sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Szpital Wojewódzki w Szczecinie rozwija program transplantacji

Szpital Wojewódzki w Szczecinie rozwija program transplantacji

Szpital Wojewódzki w Szczecinie rozwija program transplantacji
Data publikacji: 2018-10-26 11:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:23
Wywietleń: 1032 358197

26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W tym roku transplantolodzy z Arkońskiej i Sokołowskiego wykonali już 52 przeszczepy wątroby, 41 nerek oraz 8 transplantacji płuc.

Liczba wszystkich przeszczepów (wątroba, nerka, płuca) oraz zwiększenie liczby przeszczepień wielonarządowych daje Szpitalowi Wojewódzkiemu pozycję lidera w skali kraju. Zwłaszcza, że od początku 2018 roku wykonano trzy podwójne transplantacje: nerki i wątroby. Lekarze są przygotowani do kolejnych wyzwań – jednoczesnego przeszczepu płuc i wątroby oraz płuc i nerki.

– Nasz szpital współpracuje także z organizacjami pacjentów po przeszczepach. W czerwcu zorganizowaliśmy finał Rajdu dla Transplantacji, podczas którego przywitaliśmy kilkudziesięciu śmiałków ze Stowarzyszenia „Organiści”. Osoby po przeszczepach i ich bliscy przemierzyli na rowerach setki kilometrów, rozdając po drodze oświadczenia woli i przekonując do idei dawstwa. Transplantolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie przywitali ich w wyjątkowy sposób: nie w lekarskich fartuchach, lecz w sportowych strojach i również na rowerach. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” w Szczecinie stanęła interaktywna ławeczka dawcy – informuje Natalia Andruczyk, rzecznik prasowy Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie przy ul. Arkońska.


„Ławka – pomnik dawcy”, która mówi głosem osób po przeszczepieniu narządów. To forma podziękowania za bezcenny dar, jaki otrzymali biorcy narządów.
Fot. Życie po przeszczepie

We wrześniu tego roku SPWSZ zorganizował pierwsze w kraju międzynarodowe Sympozjum w całości poświęcone przeszczepieniom wielonarządowym. Mieliśmy okazję gościć przedstawicieli najlepszych ośrodków transplantologicznych z kraju, Niemiec, Holandii, Kanady i USA.

Kilka tygodni temu wystartowała także inwestycja związana z budową nowego budynku m. in. dla Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek oraz Stacji Dializ. Czteropiętrowy gmach zostanie połączony z bardzo dobrze wyposażonym Centrum Diagnostycznym i Blokiem Operacyjny (w którym wykonywane są m. in. przeszczepy). Budowa zakończy się w grudniu 2020 roku.

(p)

Fot. Anna Gniazdowska

Komentarze

abc
sponsorowane z moskwy antyszczepionkowce nie protestowali ?bo przeciez ciało to duch i nalezy aby spoczywało w ziemi a nie pomagało innym ludziom w nowym zyciu...
2018-10-26 17:49:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie