Poniedziałek, 02 października 2023 r. 
22 szczecin
REKLAMA

Szczecinianka zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu E(x)plory [GALERIA]

Data publikacji: 15 marca 2019 r. 22:00
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:35
Szczecinianka zakwalifikowała się do ogólnopolskiego konkursu E(x)plory
 

Anna Aldona Skierska ze Szczecina otrzymała akredytację do ogólnopolskiego finału konkursu E(x)plory, który odbędzie się na Gdynia E(x)plory Week 2019. Jesienią tego roku powalczy o atrakcyjne nagrody, m.in. stypendium na rozwój projektów oraz wyjazd na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe.

Oprócz Anny Aldony Skierskiej akredytację otrzymali: Jan Struziński, Łukasz Galecki, Mateusz Mazurkiewicz z Gdyni za projekt „HAMV – High Attitude Micro Air Vehicle; Bartosz Piechocki z Poznania autor „Safe flight – innovative idea for a wing modification”; Konrad Szafer, Mikołaj Zieliński „Bioniczna proteza górnej kończyny człowieka” z Poznania; Szymon Kanikowski „Wykrywacz raka” z Poznania.

Aż 22 projekty naukowe z najróżniejszych dziedzin naukowych wzięły udział w regionalnym etapie konkursu E(x)plory w Technoparku Pomerania. Wśród nich znalazły się cztery ze Szczecina. Bogdan Sęczkowski, Karol Jurski i Jan Rosa z Szczecińskiego Collegium Informatycznego przygotowali BrightCar. Co to takiego?

- Przygotowaliśmy prototyp platformy mobilnej do testowania algorytmów jazdy autonomicznej. Na razie to prototyp, ale intensywnie nad nim pracujemy - mówił Karol Jurski. - Docelowo będzie miał kamery i radary, więc będziemy mieli dużo możliwości testowania algorytmów jazdy autonomicznej (gdy człowiek nie kieruje pojazdem) i półautonomicznej i wspomagania kierowcy.

- Mamy kamerę stereoskopiczną, która pozwala nam na wyszukanie głębi obrazu, czyli jesteśmy w stanie zobaczyć w 3D, co jest dalej a co bliżej - dodał Bogdan Sęczkowski. - Mamy więc odpowiednik sonarów mierzących odległości, które wykorzystywane są w samochodach. Modelowanie 3D samych części zajęło koło miesiąca. Kolejny miesiąc zajęły poprawki. Składanie końcowe trwało dwa tygodnie i kolejne dwa tygodnie przeznaczyliśmy na poprawianie błędów w oprogramowaniu.

Natomiast Lena Pielech z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie wraz ze swoją przyjaciółką Kamilą Matuszak ze Szczecińskiego Collegium Informatycznego SCI przygotowały pod opieką Zofii Trzaskiej rękawicę, która uczy gry na ukulele.

- W te wakacje wzięłam się za naukę gry na ukulele, ale niestety nie miał kto mnie uczyć. Gra na tym instrumencie nie jest wcale taka prosta, jak się niektórym wydaje - mówiła Lena Pielech. - Postanowiłyśmy z przyjaciółką coś na to zaradzić i zrodził się pomysł, aby umieścić na ręce specjalne urządzenie, w tym wypadku rękawiczkę. Znajduje się w niej płytka arduino uno (tzw. płytka rozwojowa - red.), która łączy się z komputerem, w którym napisany jest program pod konkretną piosenkę. Rękawiczka pokazuje akordy i tak oto można rozpocząć grę.

Z kolei 14-letni Mateusz ze Szkoły Podstawowej nr 53 im. Fryderyka Chopina w Szczecinie przygotował panel fotowoltaiczny, który sam podąża za najmocniejszym światłem. Jego opiekunami są nauczycielka fizyki Magdalena Lisak oraz tata architekt Michał Prowans.

- Sunfollower to dwuosiowy automatyczny system podążania za światłem. Za pomocą trzech czujników światła sczytuje wartości i obraca się w kierunku najmocniejszego źródła światła. W urządzeniu zamontowane są dwa silniki. Sunfollower bardzo fajnie działa na zewnątrz przy słońcu. To urządzenie ma bardzo wiele zastosowań - mówi Mateusz Prowans. - Zainspirowała mnie infrastruktura miejska, a mianowicie panele, które są statyczne. Takie elementy mogą osiągnąć maksymalny pobór energii tylko przez niewielki okres dnia. Nikt natomiast nie wpadł na pomysł, aby stworzyć panele dynamiczne. Cały czas rozwijam ten projekt.

Prezentacjom projektów towarzyszył Festiwal Naukowy E(x)plory. Młodzież mogła wziąć udział w warsztatach, pokazach i wykładach naukowych. Jesienią laureaci regionalnego etapu powalczą w Gdyni o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł; wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe; udział w programach stażowych i mentorskich.

Konkurs i Festiwal Naukowy E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku 13-20 lat, która promuje kulturę naukową i wspiera rozwój najzdolniejszych młodych naukowców. Jej organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Partnerami regionalnych obchodów są Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecina i Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

(KaNa)

Fot. FZT

Na zdjęciu: Anna Aldona Skierska

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA