niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin pamięta o ogrodach

Szczecin pamięta o ogrodach

Szczecin pamięta o ogrodach
Data publikacji: 2016-05-15 15:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 2214 133686

„Pamiętajcie o ogrodach" to dla Szczecina wielkie wydarzenie i magnes dla tysięcy miłośników zieleni. Za jego sprawą Wały Chrobrego dwa razy w roku przeżywają istne oblężenie. Tym razem - w wiosennym wydaniu - było bogatsze o część artystyczną, czyli plenerową ekspozycję kwiatowych rzeźb przestrzennych, a także o smakowitą prezentację skarbów regionalnej kuchni i produktów ekologicznych.

Tradycyjnie, największym zainteresowaniem cieszyła się bogata i różnorodna oferta kiermaszu ogrodniczego. Czyli feeria barw istnego morza roślin rabatowych, cebul kwiatowych i bylin, krzewów i drzew owocowych oraz ozdobnych, traw, egzotyków, kaktusów i sukulentów, a też kolekcjonerskie i botaniczne okazy m.in. róż, lilii, host, żurawek i pnączy. Zaprezentowana przez ponad 100 wystawców nie tylko z naszego regionu.

Powodzeniem wśród kupujących cieszyły się zarówno zioła przyprawowe, choćby stewia i zioło azteków, jak również grupowane w donicach i amplach sadzonki kwiatów balkonowych. Piękne, choć nie na każdą kieszeń (od 120 zł) były też derenie ozdobne, judaszowce, klony - w tym palmowe, a też kaliny koralowe i lilaki w najmodniejszej obecnie bieli.

Natomiast kto podążył tropem aromatów uginających się od jadła stoisk z chlebami, sokami, miodami, serami, chałwami i wędlinami, czy też nęcącymi zapachami potraw wędzonych czy pieczonych na grillu, ten z pewnością znalazł drogę ku ul. Szczerbcowej i tętniącej wzdłuż niej „Wałówki z przysmakami".

Z kolei krok dalej - bo na pl. Mickiewicza - na złaknionych bardziej estetycznych wrażeń czekała awangarda Plenerowej Wystawy Florystycznej pn. „Nieugięci marzyciele poruszeni układem mechanicznie doskonałym”. W iście mistrzowskim wydaniu, bo nie tylko znanych szczecińskich florystów oraz utytułowanych gości z innych rejonów Polski, ale przede wszystkim dwójki aktualnych florystycznych Mistrzów Polski: Izy Tkaczyk i Łukasza Wierzbińskiego. Zatem nic dziwnego, że przez weekend to ich kwiatowe kompozycje przestrzenne prace były bodaj najczęściej fotografowanymi i filmowanymi punktami na mapie miasta.

* * *

„Pamiętajcie o ogrodach" to było najważniejsze weekendowe (14-15 maja) wydarzenie zielonego Szczecina, zorganizowane przez FM Szczecin, a pod patronatem medialnym "Kuriera Szczecińskiego". Nasza redakcja była również fundatorem nagrody głównej kiermaszu ogrodniczego - Pucharu KURIERA dla najlepszego wystawcy i najefektowniej zaaranżowanego stoiska (zwycięzcy na zdjęciu). O przyznaniu prestiżowego lauru zdecydowali Czytelnicy, biorąc udział w głosowaniu. Pierwsze miejsce zdobyła niezrównana ekspozycja efektownych iglaków, czyli firma Sławomira Jasińskiego - OGRODY PRASZKA. II lokatę w rywalizacji zajęła "Iluzja" Patryka Przytuły z Zielonej Góry, specjalizująca się w produkcji krzewów ozdobnych. Natomiast miejsce III przypadło szczecińskiemu Fosfanowi SA - producentowi nawozów. Gratulujemy uznania Czytelników i prestiżowego sukcesu.

Natomiast jeszcze nie został rozstrzygnięty konkurs na hasło reklamowe wydarzenia. Nazwiska laureatów, do których trafią zestawy upominków od sponsorów imprezy oraz naszej redakcji, opublikujemy w jednym z najbliższych wydań "Kuriera". ©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. Dariusz GORAJSKI

Więcej zdjęć w naszej galerii

Komentarze

Realistka
Gosciu, gdyby poszerzyc o ulice, dostawcy nie mieliby jak przejechac samochodem, aby uzupelnic towar. Inne miejsce tez odpada, bo impreza zakorzenila sie juz na Wałach. Od 16 lat kiermasz odbywa sie wlasnie w tym miejscu i jakos ludzie daja rade, ale oczywiscie trzeba ponarzekac ;)
2016-05-16 19:12:32
gosc
Super kiermasz - ale znowu podkreślam za ciasno, ludzie wchodzą na siebie, przepychają się, mało oglądają rośliny bo ciasno i nie można się zatrzymać by się przyjrzeć dokładnie, bo przepychani są dalej. Poszerzyć o jezdnię albo zmienić miejsce
2016-05-16 09:13:14
Uczciwy
@dokładny: masz nieaktualne dane. Pani Iza jest nie tylko - po mistrzostwach w Książu - Mistrzynią Polski we Florystyce, ale też Europy, po Barcelonie, a tytuł odebrała w Genui.
2016-05-16 09:04:27
dokładny
Nieprawda ! Izabela Tkaczyk nie jest Mistrzem Polski !Jest Mistrzem Regionu! Zdobyła tytuł Mistrza w II Krajowych Florystycznych Mistrzostwach Regionu Mazowiecko - Podlaskiego !
2016-05-15 17:21:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie