Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Szczecińska Kolej Metropolitalna. Przystanki dwa, wykonawca jeden

Data publikacji: 2021-12-17 22:21
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-18 15:09
Szczecińska Kolej Metropolitalna. Przystanki dwa, wykonawca jeden
Skrzyżowanie ulic Arkońskiej-Niemierzyńskiej-Wszystkich Świętych. Rejon, gdzie ma powstać jeden z przystanków SKM. Fot. Mirosław WINCONEK  

Ruszają prace przy urządzaniu infrastruktury wokół przystanków Pomorzany i Niemierzyn (Arkońska) przyszłej Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Ich realizację w obu tych miejscach spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie zleciła firmie Kristone Krystian Suda. W tym tygodniu wykonawcy przekazane zostały place budów. 

Przy starej stacji PKP na Pomorzanach zaplanowana jest budowa nowej jezdni manewrowej i dojazdu w jej rejon od strony ul. Mieszka I, miejsc postojowych dla samochodów i rowerów, montaż oświetlenia i monitoringu oraz przebudowa sieci i urządzeń elektroenergetycznych, budowa przyłącza wodociągu. Koszt prac to 1 229 868,72 zł brutto z terminem ich wykonania w 7 miesięcy od zawarcia umowy.

W rejonie wiaduktu na wysokości skrzyżowania ulic Arkońskiej, Wszystkich Świętych i Niemierzyńskiej, gdzie przewidziano lokalizację przystanku SKM, prace budowlane obejmą m.in. przebudowę i dobudowę chodników, wykonanie elementów małej architektury, montaż jej zasilania, jak też przyłączy telekomunikacyjnych i instalacji umożliwiających w przyszłości podłączenie urządzeń systemu informacji pasażerskiej. Koszt tych prac o znacznie mniejszym zakresie to 573 919,97 zł brutto i wykonawca dostał na nie termin dużo krótszy, bo trzymiesięczny.

Wybrana została także najkorzystniejsza oferta na urządzenie okołoprzystankowej infrastruktury przy stacji SKM Stołczyn Północny (Nad Odrą) w rejonie przejazdu kolejowego na wysokości ul. Stołczyńskiej. I w tym postępowaniu zlecenie powierzone zostanie firmie Kristone Krystian Suda za kwotę 1 704 051,98 zł brutto. Ponadto wskazany został wykonawca miejskiej części SKM-k przy nowej stacji PKP Zdunowo od strony ulic Bałtyckiej i Gościniec - wybrana została oferta spółki Musing Bud w cenie 3 011 169,05 zł brutto.

Wkrótce powinny być rozstrzygnięte kolejne dwa zamówienia na budowę infrastruktury przykolejowej przystanków SKM: przy Cmentarzu Centralnym na wysokości wiaduktów nad ul. Ku Słońcu (od strony ul. Władysława Sikorskiego) i Skolwin Północny (Artyleryjska) w rejonie ul. Orłowskiej. A tym miesiącu spółka SIM ogłosiła zaś przetarg na przystanek SKM Gocław przy ul. Koszalińskiej z terminem otwarcia ofert 14 stycznia. ©℗

(m)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Janek
2021-12-19 20:59:22
SKM nie będzie. Świadczy o tym ilość komentarzy negujących sens przedsięwzięcia. Poszlo zlecenie dla troli. Jacyna też miesza. Smutne,przy podpisywaniu umowy cały lokalny PiS szczerzył zęby. Przez niekompetencje politycznego wykonawcy i brak woli rządzących stracimy szanse na alternatywę od stania w korkach. Wbrew zleconym komentarzom, wielu chętnie zrezygnowało by z auta na rzecz kolejki, oczywiście przy sensownej częstotliwości i atrakcyjnej taryfie.
PpP
2021-12-18 15:03:35
Jak się uda, to kolej będzie. Ale o co chodzi z tą "metropolitalną", nie rozumiem. To określenie nawet nie jest "na wyrost". Brzmi jak jakiś niesmaczny żart. Szczecin metropolią????? Już prędzej Goleniów lub Kołbaskowo nią zostaną
spoko mamy czas
2021-12-18 12:49:05
pkp swoję roboty skonczy dopiero w 2024 jak rząd sie dogada z bankrutem TRAKCJA SA.
@mmm
2021-12-18 09:34:04
Akurat często korzystam na sieciówkę z pociągu na trasie z prawobrzeża na główny. Szkoda, że ZDiTM to takie kaleki, że nie potrafią odpowiednio tego rozpropagować. Do tego nie wiadomo czy umowa pomiędzy ZDiTM a Polregio jest podpisana, czy się urzędasom zapomniało jak bodaj dwa lata temu.
mmm
2021-12-18 07:34:27
Cała ta kolej metropolitalna to taki ,, miś ,, na miarę naszych możliwości. A będzie tak samo efektywna jak wybudowana parę lat temu linia kolejowa na lotnisko w Goleniowie. No ale nie ważne czy i ilu pasażerów przewiezie , - ważne że uda się ,, przytulić ,, paręset milionów z tytułu budowy. A potem pewnie jak już kolej będzie gotowa , okaże się , że pociągi jeżdzą co dwie , trzy godziny i wożą powietrze. A skoro wożą powietrze , to trzeba będzie po roku , dwóch latach ją zamknąć.
ciekawy
2021-12-17 23:17:34
pięknie... to zapewne dla pacjentów szpital,a bo z Łękna mieliby za daleko tak??? po ilu minutach SKM znowu się zatrzyma na przystanku Łękno??? Jakieś zadanie z matematyki , takie nowoczesne bo te od A do B i dwa pociągi są znane. A co z Niebuszewo i Bolinko bo tak chyba będzie się ten przystanek teraz nazywał?? ot tak z nudów pytam się!!!!
A Turzyn?
2021-12-17 22:31:32
A co z Turzynem?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA