piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Rosja oburzona

Rosja oburzona

Rosja oburzona
Data publikacji: 2015-12-19 00:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1821 63668

Wydane oświadczenie rosyjskiej Dumy potępiające "znieważanie i niszczenie" miejsc pamięci i pochówku żołnierzy radzieckich w Polsce powtarza argumenty, na które strona polska już odpowiadała - powiedział rzecznik MSZ Artur Dmochowski.

Rosyjska Duma Państwowa uchwaliła w piątek oświadczenie o niedopuszczalności znieważania i niszczenia miejsc pamięci i pochówku żołnierzy radzieckich w Polsce. Wyraziła w nim "głębokie oburzenie w związku ze zbezczeszczeniem i zniszczeniem w Polsce miejsc pochówku, nagrobków, pomników i innych obiektów memorialnych, uwieczniających pamięć radzieckich żołnierzy, którzy oddali życie, by wyzwolić kraj od faszyzmu". Deputowani oznajmili, że "decyzje o demontażu obiektów memorialnych" w połączeniu z aktami wandalizmu "stają się normą w traktowaniu miejsc pamięci i pochówku na polskiej ziemi żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej".

- Podobne działania są dla naszego państwa, które pokonało nazizm kosztem ogromnych wysiłków i milionów ludzkich istnień, absolutnie nie do zaakceptowania - głosi oświadczenie. Deputowani wyrazili również oburzenie w związku z - jak to ujęli - "uporczywymi próbami pisania historii na nowo", "umniejszania wkładu narodu radzieckiego" w pokonanie III Rzeszy oraz "wypaczania roli Armii Czerwonej w wyzwoleniu Polski".

- To oświadczenie nie wnosi nic nowego w stosunku do wcześniejszych wystąpień formułowanych w tej sprawie przez rosyjski MSZ, powtarza argumenty, na które już odpowiadaliśmy. Nasze stanowisko też nie uległo zmianie - ocenił rzecznik MSZ Artur Dmochowski pytany o uchwałę Dumy.

W oświadczeniach z początku grudnia polski MSZ apelował do strony rosyjskiej o "powstrzymanie się od <<pomnikowej histerii>>, która nie służy budowaniu wzajemnego dialogu i porozumienia, a jedynie prowadzi do zaostrzenia retoryki i eskalowania atmosfery wokół kwestii historyczno-pomnikowych w stosunkach polsko-rosyjskich". Polski MSZ zwracał uwagę stronie rosyjskiej, że "uparcie nie chce zauważyć staranności i pieczołowitości, z jaką Polska dba o wszystkie rosyjskie cmentarze i miejsca pochówku, realizując tym samym w pełni zapisy Umowy z 1994 r.". Podkreślano ponadto, iż strona polska "niejednokrotnie oficjalnie wyrażała stanowcze potępienie wszelkich aktów wandalizmu czynionych wobec rosyjskich cmentarzy i miejsc pochówku żołnierzy radzieckich". Jednocześnie MSZ zastrzegł, iż umowy między Polską a Rosją "regulują kwestie dotyczące grobów, a nie pomników symbolicznych".

* * *

Dyskusja przedstawicieli dyplomacji Polski i Rosji dotycząca pomników upamiętniających żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce rozpoczęła się od "stanowczego protestu" MSZ Rosji wobec wrześniowego demontażu przez władze miejskie Pieniężna znajdującego się tam popiersia radzieckiego generała Czerniachowskiego. (pap)

Komentarze

Solidaruchy, za psie
pieniądze, wynajmują tanich drani do dewastacji; sami zaś urzędową drogą wskazują cele; hańba. Jak Polska odzyska niepodległość, wtedy własnoręcznie je odbudują.
2015-12-19 20:34:06
@
Tu nie o groby chodzi. Nikt grobów nie usuwa i nie bezcześci. Tu chodzi o te maszkary sterczące w miastach i nie tylko. Z czerwoną gwiazdeczką , sierpem i młotem. Cmentarze są od tego i to one właśnie są miejscem gdzie te pomniki znajdować się powinny. ( o ile jest tam wystarczająco miejsca na te cudaki. Bo ani to ładne a i byle jak wykonane
2015-12-19 10:22:13
Pytanie...?
Powstaje wiec pytanie... a jak dalej po 70 juz latach postapic z tymi grobami Zolnierzy Radzieckich w Polsce, na ktore sa dowody... ze mordowali przed rokiem.... 1945-ym, niewinnych wowczas Polakow na terenach calej owczesnej Polski ??
2015-12-19 00:38:08

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie