Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Szpital Wojewódzki w Szczecinie rozwija program transplantacji

Data publikacji: 2018-10-26 11:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
Szpital Wojewódzki w Szczecinie rozwija program transplantacji
 

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W tym roku transplantolodzy z Arkońskiej i Sokołowskiego wykonali już 52 przeszczepy wątroby, 41 nerek oraz 8 transplantacji płuc.

Liczba wszystkich przeszczepów (wątroba, nerka, płuca) oraz zwiększenie liczby przeszczepień wielonarządowych daje Szpitalowi Wojewódzkiemu pozycję lidera w skali kraju. Zwłaszcza, że od początku 2018 roku wykonano trzy podwójne transplantacje: nerki i wątroby. Lekarze są przygotowani do kolejnych wyzwań – jednoczesnego przeszczepu płuc i wątroby oraz płuc i nerki.

– Nasz szpital współpracuje także z organizacjami pacjentów po przeszczepach. W czerwcu zorganizowaliśmy finał Rajdu dla Transplantacji, podczas którego przywitaliśmy kilkudziesięciu śmiałków ze Stowarzyszenia „Organiści”. Osoby po przeszczepach i ich bliscy przemierzyli na rowerach setki kilometrów, rozdając po drodze oświadczenia woli i przekonując do idei dawstwa. Transplantolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie przywitali ich w wyjątkowy sposób: nie w lekarskich fartuchach, lecz w sportowych strojach i również na rowerach. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” w Szczecinie stanęła interaktywna ławeczka dawcy – informuje Natalia Andruczyk, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie przy ul. Arkońska.


„Ławka – pomnik dawcy”, która mówi głosem osób po przeszczepieniu narządów. To forma podziękowania za bezcenny dar, jaki otrzymali biorcy narządów.
Fot. Życie po przeszczepie

We wrześniu tego roku SPWSZ zorganizował pierwsze w kraju międzynarodowe Sympozjum w całości poświęcone przeszczepieniom wielonarządowym. Mieliśmy okazję gościć przedstawicieli najlepszych ośrodków transplantologicznych z kraju, Niemiec, Holandii, Kanady i USA.

Kilka tygodni temu wystartowała także inwestycja związana z budową nowego budynku m. in. dla Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek oraz Stacji Dializ. Czteropiętrowy gmach zostanie połączony z bardzo dobrze wyposażonym Centrum Diagnostycznym i Blokiem Operacyjny (w którym wykonywane są m. in. przeszczepy). Budowa zakończy się w grudniu 2020 roku.

(p)

Fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

abc
2018-10-26 17:49:52
sponsorowane z moskwy antyszczepionkowce nie protestowali ?bo przeciez ciało to duch i nalezy aby spoczywało w ziemi a nie pomagało innym ludziom w nowym zyciu...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ