Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Święto pasji

Data publikacji: 2016-03-04 18:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Święto pasji
 

Wielu ciekawych świata młodych ludzi odwiedziło w piątek szczeciński Technopark Pomerania. Po raz drugi w naszym mieście odbył się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory.

W budynkach Technoparku odbyło się 30 warsztatów i pokazów dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Towarzyszyła im jednocześnie wystawa 25 projektów, zgłoszonych przez zachodniopomorskich uczniów do konkursu na najlepszy wynalazek.

- Po raz drugi spotykamy się z E(x)plory w Technoparku i zarówno to wydarzenie, jak i instytucja wzrastają. To prawdziwe święto pasji, młodych ludzi, którzy mają swoje zainteresowania i dążenia - powiedział wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. - Cieszę się, że szcecińskie szkoły oraz szkoły z regionu wzmocniły w tym roku swoją obecność.

E(x)plory to otwarte wydarzenie poświęcone technologiom innowacyjnym dla pasjonatów nauki w każdym wieku. Zwiedzający na miejscu mogli zobaczyć jak działają: Elektroniczny Nauczyciel Gry na Skrzypcach, Automatyczny Domowy System Medyczny, Mobilne Przejście dla Pieszych czy Badanie Efektywności Biomasy Odpadowej i in. Młodzież startująca w konkursie ubiega się o stypendia naukowe oraz o udział w prestiżowych konkursach naukowych w USA, Holandii, Brazylii i Rumunii.

- Program E(x)plory służy wspieraniu młodych naukowców. Jest to już piąta krajowa edycja. W tym roku po Szczecinie kolejne festiwale regionalne odbędą się w Bydgoszczy, Wrocławiu, Kielcach. Ogólnopolski finał odbędzie się jesienią w Gdyni  - powiedziała Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Prezentowane w konkursie projekty pochodzą z róźnych dziedzin nauki: chemii, fizyki, biologii, geografii, ekologii i innych. Dominika Pałucka z VI Liceum Ogólnokształacącego w Szczecinie przygotowała podłączone do laptopa urządzenie ułatwiające ćwiczenie młodym skrzypkom. - To jest projekt dla osób, które dopiero zaczynają naukę gry na skrzypcach - wyjaśnia licealistka. -  Wyłapuje on niewłaściwą pracę smyczkiem i błędne ułożenie ręki. Ruch podczas gry mierzy akcelerometr trójosiowy.

Paulina Kosińska i Kilga Maciaszek z VII LO w Szczecinie przygotowały projekt "Kot i pies moim przyjacielem". -  Chcemy pokazać przyczyny porzucania zwierząt i uświadamiać ludzi, by byli bardziej odpowiedziali w tej kwestii - mówią pomysłodawczynie.

Uczennice przygotowały na ten temat prezentację multimedialną i ulotki. Podczas festiwalu obok prezentowanych wynalazków, odbyły się pokazy instytrucji i uczelni wyższych.

Organizatorem E(x)plory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, a partnerem regionalnym festiwalu naukowego jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. R.STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA