czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Nauka > Święto wynalazków w Technoparku

Święto wynalazków w Technoparku

Święto wynalazków w Technoparku
Data publikacji: 2018-02-23 17:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-24 12:35
Wywietleń: 1733 315594

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory trwa przez cały piątek w Technoparku Pomerania w Szczecinie. To wydarzenie gromadzi co roku młodych wynalazców i pasjonatów nauki.

Festiwal odbywa się po raz piąty. W budynkach Technoparku trwają warsztaty i pokazy dla szkół. Towarzyszy im jednocześnie wystawa 20 projektów, zgłoszonych przez zachodniopomorskich i pomorskich uczniów do konkursu na najlepszy wynalazek.

- Bardzo się cieszę, że z każdym rokiem ta impreza rozwija coraz bardziej. W tym roku prezentuje się 20 bardzo różnorodnych wynalazków  - powiedział Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

E(x)plory to otwarte wydarzenie, poświęcone technologiom innowacyjnym dla pasjonatów nauki w wieku ponadgimnazjalnym. Prezentowane w konkursie projekty pochodzą z różnych dziedzin nauki: chemii, fizyki, biologii, geografii, ekologii i innych.

Zwiedzający na miejscu mogą zobaczyć jak działają m.in.: laska dla niewidomych, metronom nadgarstkowy, Herb&You - podręczna aplikacja do identyfikacji, hodowli i zastosowania ziół, czy filtr oczyszczający wodę po praniu, aby ponownie ją zastosować.

Młodzież startująca w konkursie ubiega się o kilkutysięczne stypendia naukowe, udział w prestiżowych konkursach zagranicznych dla młodych naukowców, wśród których jest Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych. Zwycięzcy mogą liczyć także na jedną z wielu nagród specjalnych, jak: staż w prestiżowych placówkach badawczych w Polsce i za granicą, udział w programie mentoringowym oraz nagrody rzeczowe.

Michał Lachowicz z VI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie zaprojektował pod kierunkiem nauczycielki Anety Miki metronom nadgarstkowy. -  Normalny metronom (wystukujący prawidłowy rytym - dop. red.) w przypadku głośnych instrumentów jest niesłyszalny. Wykorzystując najnowszą technologię możemy odczytać częstotliwość dźwiękku na nadgarstku, gdyż to urządzenie wykorzystuje zjawisko przewodnictwa kostnego - wyjaśniał Michał. - Uczę się w szkole muzycznej i kiedyś nauczyciel wystukiwał mi rytm nogą, dźwięk przechodził po podłodze i ja go czułem. Tak powstał pomysł.

Regina Grugel i Jan Żygadło z XI LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie stworzyli pod kierunkiem nauczycielki Beaty Zymek laskę dla niewidomych. Jej działanie polega na tym, że rączka wibruje, gdy laska zbliża się do przeszkody.

- Pomysł zrodził się wtedy, gdy nasz kolega miał operację oka i nie mógł w domu przemieszczać się do innych pomieszczeń - mówili pomysłodawcy. - Myśleliśmy o E(x)plory, ale przede wszystkich chcieliśmy stworzyć coś, co byłoby pomocne dla innych.

Uczennice II LO w Szczecinie: Eliza Cielica, Hanna Maciejowska, Eliza Kabat, Anna Kasprzyk pod kierunkiem Bożeny Praczkowskiej zaprojektowały podręczną aplikację na temat ziół. Uczennicom nieobca jest tematyka zdrowia i nowoczesnych technologii. - Poważnym problemem jest dziś częste korzystanie z leków farmaceutycznych. Wiele osób nie wie, że w przypadku części schorzeń mogą pomóc naturalne metody lecznicze. Większość uważa, że jest to zbyt skomplikowane i nie ma na ten temat wiedzy. Nasza aplikacja adresowana jest właśnie do tych, którzy chcą żyć zdrowiej, zgodnie z wiedzą - wyjaśniały.

Podczas festiwalu E(x)plory obok prezentowanych wynalazków, odbywają się także pokazy instytucji naukowych i uczelni wyższych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, współorganizatorami - Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecin oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

 

Święto wynalazków w Technoparku Święto wynalazków w Technoparku

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie