sobota, 30 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szczecińska spalarnia pod kontrolą CBA

Szczecińska spalarnia pod kontrolą CBA

Szczecińska spalarnia pod kontrolą CBA
Data publikacji: 2019-08-27 10:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-27 15:31
Wywietleń: 1474 410747

Centralne Biuro Antykorupcyjne wszczęło kontrolę w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie - informuje Polska Agencja Prasowa.

Kontrola dotyczy rozporządzania mieniem publicznym przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów podczas budowy spalarni. Wartość kontrolowanej inwestycji szacuje się na 700 milionów złotych. Kontrola ma potrwać do 13 listopada 2019 r.

Spalarnia rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 2017r. po burzliwej budowie inwestycji, z wymianą generalnego wykonawcy włącznie. Historia inwestycji jest długa, pełna punktów zwrotnych i przestojów. Umowa z 18 lipca 2012 roku między ZUO i Mostostalem Warszawa jako generalnym wykonawcą przewidywała, że pierwsze odpady instalacja przerobi 20 grudnia 2015 roku. Wtedy kontrakt zawarty z Mostostalem opiewał na kwotę 666 mln zł. Potem jako datę jej uruchomienia podawano listopad 2016 roku, ale już wiosną ub.r. Mostostal zszedł z placu budowy. Po zerwaniu kontraktu spółka ZUO, powołana specjalnie do realizacji tego zadania i w założeniu mająca pełnić rolę zarządcy i operatora spalarni przy ul. Logistycznej, zaczęła gorączkowe poszukiwania nowego wykonawcy, który dokończyłby całe to przedsięwzięcie. Ponowny przestój i poślizg w kalendarzu spowodowały, że ZUO zwrócił się do Ministerstwa Środowiska o zgodę na kolejne wydłużenie terminu realizacji projektu, a to w związku z faktem, że jest on dofinansowywany pulą środków z funduszy Unii Europejskiej. ZUO otrzymał taką zgodę z terminem do końca 2017 r. A w trybie negocjacji bez ogłoszenia 16 listopada 2016 roku zawarł kontrakt na kwotę 232,5 mln zł na dokończenie budowy spalarni w ciągu kolejnych 12 miesięcy z włoską firmą Termomeccanica Ecologia. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 740 milionów złotych.

PAP/Ł.T

Fot. Elżbieta KUBOWSKA

Komentarze

Mariusz
Do trola piszącego o PiS. Kto na sile budował i potem siedział w zarządzie ST3? Kto brał kasę potężna z tej spółki? Trolu jeden z Inowrocławia! Najpierw dowiedz sie prawdy a potem klikaj swoje wywody. Firma ST3 w trakcie budowy była juz przestarzała. Pracowałem w tym sektorze od kilku lat i wszystkie inwestycje w wiatraki morskie miały sie zmieniać gdyż 2/3 kosztu jednego wiatraka zabierała cena podstawy ktora jest na dnie morza. Dlatego firmy geologiczne na sympozjum w Amsterdamie a potem w UK ustaliły trend do szczegółowych badań geologicznych a następnie minimalizowano koszta budowy podstaw takich wiatraków. Dzięki PiS Polska się rozwija. Prawdziwi Polacy sie z tego cieszą. Moje dzieci będą miały wreszcie lepiej żyjąc w kraju zarządzanym przez uczciwych i mądrych ludzi.
2019-08-27 14:56:36
PiS będzie
się starał narobić szumu wokół inwestycji z czasów PO aby przykryć swoje nieudolne działania np. stępka słynnego promu , cała oprawa propagandowa też to są pieniądze , nie mniejsze od zegarka Gawłowskiego czy innego polityka PO. No sztandarowa inwestycja ST3 , firma stworzona do budowy elementów elektrowni wiatrowych , co oni tam robią. Siedzą na garnuszku państwowym czyli moim , to samo Autosan , autobusy , Cegielski miał robić wagony , wszędzie Premier Bankgster jeździ i kłamie
2019-08-27 13:20:16
czytelnik
Ciekawa sprawa: cena Mostostalu 666 mln. Cena "znalezionej" firmy przez Urząd Miasta (razem z Mostostalem) 740 mln. Różnica w cenie 74 mln złotych. Ciekawe ILE CHCIAŁ MOSTOSTAL za dokończenie inwestycji...? Pewnie znacznie mniej niż 74 mln złotych. Do tego pewnie dojdzie odszkodowanie dla Mostostalu, koszty ekspertyz, prawników itp. Jeśli tak, to kontrola jest zasadna, bardzo zasadna...
2019-08-27 12:44:05
Spal
Przecież to magistrat nadzoruje tę inwestycję....
2019-08-27 11:11:33

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie