poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szkoły do likwidacji – samorządom się nie opłaca

Szkoły do likwidacji – samorządom się nie opłaca

Szkoły do likwidacji – samorządom się nie opłaca
Data publikacji: 2016-01-20 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 821 105847

Samorządom nie będzie już tak łatwo zamknąć swoich szkół. Lada dzień wejdą w życie przepisy, które przywracają kuratoriom oświaty decyzyjność w kwestii likwidacji placówek oświatowych. Z rozwiązania cieszą się rodzice uczniów podstawówek, które mają pójść pod topór. Wierzą, że z pomocą kuratorium uda się wybronić szkoły.

W 2013 roku w Zachodniopomorskiem zlikwidowano 83 szkoły. To był czarny rok dla oświaty. W kolejnym zamknięto sześć placówek oświatowych. W 2015 roku z mapy województwa zniknęły 42 placówki – w tym, jak informuje kuratorium, „23 wygasły z mocy prawa i 8 z powodu braku chętnych”.

Ile teraz pójdzie pod nóż? Jak dotąd cztery gminy powiadomiły Kuratorium Oświaty w Szczecinie o zamiarze likwidacji szkół lub punktów przedszkolnych od września 2016 roku. Wpłynęły wnioski z Biesiekierza, Recza, Tuczna i Kamienia Pomorskiego. Ale do takiego kroku przymierzają się także inne gminy. Na powiadomienie kuratorium mają czas do końca lutego. W gminie Płoty rozważana jest np. likwidacja dwóch wiejskich podstawówek – w Mechowie i Wyszoborze. „Kurier” pisał o protestach rodziców, którzy nie mogą się zgodzić, że ekonomia bierze górę nad dobrem dzieci.

– Burmistrz mówi o kosztach, ale jak można dobro dziecka przeliczać wyłącznie na złotówki. Poza tym, w płotowskiej szkole, do której miałyby być przeniesione dzieci z Mechowa, obecnie uczy się ponad sto uczniów. Nie ma możliwości, by dzieci nie uczyły się w systemie dwuzmianowym – mówiła na naszych łamach Agnieszka Nowak, jedna z mam z Mechowa.

Wrze również w innych gminach, w których radni chcą likwidacji szkół. ©℗

(żan)

Więcej w „Kurierze Szczecińskim” i w e-wydaniu z 20 stycznia 2016 r. 

Na zdjęciu: Szkoła Podstawowa Nr 54 w Szczecinie, czyli popularny „Maciuś”, przestała istnieć w 2012 roku. Do tej pory działka w centrum miasta czeka na zagospodarowanie.

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Po tym, jak Solidaruchy
zlikwidowały przemysł, państwa już nie stać na utrzymywanie takich zbytków jak szkoły...w 1966, za Gomułki,dla uczczenia 1000-lecia państwa polskiego, obowiązywało hasło: "1000 szkół na tysiąclecie". Po pół wieku, za Solidaruchów, obowiązuje to samo hasło, tyle że z dodatkiem: "...do likwidacji"...
2016-01-20 21:40:22
Kalafior
Dziwne ze wladze samorzadowe dotuja seniorow w klubach pilkarskich czyli zabawe dla doroslych a nie maja na szkoly !
2016-01-20 20:25:21
@
"W 2013 roku w Zachodniopomorskiem zlikwidowano 83 szkoły " PO zakładach pracy, przyszła kolej na szkoły i nie ma co sie dziwić. Ciemnotą łatwiej się rządzi. Wystarczy wyprać mózg głuPOtami i dezinformacją w TV i problem rozwiązany. Metoda stara jak świat
2016-01-20 11:31:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie