Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Szczeciński policjant dba o bezpieczeństwo Polaków w Chorwacji

Data publikacji: 11 sierpnia 2019 r. 12:01
Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia 2019 r. 00:32
Szczeciński policjant dba o bezpieczeństwo Polaków w Chorwacji
 

Sierż. szt. Mikołaj Wawruszczak z Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie jest jednym z 14 polskich funkcjonariuszy biorących latem udział w międzynarodowym przedsięwzięciu „Bezpieczny sezon turystyczny”. Dbają oni o bezpieczeństwo polskich turystów, wypoczywających w chorwackich kurortach oraz nad Morzem Czarnym w Bułgarii.

Od 1 lipca 2019 r. nasi policjanci znów dbają o bezpieczeństwo polskich wczasowiczów na wybrzeżu Chorwacji i Bułgarii. Na mocy międzynarodowych porozumień do 1 września będą pełnić służbę w mieszanych patrolach, przede wszystkim pomagając rodakom, którzy wypoczywają w kurortach nad Adriatykiem i na południowy wybrzeżu Morza Czarnego.

Współpraca w zapewnieniu bezpieczeństwa polskim turystom nad Adriatykiem zaczęła się w 2010 r., kiedy to dwójka naszych policjantów pełniła tam służbę patrolową przez miesiąc. Korzystając z tych doświadczeń, przed trzema laty, zaczęto współdziałanie z Bułgarią, gdzie teraz dwóch policjantów z Polski też do 1 września patrolować będzie plaże okolic Nesebyru.

W tym roku „ambasadorami polskiej policji” jest 14 funkcjonariuszy z garnizonów: wielkopolski, warmińsko-mazurski, łódzki, śląski, stołeczny, mazowiecki, zachodniopomorski, dolnośląski, małopolski, świętokrzyski i podkarpacki. Dwunastu z nich  pełni służbę w kurortach nad Adriatykiem, w tym sierż.szt. Mikołaj Wawruszczak ze Szczecina.

Zadania funkcjonariuszy służących w patrolach międzynarodowych (zmotoryzowanych, pieszych, na rowerach lub policyjnych łodziach patrolujących) polegają przede wszystkim na udzielaniu pomocy polskim turystom w komunikacji z lokalną policją, asystowaniu miejscowym policjantom podczas wykonywania zadań patrolowo-interwencyjnych oraz rozwiązywaniu ewentualnych konfliktowych sytuacji. Ich obecność ma jednak przede wszystkim wzmocnić poczucie bezpieczeństwa polskich turystów podczas wakacyjnego pobytu nad Adriatykiem i Morzem Czarnym. Polscy policjanci współpracują z personelem dyplomatycznym ambasad Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu oraz Sofii. 

Nawiązanie kontaktu telefonicznego z polskimi patrolami jest możliwe pod numerami:

• Istarski Policyjny Okręg Administracyjny (Pula) +48 512 384 134,

• Zadarski Policyjny Okręg Administracyjny (Biograd) +48 510 788 135,

• Primorsko-Gorański Policyjny Okręg Administracyjny (Rijeka) + 48 506 229 654,

• Splicko-Dalmatyński Policyjny Okręg Administracyjny (Makarska) + 48 514 124 900,

• Splicko-Dalmatyński Policyjny Okręg Administracyjny (Split) + 48 512 105 172,

• Splicko-Dalmatyński Policyjny Okręg Administracyjny (Trogir) + 48 512 105 348.

• W Bułgarii polski patrol jest na terenie działania Regionalnego Dyrektoriatu w Burgas (Nesebyr) + 48 512 105 541.

(g)

Fot. policja

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A...
2019-08-12 00:30:09
Ilu awanturujacych sie Polakow... juz "po_uczono 3-y za_trzymano" ???
turysta
2019-08-11 16:26:38
A u nas na plaży nad morzem nie widziałem ani jednego policjanta .No ale nad Adriatykiem pewnie ładniej
Quistorp
2019-08-11 12:52:03
Łola Boga!(dawniej; Wola Boża). Toż w kraju na wioskach czy na osiedlach w dużych miastach nie widać policjantów, ani straży miejskiej, a nasze zwierzchnie władze ministerstwa S.W. robią sobie pijar; "jacy to my jesteśmy wszechobecni". Zażartuję. A na Antarktydzie nie ma stróżów prawa? A przydałoby się . Jak w sejmie potrafią posłowie paradować w "stanie wskazującym", tak i na Antarktydzie też naukowcy potrafią się "nawalić trunkiem wyskokowym" i doprowadzać do bijatyk towarzyskich. Wtedy też jest potrzebna policja! A wszystko dlatego, by poprawić bohaterski, społecznie przydatny wizerunek stróżów prawa. Wcześniej ten wizerunek zohydzili w serialach tłuściochami bez mózgów, za których wszystkie sprawy załatwiał dobrotliwy ksiądz , jadący na rowerze w sutannie. Przednią straż Narodu (czytaj; np. Marszałek, czy teraz Marszałek płci żeńskiej) jest prowadzony z ze swojej kancelarii do sali obrad pod eskortą czterech rosłych bodyguardów w czapkach z czterema rogami i z szablami dwa razy dłuższymi niż policyjna pała! Oj! Dzieje się w Najjaśniejszej! Dzieje się! Dzieje się! Ok 7 000 etatów w kraju wakatem stoi, a tu W Chorwacji! W Bułgarii! Ok 200 krajów na tym Bożym świecie czeka na naszych stróżów. ! policyjnych.
Nie jestem robotem
2019-08-11 12:23:17
Rozumiem, że w Szczecinie mamy pełne obsadzenie etatów i Pan policjant wraz z 14 kolegami nie jest potrzebny w Polsce. Panie sierżancie a może by tak do francuskiej legii bo to na to samo wychodzi tylko zarobki lepsze.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA