Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

Finał Rajdu dla Transplantacji. Ławka - pomnik dawcy

Data publikacji: 2018-06-03 08:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Finał Rajdu dla Transplantacji. Ławka - pomnik dawcy
 

W niedzielę (3 czerwca) o godz. 13 na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się finał V Rajdu dla Transplantacji – Podziel się sobą. Ci, którzy zechcą wraz z transplantologami przywitać 20 rowerzystów, już od południa będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań ciśnienia krwi i poziomu cukru. Będzie też multimedialna ławka mówiąca głosem osób po przeszczepieniu narządów.

Rajd odbywa się po raz piąty, ale po raz pierwszy dotrze do Szczecina. Pomysłodawczynią jest Jolanta Kruczkowska, której syn zginął w tragicznym wypadku 8 lat temu. Zdecydowała o przekazaniu jego organów i dzięki temu uratowała życie 6 osobom. Założyła fundację imienia Bartka Kruczkowskiego (www.organisci.com) i rokrocznie organizuje rajdy rowerowe, podczas których upowszechnia wiedzę o transplantacji, prawie dotyczącym dawstwa organów po śmierci i za życia oraz udziela wsparcia osobom oczekującym na transplantację i rodzinom dawców.

We wtorek 20 uczestników rajdu: osoby po przeszczepie, rodziny dawców, tandem z osobą niewidomą oraz  popierający świadome dawstwo narządów i tkanek, wyruszyło z Wrocławia i przez Legnicę, Żagań, Krosno Odrzańskie, Kostrzyn nad Odrą, Gryfino jedzie do Szczecina. Przyjazd rowerzystów zaplanowano na godz.13.

- Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” użyczyło nam z tej okazji multimedialną „Ławkę – pomnik dawcy”, która mówi głosem osób po przeszczepieniu narządów - informuje Natalia Andruczyk, rzecznik prasowy SPWSZ w Szczecinie.  - Jest to forma podziękowania za bezcenny dar, jaki otrzymali biorcy narządów. Ławka stoi przy wejściu na zamkową wieżę i pozostanie tam do 6 czerwca, następnie zostanie przeniesiona na teren Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

O godz. 13 będzie można przywitać rowerzystów, porozmawiać z nimi oraz lekarzami transplantologami ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Kilku z nich na rowerach będzie eskortować członków rajdu na ostatnim etapie. Dodatkowo w godz. 12 – 14 czynne będą punkty medyczne, w których będzie można zmierzyć ciśnienie oraz poziom cukru we krwi.

(g)

Na zdjęciu: Ławka - pomnik dawcy

Fot. Życie po przeszczepie

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ