wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Świat > Polska odrzuca oskarżenia

Polska odrzuca oskarżenia

Polska odrzuca oskarżenia
Data publikacji: 2015-12-02 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1529 44815

Polska odrzuciła kierowane wobec niej rosyjskie oskarżenia o naruszanie porozumień z Rosją przy okazji demontażu radzieckich pomników - piszą rosyjskie media cytujące polską ambasador w Rosji Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz.

Oświadczyła ona, że Polska nie narusza zobowiązań międzynarodowych, w tym wynikających z dwustronnych umów z Rosją, w sytuacjach demontażu "symbolicznych pomników" sowieckich w Polsce.

- Uważamy, że porozumienie między Polską a Rosją odnosi się do cmentarzy i miejsc pochówku (żołnierzy rosyjskich i radzieckich). Tak zwane symboliczne pomniki, gdzie nikt nie jest pochowany, znajdują się w gestii władz lokalnych i zgodnie z określonymi procedurami można je demontować - powiedziała polska ambasador, komentując oświadczenie rosyjskiego MSZ, które zarzuciło Polsce, że przez demontaż pomników radzieckich żołnierzy narusza założenia szeregu umów dwustronnych z Moskwą. Jak zaznaczyła "takie symboliczne pomniki nie podlegają ochronie z tytułu umów międzynarodowych, w tym dwustronnych porozumień między Polską a Rosją".

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji złożyło na ręce ambasador RP w Moskwie "stanowczy protest" z powodu sobotniego zdemontowania w Mielcu w województwie podkarpackim Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. MSZ Rosji oświadczyło, że demontując monument, strona polska po raz kolejny poważnie naruszyła założenia podstawowych dokumentów dwustronnych, w tym międzyrządowej umowy z 1994 roku o grobach i miejscach pamięci. Pomnik trafił do Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Starosta mielecki Zbigniew Tymuła dodał, że rozmawiał z konsulem generalnym Rosji w Polsce, który chciał wiedzieć, jak wyglądała cała operacja usunięcia pomnika.

- Po krótkiej rozmowie zrozumiał, że decyzja, którą powiat podjął, była słuszna ze względu na bezpieczeństwo. Pomnik bowiem stał tylko na betonie, nie był w żaden innych sposób zabezpieczony, a ważył dwóch ton. Mogło dojść do tragedii - powiedział. Tymuła zaznaczył, że mieszkańcy Mielca wielokrotnie pikietowali, domagając się przeniesienia pomnika. Pod petycją zebrano kilka tysięcy podpisów. (pap)

Komentarze

Janek C.
A co Polakow obchodzi ruska pamiec narodowa.My Polacy pamietamy 17 wrzesnia 1939 roku.
2015-12-03 08:36:36
To nie Polacy,
to Solidaruchy i ich mocodawcy stoją za tą dewastacją pamięci narodowej. Hańba.
2015-12-02 20:28:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie