Wtorek, 28 maja 2024 r. 
REKLAMA

Szczecińska kamienica z XIX w. odzyska dawny blask [GALERIA]

Data publikacji: 27 grudnia 2023 r. 20:11
Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2023 r. 19:19
Szczecińska kamienica z XIX w. odzyska dawny blask
Remont kamienic okalających deptak Bogusława to swoisty test cierpliwości dla szczecinian, którym zależy na pozytywnej przemianie tego fragmentu Śródmieścia. Kolejna, pod nr. 49, zostanie oddana do użytku dopiero jesienią przyszłego roku. Fot. Arleta NALEWAJKO  

Nie tylko centralny punkt deptaka Bogusława zmieni się w przyszłym roku. Szczecińskie TBS zamierza również dokończyć remont kamienicy, która sąsiaduje z kwietnikami mającymi zająć miejsce po zdemontowanej, od lat nieczynnej, fontannie z granitu.

Jak pozostałe przy deptaku, tak i kamienica nr 49 pochodzi z XIX wieku. Jest więc wpisana do gminnej ewidencji zabytków. To jednak nie ogranicza Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w projekcie przystosowania wiekowego budynku do standardów współczesności.

Do tej pory wykonano izolację przeciwwilgociową ścian piwnic, a na wyższych kondygnacjach - tzw. mieszkalnych - zakończono prace remontowo-konserwatorskie elewacji frontowej. Natomiast ogrodzenie oraz płyty OSB skutecznie ograniczają widok na to, co dzieje się poza przyszłymi pomieszczeniami usługowymi, jakie będą funkcjonowały w parterze budynku. Chodzi nie tylko o rozbudowę rozbudowę kamienicy od strony podwórza: o windę i balkony. Choć to ważne, skoro także w kamienicy nr 49 - jak w sąsiednich - nawet część strychowa zostanie przystosowana (podniesienie dachu - przyp. aut.) i zaadaptowana na cele mieszkalne.

- Od strony podwórza przewiduje się wykonanie zagospodarowania terenu: urządzenie zieleni, elementów małej architektury i miejsc parkingowych. Wykonane zostaną też nowe instalacje, w tym centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej z miejskiej sieci ciepłowniczej - wylicza Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. - Budynek zostanie dostosowany do obecnych standardów mieszkaniowych, w tym dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Obecne lokale mieszkalne będą podzielone na mniejsze i w każdym zostanie wykonana łazienka. Z kolei mieszkania w parterze zostaną przebudowane na lokale usługowe, bez barier architektonicznych.

Odnowiona elewacja będzie - jak już częściowo widać - w odcieniach zieleni. Na finał zostanie również podświetlona. Przy takiej skali przedsięwzięcia koszt robót musi być znaczący.

- Wynosi około 8,7 mln złotych - przyznaje Tomasz Klek.

Prace trwają już długo. Ich zakończenie powinno więc nastąpić w przyszłym roku. Szczecińskie TBS zapowiada, że kamienica nr 49 przy deptaku Bogusława zostanie oddana do użytku dopiero jesienią 2024 r. ©℗

Arleta NALEWAJKO

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jakiś
2023-12-28 18:23:41
zakompleksiony kmiot z kmiotów napisał coś po angielsku. Już z niego wielki pon.
@ Karol
2023-12-28 18:16:46
Tej miary co Deptak Bogusława albo większą bezpowrotną stratą milionów złotych jest Biały Potwór - moloch wybudowany w przepięknym Parku Kasprowicza zwany AMFITEATR. Kompletnie zdewastował wizualnie park. Nigdy się nie zwróci finansowo.
materiały
2023-12-28 15:09:08
Tylko elewacja niech będzie łatwo zmywalna , żeby pawia mlodzieży można było codziennie zmywać
po co
2023-12-28 13:57:19
Wprowadzi się jegomość z Ukrainy , odpali koze i spali . Po co remontować ?
On
2023-12-28 12:13:55
A kto chce przy tym Deptaku mieszkać? Od godzin popołudniowych, do białego rana wrzask i przekleństwa wątpliwej jakości konsumentów. Komu ten Deptak zrobiono? Tylko ochlapusom i rozwydrzonej młodzieży.
Stop wandalom
2023-12-28 11:52:23
Sabina/Weluri24 ja zadawałem pytanie do magistratu gdy ANK wandal oszpecił budynek starki na Jagielońskiej. Odpisał komendant straży miejskiej...frazesy. Ich bardziej kręci jeżdżenie z blokadami. Prezydent wielokrotnie dawał sygnały, że jest załamany tą cholotą co niszczy nasze miasto. Chłop wydaje się bezsilny. Na ulicach nie ma w ogóle policji. Sytuacja jest krytyczna.Kiedy widzieliście patrol pieszy. Mało tego...wandale co niszczą napisem TDC wrzucają do sieci filmy z momentu niszczenia i nic
@2xobiecaćtojak1dać
2023-12-28 11:35:32
Może zatem wróć już na Ukrainę, bo mają Was teraz ponoć policzyć i wcielić do armii. Nie możesz się uchylać, bo Twoi rodacy pomyślą że jesteś tchórzem.
Karol
2023-12-28 11:24:50
Deptak Bogusława to największa porażka inwestycyjna miasta w ostatnich dziesięcioleciach. Zawsze odradzałem dorastającym dzieciom odwiedzanie tego "uroczego" zakątku miasta. W końcu ukończyli 18 lat i poszli, bo młodzież lubi sama się przekonać. Przecież w necie napisali, że jest ok. Zero zdziwień, po powrocie przyznali mi rację - szemrany klimat miejskiej gangsterki i dilerów - oczywiście nie tych od nieruchomości.
Jan
2023-12-28 09:11:57
KO mówiło, że ktoś szczuje na różne grupy społeczne. Takiego szczucia na dziennikarzy świat nie widział. Stosuje się wobec nas, a także wobec wyborców prawicy, język jak wobec Żydów przed 1939 r., sprowadza do roli robaków, które można rozdeptać i zatrzeć z powierzchni ziemi wyłącznie z powodu innych poglądów. Donald Tusk mówił, że teraz wszyscy będą dla siebie mili i będą się uśmiechać. Ale najpierw opiłują katolików, wykluczą z życia publicznego wszystkich, którzy im się nie podobają.…
Sabina
2023-12-28 08:57:00
Bohomaziarze zniszczą tę pracę. Apel do wszystkich wspólnot, dokumentujcie każdy akt wandalizmu. Mieszkańcy, zmuszajcie żeby wspólnoty zgłaszały wandalizm na policję. Taki ANK narobił strat lekko za setki tysięcy złotych. Jak mu się nogą powinie niech odpiwie finansowo za wszystkie szkody a nie za jeden mały bohomaz.
Weluri24
2023-12-28 08:52:30
ANK i Meras już kupują spreje żeby ugno..ć nam świat. Będzie zasprejowana w przeciągu miesiąca, dwóch. Policja jak zwykle beż rezultatów, trzeba zapytać czemu?
2xobiecaćtojak1dać
2023-12-27 22:35:31
TVP World była ważnym informatorem dla mieszkańców innych krajów o tym, co dzieje się na Ukrainie. Teraz zostali tego pozbawieni w sposób urągający standardom państwa prawa. TVP World to była międzynarodowa wizytówka Polski. Reżim Tuska i płk. Sienkiewicza niszczy Polskę jak tylko może.
A
2023-12-27 22:18:18
Szczególnie doda jej blasku szyld żabki i jnych jadłodajni.
Stop wandalom
2023-12-27 21:58:03
Wszystko super ale to idzie na marne póki w końcu miasto nie zacznie zwalczać grup wandali. Odnowione kamienice pomazane ,oszpecone. Stawiane są kamery i dobrze ale czy ktoś ich używa? Wstyd mi praca i pieniądze są niczym dla band gnoi , które robią co chcą. Niszczą wszystko co mają na drodze.jak szarańcza....piękne kamienice na niebuszewie w okolicy dworca już pomazane. Czy ktoś w końcu się za to weźmie? Gdzie policja i straż. To jest największy problem miasta.
Życzę Szczecinowi
2023-12-27 20:44:17
blasku i chwały. Ale blask w szczecińskim deweloperskim szambie będzie daleko błyszczał??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA