Czwartek 21 października 2021r. 
REKLAMA

Szpital na szczecińskich Pomorzanach przejmie pacjentów z Arkońskiej

Data publikacji: 2020-03-13 21:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-15 13:44
Szpital na szczecińskich Pomorzanach przejmie pacjentów z Arkońskiej
 

W związku z przekształcaniem szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie w szpital zakaźny monoprofilowy, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 2 PUM na Pomorzanach przygotowuje się do przejęć pacjentów. Będą przewożeni w najbliższych dniach.

W związku z możliwym przejmowaniem pacjentów ze szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej, szpital na Pomorzanach wstrzymuje przyjęcia nowych pacjentów (spoza placówki przy Arkońskiej). Wyjątek stanowią osoby, które trafiać będą do SPSK-2 w sytuacji zagrożenia życia. Im na bieżąco udzielana będzie pomoc. Jeżeli osoba potrzebująca pomocy jest z grupy ryzyka (manifestuje objawy chorobowe, w ciągu ostatnich 14 dni przebywała w kraju, gdzie istnieje zakażenie koronawirusem lub miała kontakt z osobą zarażoną lub ewentualnie zarażoną), pomoc udzielana jej będzie zgodnie ze szpitalnymi procedurami z zakresu ochrony przed koronawirusem.

Wstrzymane przyjęcie planowe, ale nie dotyczy to przypadków pilnych i pacjentów onkologicznych

– Priorytetem jest ratowanie ludzkiego życia – podkreśla Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy SPSK-2.

Jak dodaje, ograniczeniu podlegają także wizyty w poradniach SPSK-2. Realizowane będą świadczenia pilne, nagłe, kontrole po zabiegach operacyjnych. To samo dotyczy pracy pracowni diagnostycznych szpitala – wykonywane będą tylko przypadki badań pilnych.

Wstrzymane płatne badania laboratoryjne

Celem minimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa korony, realizacja wszystkich płatnych badań laboratoryjnych, wykonywanych w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej SPSK-2, została wstrzymana do odwołania (informacja opublikowana jest także na stronie internetowej szpitala).

Posiłki w plastikach, okuliści w osłonach

Od najbliższego wtorku szpital przechodzi na podawanie posiłków na plastikowych zestawach (talerze, kubki, sztućce).

Lekarze okuliści, z uwagi na wykonywanie badań w bardzo bliskiej odległości od pacjenta, wyposażeni zostaną w ochrony w postaci specjalnych osłon między lekarzem a pacjentem.

Zawieszone msze

Na czas zagrożenia epidemiologicznego zawieszone jest odprawianie mszy św. w kaplicy szpitalnej. Poza tym ksiądz kapelan pełni posługę kapłańską na terenie szpitala, indywidualnie, w salach chorych, stosując zalecone środki bezpieczeństwa.

Wolontariat studentów

W porozumieniu i we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie szpital nawiązuje kontakt ze studentami PUM, którzy dobrowolnie, w ramach wolontariatu wesprą w tym szczególnym okresie personel medyczny w pracach na oddziałach (pomoc w zaprowadzaniu pacjentów na badanie, mycie itp.), i w Punkcie Medyczno-Informacyjnym przy wejściu do szpitala (otrzymają prowiant).

– Jesteśmy zbudowani postawą studentów, którzy chcą pomóc i chętnie zgłaszają się do szpitala – zaznacza rzecznik.

Ochrona pacjentów i personelu

Dyrekcja SPSK-2 umożliwiła formalnie pracownikom wykonywanie pracy z domu, jeśli tylko względy organizacyjne na to pozwalają.

Zalecane jest minimalizowanie przemieszczania się pracowników (w miarę możliwości) po terenie szpitala, na rzecz kontaktu telefonicznego, mailowego.

Personelowi medycznemu i administracyjnemu zalecono dwukrotne w ciągu dnia mierzenie temperatury (pierwszy pomiar należy wykonać przed przystąpieniem do pracy). Skorzystać można także ze zmierzenia temperatury na terenie szpitala, w działającym od trzech dni Punkcie Medyczno-Informacyjnym.

Oprócz funkcjonującej obecnie w kraju, w wyznaczonych przypadkach, 14-dniowej kwarantanny, w szpitalu wprowadzono tzw. profilaktyczną kwarantannę (7-dniową). Poddawać jej się będą osoby (dotyczy całego personelu), które wróciły zza granicy, nie manifestują objawów chorobowych, dobrze się czują, nie miały kontaktu z osobą zarażoną. Zostają w domu, zaleconą mają obserwację swojego stanu zdrowia oraz dwukrotne w ciągu dnia mierzenie temperatury. Przed powrotem do pracy ich stan zdrowia będzie poddawany weryfikacji.

Zakaz odwiedzin i przynoszenia paczek

Na terenie SPSK-2 obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin do odwołania.

Wyjątkiem są odwiedziny (pobyt rodziców) w Klinice Patologii Noworodka, Klinice Położnictwa i Ginekologii, Oddziale Okulistyki Dziecięcej II Kliniki Okulistyki oraz Oddziale Onkologii Klinicznej. Konieczne jest każdorazowe ustalanie z lekarzem kierującym lub lekarzem dyżurnym Kliniki lub Oddziału.

Nie wolno przynosić paczek i zostawiać ich na terenie szpitala w celu przekazania pacjentom (ze względów epidemiologicznych i organizacyjnych).

Zamknięte są wszystkie furtki prowadzące do szpitala. Czynne jest tylko wejście bramą główną od ulicy Świętego Józefa.

Przy wejściu i w budynku administracyjnym zamontowane są podajniki z płynem do dezynfekcji rąk.

Punkt Medyczno-Informacyjny

– Bardzo dobrze sprawdza się funkcjonujący od trzech dni przy głównym wejściu na teren szpitala (od ul. Św. Józefa) Punkt Medyczno-Informacyjny – informuje B. Bartkiewicz. – W trzyzmianowym systemie pracy dyżuruje tam personel medyczny, weryfikujący wstępnie stan zdrowia wszystkich osób wchodzących na teren szpitala (to lekarze, pielęgniarki oraz wspomagający ich studenci PUM w Szczecinie). Wyposażony jest w niezbędne środki ochrony osobistej (m.in. maseczki z filtrem, gogle, rękawiczki, fartuch, środki do dezynfekcji). Wszystkim wchodzącym mierzona jest temperatura. W przypadku stwierdzenia temperatury powyżej 38 stopni C, w PMI przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny. W przypadku tzw. pacjenta pozytywnego (u którego zachodzi prawdopodobieństwo występowania zarażenia koronawirusem) podejmowane są działania zgodne z Procedurą przyjęcia pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

(isz)

Fot. Sylwia Dudek

Na zdjęciu: W szpitalu na Pomorzanach czynne jest tylko wejście bramą główną od ulicy Świętego Józefa.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Comentatore
2020-03-14 12:17:37
Bardzo dobre działania i podjęte w porę. Chwali się.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ