Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Areszt dla 42-latka podejrzanego o zabójstwo komorniczki. Kancelarie komornicze nieczynne

Data publikacji: 21 listopada 2022 r. 15:17
Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2022 r. 15:22
Areszt dla 42-latka podejrzanego o zabójstwo komorniczki. Kancelarie komornicze nieczynne
Fot. PAP  

Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 42-letniego Karola M., któremu prokurator postawił zarzut zabójstwa komorniczki, usiłowania zabójstwa policjanta i pracownika kancelarii w piątek w Łukowie - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie prok. Agnieszka Kępka.

Jak przekazała rzeczniczka lubelskiej prokuratury, sąd zadecydował o aresztowaniu na trzy miesiące 42-letniego Karola M., który w piątek wszedł do kancelarii komorniczej w Łukowie i zaatakował nożem dwie osoby.

- Prokurator przyjął, że sprawca działał z motywacji zasługującej na szczególne potępienie – powiedziała Kępka. Zapytana przez PAP o przyczynę ataku odpowiedziała, że prokuratura nie ujawnia treści wyjaśnień, które złożył podejrzany. - W trakcie przesłuchania mężczyzna nie przyznał się - dodała.

W piątek przed godz. 13 do jednej z kancelarii komorniczych w Łukowie wszedł 42-letni mieszkaniec powiatu i zaatakował nożem 32-letniego pracownika kancelarii, który usiłował odepchnąć napastnika, a następnie 44-letnią komornik.

Prokuratura podała, że Karol M. zadał kobiecie 40 ciosów nożem. Pracownik odniósł obrażenia głowy i przedramienia.

Prokuratura podała, że mężczyzna nie był klientem tej kancelarii komorniczej, a przed napaścią był w innej kancelarii.

***

Kancelarie komornicze w całym kraju są w poniedziałek nieczynne. W związku z zabójstwem komornik w Łukowie jej koledzy prowadzą ogólnopolski protest. - Trzeba powiedzieć dość mowie nienawiści i hejtowi. Mamy nadzieję, że państwo stanie za nami - mówi rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Marek Grzelak.

- Komornicy sądowi w związku z brutalnym zabójstwem komornik Ewy Sochańskiej postanowili zareagować i powiedzieć dość mowie nienawiści i hejtowi. W związku z tym dzisiaj wszystkie kancelarie komornicze w kraju są nieczynne - poinformował PAP rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej. Jak dodał kancelarie będą zamknięte także w dzień pogrzebu zamordowanej kobiety, którego data nie została jeszcze ustalona. W ramach protestu komornicy przez cały tydzień nie będą obsługiwać stron postępowań.

Grzelak podkreślił, że jest to pierwszy przypadek, w którym komornik został zamordowany podczas pełnienia obowiązków. Dodał, że nie jest to jednak pierwszy atak na komornika. - Oczywiście morderstwa wcześniej nie było, ale zdarzały się podpalenia kancelarii, pobicia lub oblanie komornika żrącymi substancjami - mówił.

Zdaniem Grzelaka tragiczne wydarzenie z Łukowa to efekt nieustannego ataku na komorników i braku szacunku dla ich pracy. My od kilku lat jako grupa zawodowa jesteśmy atakowani. Zapomina się przy tym, że komornicy sądowi są jedynym organem państwa, który egzekwuje orzeczenia sądowe w imieniu państwa. Oczekujemy tego, że państwo stanie za komornikami sądowymi i zapewni nam takie rozwiązania, które pozwolą na uniknięcie podobnych tragedii w przyszłości - powiedział rzecznik.

Według niego dotychczasowa reakcja na ataki skierowane wobec komorników była niewystarczająca. Zapowiedział, że samorząd komorniczy będzie zabiegał o systemowe zmiany, które zapewnią większe bezpieczeństwo komornikom. - Mamy nadzieję na szybką i zdecydowaną reakcję Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotuje systemowe rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo zarówno nam jak i naszym pracownikom. Trzeba pamiętać, że w kancelariach pracują także asesorzy, aplikanci i pracownicy biurowi kancelarii. Oni też czują się zagrożeni. (...) Mamy nadzieję, że resort sprawiedliwości stanie za komornikami sądowymi - powiedział rzecznik KRK.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brodow
2022-12-11 18:23:34
Ten człowiek powinien dostać medal a nie karę. Pozbył się plebsu i inni powinni robić to samo. Czy mi szkoda komornika? Nie. Skoro podjęła się tego zawodu, wie,że musi egzekwować często chore prawo oraz okradać czasami i niewinnych ludzi. Dostaje za to spore pieniądze. A społeczeństwo już się buntuje i zaczyna z takimi hienami robić porządek. Niech zmienią w Polsce prawo, to może i komornicy nie będą ginąć...
westi
2022-11-22 14:32:15
Ojciec sędzia , matka adwokatka , a córka komornik, - i jest rodzina na swoim
mmm
2022-11-22 13:57:45
Po części komornicy są sami winni . Kiedyś byli urzędnikami państwowymi. Paręnaście lat temu się sprywatyzowali i zaczął się liczyć dla nich ich zysk i prowizje. Zaczęli postępować tak jak inni windykatorzy, działając często na granicy prawa , albo wręcz tą granicę przekraczając. Od kąd zaczął się liczyć zysk i prowizje , przestał się liczyć interes i dobro klientów i tych zlecających windykację i tych windykowanych.
Wypadek
2022-11-22 09:42:32
- wypadki także śmiertelne zdarzają się w każdym zawodzie.
Aniela
2022-11-21 19:07:33
Bardzo smutne wydarzenie. Komornicy powinni być lepiej prawnie chronieni.
Piotr
2022-11-21 18:26:43
Komornikiem w praktyce zostaje tylko krewny sędziego, nikt z zewnątrz nie zostanie komornikiem sądowym. Najlepsi bez pleców mogą zostać po latach ciężkiej harówki najwyżej asersorem komornika. Komornicy biorą pod stołem od zamożnych dłużników pracodawców milionerów, a potem umarzają sprawę z powodu braku majątku dłużnika pracodawcy.Dłuznik przepisuje majątek na słupy często z rodziny, a komornik udaje, że jest zajęty innym sprawami. Potem umorzenie.
wert
2022-11-21 16:39:52
Taki los wszelkich szakali , czasami ofiara zaczyna walczyć i potrafi zagryżć swojego prześladowcę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA