ŚWIĘTO odzyskanej przed 98 laty niepodległości Szczecin obchodzi okazale w wielu miejscach, nie tylko w centrum miasta. Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godz. 11 mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice metropolitalnej. Godzinę później uruchomiona została „ kolorowa aleja” przy pl. Żołnierza Polskiego, a punktualnie o 13 z pl. Orła Białego wyruszył Marsz Niepodległości, organizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Wzięło w nim udział ponad tysiąc uczestników, którzy w asyście policji, przeszli ulicami miasta pod pomnik Józefa Piłsudskiego, pod którym złożyli kwiaty.
Marsz, choć mniej liczny niż w latach poprzednich, był sprawnie przygotowany i przebiegał w spokoju. Brali w nim udział przedstawiciele różnych organizacji, młodzież, kombatanci, a także kibice szczecińskiej Pogoni, którzy skandowali hasła: bóg, honor, ojczyzna oraz cześć i chwała bohaterom. W oczy rzucały się transparenty: „ Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za nas inni i źle. Józef Piłsudski oraz „ Marzenie Polaków silna Polska w Europie Wolnych Narodów”. Uczestnicy marszu nieśli biało - czerwone flagi, śpiewali patriotyczne i legionowe pieśni.
Bardzo ciekawie zorganizowana została „ kolorowa aleja”, która od południa przyciągała licznych szczecinian. Nie brakowało występów artystycznych ( zespół „Srebrni Akordoniści”), spotkań z przedstawicielami Związku Piłsudczyków, Światowego Związku Żołnierzy AK, wojskowej grochówki, do której ustawiła się długa kolejka chętnych, a także atrakcji dla dzieci. Świetnie do pouczającej zabawy wciągnęła je Karolina Neubauer, która historyczną wiedzę dotyczącą odzyskania niepodległości, co wcale nie jest łatwym zadaniem, przekazała niezwykle umiejętnie. Mieszkańcy mogli w alei oglądać także uzbrojenie z czasów walki o niepodległość i z drugiej wojny światowej, obejrzeć zdjęcia uczestników zmagań o niepodległość,porozmawiać u przedstawicielami organizacji wojskowych i patriotycznych. Imprezę zorganizowaną przez miasto Szczecin, Międzynarodowe Targi Szczecińskie i klub „ Słowianin” prowadził znany radiowiec Szymon Kaczmarek.
Ciekawie działo na Wałach Chrobrego, gdzie poważne wydarzenia połączone zostały z zabawą. Atrakcją były konkursy, gry historyczne i koncert pieśni patriotycznych ( to w Muzeum Narodowym), podczas którego wykonywano m.in. utwory Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Pendereckiego. W pobliskim Centrum Dialogu Przełomy odbyły się natomiast dwa wernisaże wystaw pn. „Śladami Marszałka i I Kadrowej” oraz „ Legioniści”.
Święto obchodzono także uroczyście poza centrum miasta, m.in. w dzielnicy Zdroje, gdzie mieszkańcy zebrali się licznie przy rondzie Ułanów Podolskich, gdzie przy upamiętniającym ich monumencie złożyli wiązanki kwiatów.
(mos)
Fot. Ryszard PAKIESER