Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Szybki jacht będzie promować Polskę [GALERIA]

Data publikacji: 2018-09-29 15:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:21
Szybki jacht będzie promować Polskę
 

Za kilka dni ma wyruszyć w swój pierwszy oficjalny rejs. Plymouth, Lizbona, Madera i Miami to porty, w których zacumuje najpierw. W sobotę (29 września) w Szczecinie – macierzystym porcie jachtu „I love Poland”, bo o nim mowa – odbyła się oficjalna inauguracja jednego z najważniejszych od ponad dekady żeglarskich projektów w Polsce.

Chodzi o przedsięwzięcie, dzięki któremu polska załoga będzie mogła rywalizować z najlepszymi żeglarzami regatowymi na świecie. Celem jest stworzenie „polskiej szkoły oceanicznego żeglarstwa regatowego”.

„I love Poland” to jacht VO 70, sprawdzony w żeglarskich wyścigach, bardzo szybki. Ma 21,5 m długości, ok. 5,5 m szerokości, a wysokość jego masztu wynosi aż 31,5 m.

W sobotę w Szczecinie zaprezentowano nie tylko jacht, ale także pierwszą załogę, która wkrótce wyruszy w pierwszy oficjalny rejs. Dokładna data uzależniona jest od warunków pogodowych. Żeglarze przepłyną do Plymouth w Wielkiej Brytanii, gdzie załoga weźmie udział w uroczystościach Święta Niepodległości 11 listopada. Stamtąd jacht uda się do Lizbony, skąd będzie wypływać na treningi oceaniczne. W styczniu dopłynie do Madery – tam młodzi żeglarze złożą kwiaty przy popiersiu Józefa Piłsudskiego, a w lutym w Miami „I love Poland” spotka się z „Darem Młodzieży”, który promuje Polskę w Rejsie Niepodległości. Podsumowaniem okresu treningowego będzie start w lutym w pierwszych regatach Caribbean 600.

– Chcemy, aby polska bandera została zauważona i doceniona w żeglarstwie regatowym – mówił w czasie inauguracji projektu Filip Rdesiński, prezes PFN. – To wyzwanie długodystansowe. Inwestujemy w umiejętności i w doświadczenia potrzebne do wygrywania wielkich wyścigów i bicia światowych rekordów. Do tego niezbędny jest najwyższej klasy jacht treningowo-wyczynowy. Taką jednostką bez wątpienia jest właśnie „I love Poland”. Do osiągnięcia sukcesu niezbędny jest także zespół najlepszych żeglarzy sportowych. Jestem przekonany, że pod dowództwem kapitana Jarosława Kaczorowskiego taki zespół zostanie stworzony. Wierzę, że zbudujemy team, który będzie konkurować i zwyciężać z najlepszymi.

Trzon załogi, poza kpt. Kaczorowskim, stanowią doświadczeni żeglarze regatowi, którzy brali udział w projektach Pucharu Ameryki, The Race, Velux 5 Oceans Race i Transat. Wśród nich znaleźli się: Grzegorz Baranowski, Alfred Brodziński i Marek Gałkiewicz. Załogę uzupełniają młodzi żeglarze startujący do tej pory w klasach olimpijskich.

Podczas inauguracji projektu zaprezentowano również piosenkę stworzoną przez rapera Dominika „Donia” Grabowskiego pt. „Od urodzenia w sercach #Niepodległa”, która została przygotowana z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest oficjalnym utworem promującym pionierski projekt Polskiej Fundacji Narodowej. Na scenie na Łasztowni „Doniu” zaśpiewał też kilka innych piosenek, m.in. słynne „Skarby”.

Inauguracji towarzyszył piknik rodzinny, był m.in. pokaz sprzętu wojskowego, a chętni mogli z bliska obejrzeć jacht i porozmawiać z załogą.

(ek)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp.
2018-09-30 16:22:54
Pierwsz popłyną słynny żeglarz Kuśnierewicz. Żeglarz wyłożył swoje własne pieniądze w ten start, a potem "Kochający naród i lud" po swojemu wysiudali go z imprezy . Pozostawili chłopa z długami.
Spokojnie i bez szoku...
2018-09-29 22:54:19
Bo poczatki sa zawsze trudne i do Odwaznych Swiat nalezy ! A wiec 5-iu Wspanialych - POWODZENIA i stopy wody pod kilem...!!
Wtopa
2018-09-29 22:21:24
Nawet nie otrafią imprezy zorganizować. Kasa wydana, było mniej niż 100 osób
Szok
2018-09-29 17:17:45
Pożegnanie bez ludzi.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA