:16
Kundlizm
solidaruszy jest ohydny; szczęście mają ci dzisiejsi "patrioci" świeżej daty...gdyby ci żołnierze wstali, to "patrioci" w spodnie by narobili nie bacząc na to nawet, że publicznie...
2016-02-27 18:32:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie