Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Święto wynalazków w Technoparku

Data publikacji: 2018-02-23 17:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:46
Święto wynalazków w Technoparku
Regina Grugel i Jan Żygadło z XI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie stworzyli laskę dla niewidomych.  

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory trwa przez cały piątek w Technoparku Pomerania w Szczecinie. To wydarzenie gromadzi co roku młodych wynalazców i pasjonatów nauki.

Festiwal odbywa się po raz piąty. W budynkach Technoparku trwają warsztaty i pokazy dla szkół. Towarzyszy im jednocześnie wystawa 20 projektów, zgłoszonych przez zachodniopomorskich i pomorskich uczniów do konkursu na najlepszy wynalazek.

- Bardzo się cieszę, że z każdym rokiem ta impreza rozwija coraz bardziej. W tym roku prezentuje się 20 bardzo różnorodnych wynalazków  - powiedział Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

E(x)plory to otwarte wydarzenie, poświęcone technologiom innowacyjnym dla pasjonatów nauki w wieku ponadgimnazjalnym. Prezentowane w konkursie projekty pochodzą z różnych dziedzin nauki: chemii, fizyki, biologii, geografii, ekologii i innych.

Zwiedzający na miejscu mogą zobaczyć jak działają m.in.: laska dla niewidomych, metronom nadgarstkowy, Herb&You - podręczna aplikacja do identyfikacji, hodowli i zastosowania ziół, czy filtr oczyszczający wodę po praniu, aby ponownie ją zastosować.

Młodzież startująca w konkursie ubiega się o kilkutysięczne stypendia naukowe, udział w prestiżowych konkursach zagranicznych dla młodych naukowców, wśród których jest Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych. Zwycięzcy mogą liczyć także na jedną z wielu nagród specjalnych, jak: staż w prestiżowych placówkach badawczych w Polsce i za granicą, udział w programie mentoringowym oraz nagrody rzeczowe.

Michał Lachowicz z VI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie zaprojektował pod kierunkiem nauczycielki Anety Miki metronom nadgarstkowy. -  Normalny metronom (wystukujący prawidłowy rytym - dop. red.) w przypadku głośnych instrumentów jest niesłyszalny. Wykorzystując najnowszą technologię możemy odczytać częstotliwość dźwiękku na nadgarstku, gdyż to urządzenie wykorzystuje zjawisko przewodnictwa kostnego - wyjaśniał Michał. - Uczę się w szkole muzycznej i kiedyś nauczyciel wystukiwał mi rytm nogą, dźwięk przechodził po podłodze i ja go czułem. Tak powstał pomysł.

Regina Grugel i Jan Żygadło z XI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie stworzyli pod kierunkiem nauczycielki Beaty Zymek laskę dla niewidomych. Jej działanie polega na tym, że rączka wibruje, gdy laska zbliża się do przeszkody.

- Pomysł zrodził się wtedy, gdy nasz kolega miał operację oka i nie mógł w domu przemieszczać się do innych pomieszczeń - mówili pomysłodawcy. - Myśleliśmy o E(x)plory, ale przede wszystkich chcieliśmy stworzyć coś, co byłoby pomocne dla innych.

Uczennice II LO w Szczecinie: Eliza Cielica, Hanna Maciejowska, Eliza Kabat, Anna Kasprzyk pod kierunkiem Bożeny Praczkowskiej zaprojektowały podręczną aplikację na temat ziół. Uczennicom nieobca jest tematyka zdrowia i nowoczesnych technologii. - Poważnym problemem jest dziś częste korzystanie z leków farmaceutycznych. Wiele osób nie wie, że w przypadku części schorzeń mogą pomóc naturalne metody lecznicze. Większość uważa, że jest to zbyt skomplikowane i nie ma na ten temat wiedzy. Nasza aplikacja adresowana jest właśnie do tych, którzy chcą żyć zdrowiej, zgodnie z wiedzą - wyjaśniały.

Podczas festiwalu E(x)plory obok prezentowanych wynalazków, odbywają się także pokazy instytucji naukowych i uczelni wyższych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, współorganizatorami - Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecin oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA