W Szczecinie jest pond 120 pomp ulicznych. Ale choć wyglądają na stare, tylko 28 z nich uznano za zabytek. Wszystkie są jednak pod opieką Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
– Dlaczego jedynie 28 historycznych pomp jest w rejestrze zabytków? Czy miasto planuje ująć wszystkie obiekty w rejestrze? – docieka radny Marcin Pawicki, prosząc prezydenta o informację na temat wszystkich zabytkowych pomp znajdujących się na terenie miasta i wykaz prac konserwatorskich, jaki przy nich przeprowadzono.
W rejestrze od 2000 r. są wszystkie zabytkowe pompy, jest ich rzeczywiście 28 i pochodzą z II połowy XIX w. Dodatkowo w rejestrze ujęta została także studnia z pompą z dźwignią ręczną i drewnianym korpusem, znajdująca się przy ul. Szerokiej na Krzekowie. O tym, jaki obiekt zostanie wpisany do rejestru, zgodnie z obowiązującymi przepisami decyduje nie miasto, a Wojewódzki Konserwator Zabytków.
– Na terenie miasta znajdują się 123 pompy uliczne. Wszystkie są pod opieką Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie – zapewnia Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina. – Część z nich ma formy stylizowane, dostosowane do historycznych przestrzeni, lecz nie stanowi obiektów zabytkowych w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami.
Wszystkie zabytkowe pompy w latach 2012-2017 zostały poddane gruntownym pracom restauratorskim wraz z odtworzeniem brakujących elementów. Prace finansowane z budżetu Miejskiego Konserwatora Zabytków wykonali pracownicy ZWiK. Miasto zawiera też ze ZWiK co roku umowę dotyczącą utrzymania, eksploatacji i napraw wszystkich pomp. Przy każdorazowej naprawie, niezależnie od tego, czy urządzenie jest zabytkowe, jest także oczyszczane i odmalowywane. Od 2019 r. do końca maja 2022 takie działania podjęto przy 120 pompach. W tej liczbie 25 to zabytki. ©℗
ToT