wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin (z)gaśnie

Szczecin (z)gaśnie

Szczecin (z)gaśnie
Data publikacji: 2017-03-24 21:28
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:00
Wywietleń: 237 225262

Przynajmniej raz w roku każdy ma szansę pokazać, że mu zależy na przyszłości naszej planety. Jak można to zrobić, od 10 lat podpowiada WWF Światowy Fundusz na rzecz Przyrody, organizując „Godzinę dla Ziemi”. W tym roku to już w sobotę (25 marca) wyłączymy światło na 60 minut. W Szczecinie – jak w całym kraju – dla Wisły.

„Godzina dla Ziemi” to największa globalna inicjatywa, zapoczątkowana dekadę temu w Sydney. To zaproszenie do wyłączenia światła na 60 minut, które ma wymiar symboliczny.

– W czasie „Godziny dla Ziemi” nie mierzymy oszczędności energii, tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków – przekonuje WWF Polska. – Nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę, tylko przez cały rok. Poprzez „Godzinę dla Ziemi” przypominamy o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety.

W „Godzinie dla Ziemi” tylko w ub. roku wzięło udział ponad 7 tysięcy miast w 178 krajach ze wszystkich kontynentów. W tym roku będzie podobnie: na godzinę zgasną światła nie tylko w domach i mieszkaniach, siedzibach firm, ale w ciemności się pogrążą również budynki użyteczności publicznej i rządowe, najbardziej charakterystyczne budowle i ikony światowej architektury. Także w Szczecinie.

– Zgaśnie m.in. pomnik Czynu Polaków w parku Kasprowicza, brama główna Cmentarza Centralnego, Różanka, iluminacja Trasy Zamkowej, mostu Długiego, 13 Muz, filharmonii i Trafostacji Sztuki, Galerii Kaskada – wylicza Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Raz w roku, w ostatnią sobotę marca, na godzinę – od 20.30 do 21.30 – wygaszamy światła w Polsce, aby zwrócić uwagę również na kwestie ważne dla naszego środowiska. Jak w minionych latach na ochronę morświnów czy wilków, tak w bieżącym – dla Wisły.

– Ogłoszenie przez Sejm RP roku 2017 „Rokiem Rzeki Wisły” mogłoby się wydawać krokiem w kierunku lepszej ochrony unikatowej na skalę kontynentu, niezwykle cennej przyrodniczo rzeki. Rząd planuje jednak zasadniczą zmianę jej charakteru, co spowoduje ogromne i nieodwracalne zniszczenie środowiska. Fundacja WWF Polska chce przekonać Polaków do idei ochrony Wisły w jej obecnej, w dużej mierze naturalnej, postaci. Chcemy zachować najpiękniejszą rzekę Europy. Nie chcemy Wisły, która stanie się ciągiem sztucznych jezior wypełnionych brudną wodą z toksycznymi sinicami – przekonują organizatorzy tegorocznej edycji „Godziny dla Ziemi”.

Tym razem więc wyłączenie światła 25 marca będzie oznaczało sprzeciw wobec rządowych zapowiedzi regulacji królowej polskich rzek, weto dla planu zniszczenia jej ekosystemu. Hasło tegorocznej „Godziny dla Ziemi” w Polsce to: „Pozostaw Wisłę – bezpieczną i piękną”.

(an)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

pan x
Prosze nie gasić mostu długiego bo pod nim plywaja barki z ladunkami a sygnalizqcja mostów dlugi i kolejowy jest pomylką i dramatem bo odbojow dobrze nie widac a radar to nie wszystko.
2017-03-25 14:34:11
kibic
inteligentni ludzie wiedzą,że to jest jedno wielkie kłamstwo,a inteligentni inaczej powinni przez godzinę śiedzieć w domu po ciemku ... tylko nie zapomnijcie wyłączyć też lodówki,bo jak nie to się Wasza (akcja ratowania świata) nie liczy :)))
2017-03-25 11:31:30
:)
poprawna nazwa www.mitologiawspolczesna.pl
2017-03-25 08:43:39
:)
@himalacje hipokryzji i do reszty płatnych trolii : www.mitologiawspolczena.pl dobranoc
2017-03-25 08:42:44
watt
A mi światło nie świeci już 3 tydzień. Elektrownia odcięła. Bo zapomniałem zapłacić.
2017-03-25 08:22:11
Anka
Bardzo dobra incjatywa z dniem dla ziemi. My też wyłączamy światło dziś. Przykro mi, ile obecna władza wyrządziła złego dla polskiej przyrody! Nadal chcą jeszcze więcej zniszczyc. Smog nas wszystkich zabije szybko o ile nie zmienimy rządzących. Wstyd, że na nich głosowałam... Dno
2017-03-25 06:02:34
HogoFogo
Zgasić światło w obronie Wisły? No, ja akurat mam zamiar zapalić wszystkie lampy i włączyć pralkę. Dajcie mi znać jak będzie akcja w obronie Renu lub Łaby. Ale na to chyba WWF nie znajdzie sponsora.
2017-03-25 00:20:31
Gonić to towarzystwo!
Akcja przeciwko Polsce. Chcą z nas zrobić skansen. W głowie mi się nie mieści, że jakieś polskie miasto weźmie w tej chucpie udział.
2017-03-25 00:04:06
JaKto
Pan Wojciechowski wykonał piekne FOTO blue mostu.A moźna go było pomalować na niebiesko i podswietlić 3x tanszymi rurami białymi lub Ledami.Mogłoby to być zdjecie kroku bo od dołu z dupy strony gdyby w szczegołach techn. podał artysta foytografik łącznà moc elektryczną zainstalowaną i oplacaną do Poznań enea i po co od godz.1.oo do 6.oo komu poza Poznaniem chetnie Poznań był te szczegoły w skali roku z uwzgl.ile to jest 10% od tej satyzwakcji na kazdego chetnego zaaangażowanego z morda pelna vasselinum.
2017-03-24 22:36:30
Ochrona wilków
skończy się, jak zaczną pożerać ludzi. Już było parę przypadków; zatuszowano...że nie wiadomo na pewno...
2017-03-24 22:18:35
Himalaje hipokryzji
Ciąg dalszy bredni globalistów i tych bzdur o CO2 produkowanym przez człowieka które nie ma żadnego wpływu na klimat! Takie akcje jak "Godzina dla Ziemi" to już kompletne skretynienie lewackich elit! Z jednej strony globaliści mają gęby pełne frazesów o ochronie Ziemi a z drugiej strony bezprzykładnie ją niszczą takimi programami jak GMO, geoinżnieria - chemtrails, używanie rtęci w żarówkach, stosowanie bez umiaru chemii w produkcji żywności itd!!
2017-03-24 21:47:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”