Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

Polska zamyka granice i ogranicza działalność galerii handlowych [FILM]

Data publikacji: 2020-03-13 20:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-15 13:06
Polska zamyka granice i ogranicza działalność galerii handlowych
 

Z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki drogerie czy pralnie. Od soboty (14 marca) obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.W nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe.

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Podejmujemy bardzo konkretne działania. Będziemy wprowadzali kontrole na polskich granicach - podejmujemy decyzję o zamknięciu granic - na 10 dni z możliwością przedłużenia. Granice pozostają otwarte dla przepływu towarów. Nie ma obaw, że zabraknie nam żywności - Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie. Wykupywanie towarów ze sklepów jest niepotrzebne - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Polscy obywatele wracający z zagranicy udadzą się na 14-dniową kwarantannę. Nie możemy jednak pozwolić sobie na to, by do kraju wjeżdżali obcokrajowcy.

Z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, apteki drogerie czy pralnie.

- Zdecydowaliśmy o tymczasowym zawieszeniu działania innych sklepów w galeriach, by nie generować dodatkowego ruchu. Poza galeriami handlowymi ograniczenie nie obowiązuje. Wszystkie sklepy, placówki finansowe czy punkty usługowe funkcjonują normalnie - dodał premier. - Podjęliśmy decyzję o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn. Podkreślam, że wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz.

Ograniczenie działalności galerii handlowych

Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie – również w galeriach i centrach handlowych!).

Wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie otwarte.

• Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie: sklepy spożywcze, apteki,drogerie, pralnie.

• Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.

• Inne ograniczenia na najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się zakażeń, rząd zdecydował:

    1. Zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.
    2. Wcześniej zawieszono już zajęcia w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także na uczelniach.

Wszystkie te działania są możliwe dzięki tzw. specustawie – ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa.

Granice Polski będą zamknięte

- Od niedzieli 15 marca zamykamy na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszamy międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń- powiedział szef rządu.

Polacy wracający do Polski odbędą 14-dniową kwarantannę domową

Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Wyjątkiem są osoby:

• z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim,
• kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów.

Te osoby nie będą musiały przebywać kwarantanny.

Powrót do kraju lotem czarterowym albo transportem kołowym

Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone.

Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.

Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są:

• małżonkowie obywateli polskich,
• dzieci obywateli polskich,
• osoby posiadające Kartę Polaka,
• osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

zakaz zgromadzeń publicznych

- Przyjmujemy środki bezpieczeństwa polegające na ograniczeniu zgromadzeń zbiorowych do liczby 50 osób. To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy tych wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić- powiedział prezes Rady Ministrów.

Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

(ip)

Fot. Adam Guz/KPRM

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

opinia
2020-03-14 10:12:45
Najważniejsze to patrzeć co robi Izrael i robić to samo. Żydzi wiedzą najlepiej co w trawie piszczy z tym Covid 19 bo mają najlepsze służby na świecie. Israel też pozamykał swoje granice!
szczecinianin
2020-03-14 01:00:50
szczecin przeprasza za Grodzkiego.ja na tę osobę nie głosowałem,ciekawe ile osób się wstydzi,że na niego oddało swój głos ...
jak się was czyta, to...
2020-03-14 00:41:25
...KLĘKAJCIE NARODY!!!!!! "zbawcy" rządzą, hehehehe.. a idioci wierzą
Jorguś
2020-03-13 22:38:16
Jutro gdy wrócę z Węgier to idę do kościoła i liczę do 50-ciu
Ehe
2020-03-13 22:34:58
Czy mogę nie płacić czynszu i spłacać kredytu?
kibic
2020-03-13 22:31:58
o dwa miesiące za póżno,ale lepiej tak niż czekać tak jak inni.dzięki Bogu nie rządzą w naszym kraju lewaki,bo wtedy to już by było u nas jak na zachodzie Europy czyli ręka w nocniku i lament.
Nie damy się!
2020-03-13 21:52:27
Konkretne działania rządu. Nie damy się tej zarazie!
A co z ruchem przygranicznym?
2020-03-13 21:13:34
..gdy ludzie mieszkają po jednej a pracują po drugiej stronie.. gdy mieszkamy w Polsce a uczymy się po drugiej stronie???? Coś chyba nie do końca ogarneli ten temat... Może choć Kurier zapyta tych mądrych?
hehehe
2020-03-13 21:03:59
Oczami wyobraźni zobaczcie teraz gdy w tych trudnych chwilach prezydentem jest Kidawa-Błońska, premierem Ewa Kopacz a ministrem zdrowia Grodzki - to byłby prawdziwy horror!
Artemor
2020-03-13 20:46:41
Jeszcze Polska nie zginęła puki my żyjemy (jak śpiewali murzyni)!
Świetna decyzja!
2020-03-13 20:28:38
Rząd ma cojones.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ