środa, 01 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szczecin pamięta o ogrodach

Szczecin pamięta o ogrodach

Szczecin pamięta o ogrodach
Data publikacji: 2016-05-15 15:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 2097 133686

„Pamiętajcie o ogrodach" to dla Szczecina wielkie wydarzenie i magnes dla tysięcy miłośników zieleni. Za jego sprawą Wały Chrobrego dwa razy w roku przeżywają istne oblężenie. Tym razem - w wiosennym wydaniu - było bogatsze o część artystyczną, czyli plenerową ekspozycję kwiatowych rzeźb przestrzennych, a także o smakowitą prezentację skarbów regionalnej kuchni i produktów ekologicznych.

Tradycyjnie, największym zainteresowaniem cieszyła się bogata i różnorodna oferta kiermaszu ogrodniczego. Czyli feeria barw istnego morza roślin rabatowych, cebul kwiatowych i bylin, krzewów i drzew owocowych oraz ozdobnych, traw, egzotyków, kaktusów i sukulentów, a też kolekcjonerskie i botaniczne okazy m.in. róż, lilii, host, żurawek i pnączy. Zaprezentowana przez ponad 100 wystawców nie tylko z naszego regionu.

Powodzeniem wśród kupujących cieszyły się zarówno zioła przyprawowe, choćby stewia i zioło azteków, jak również grupowane w donicach i amplach sadzonki kwiatów balkonowych. Piękne, choć nie na każdą kieszeń (od 120 zł) były też derenie ozdobne, judaszowce, klony - w tym palmowe, a też kaliny koralowe i lilaki w najmodniejszej obecnie bieli.

Natomiast kto podążył tropem aromatów uginających się od jadła stoisk z chlebami, sokami, miodami, serami, chałwami i wędlinami, czy też nęcącymi zapachami potraw wędzonych czy pieczonych na grillu, ten z pewnością znalazł drogę ku ul. Szczerbcowej i tętniącej wzdłuż niej „Wałówki z przysmakami".

Z kolei krok dalej - bo na pl. Mickiewicza - na złaknionych bardziej estetycznych wrażeń czekała awangarda Plenerowej Wystawy Florystycznej pn. „Nieugięci marzyciele poruszeni układem mechanicznie doskonałym”. W iście mistrzowskim wydaniu, bo nie tylko znanych szczecińskich florystów oraz utytułowanych gości z innych rejonów Polski, ale przede wszystkim dwójki aktualnych florystycznych Mistrzów Polski: Izy Tkaczyk i Łukasza Wierzbińskiego. Zatem nic dziwnego, że przez weekend to ich kwiatowe kompozycje przestrzenne prace były bodaj najczęściej fotografowanymi i filmowanymi punktami na mapie miasta.

* * *

„Pamiętajcie o ogrodach" to było najważniejsze weekendowe (14-15 maja) wydarzenie zielonego Szczecina, zorganizowane przez FM Szczecin, a pod patronatem medialnym "Kuriera Szczecińskiego". Nasza redakcja była również fundatorem nagrody głównej kiermaszu ogrodniczego - Pucharu KURIERA dla najlepszego wystawcy i najefektowniej zaaranżowanego stoiska (zwycięzcy na zdjęciu). O przyznaniu prestiżowego lauru zdecydowali Czytelnicy, biorąc udział w głosowaniu. Pierwsze miejsce zdobyła niezrównana ekspozycja efektownych iglaków, czyli firma Sławomira Jasińskiego - OGRODY PRASZKA. II lokatę w rywalizacji zajęła "Iluzja" Patryka Przytuły z Zielonej Góry, specjalizująca się w produkcji krzewów ozdobnych. Natomiast miejsce III przypadło szczecińskiemu Fosfanowi SA - producentowi nawozów. Gratulujemy uznania Czytelników i prestiżowego sukcesu.

Natomiast jeszcze nie został rozstrzygnięty konkurs na hasło reklamowe wydarzenia. Nazwiska laureatów, do których trafią zestawy upominków od sponsorów imprezy oraz naszej redakcji, opublikujemy w jednym z najbliższych wydań "Kuriera". ©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. Dariusz GORAJSKI

Więcej zdjęć w naszej galerii

Komentarze

Realistka
Gosciu, gdyby poszerzyc o ulice, dostawcy nie mieliby jak przejechac samochodem, aby uzupelnic towar. Inne miejsce tez odpada, bo impreza zakorzenila sie juz na Wałach. Od 16 lat kiermasz odbywa sie wlasnie w tym miejscu i jakos ludzie daja rade, ale oczywiscie trzeba ponarzekac ;)
2016-05-16 19:12:32
gosc
Super kiermasz - ale znowu podkreślam za ciasno, ludzie wchodzą na siebie, przepychają się, mało oglądają rośliny bo ciasno i nie można się zatrzymać by się przyjrzeć dokładnie, bo przepychani są dalej. Poszerzyć o jezdnię albo zmienić miejsce
2016-05-16 09:13:14
Uczciwy
@dokładny: masz nieaktualne dane. Pani Iza jest nie tylko - po mistrzostwach w Książu - Mistrzynią Polski we Florystyce, ale też Europy, po Barcelonie, a tytuł odebrała w Genui.
2016-05-16 09:04:27
dokładny
Nieprawda ! Izabela Tkaczyk nie jest Mistrzem Polski !Jest Mistrzem Regionu! Zdobyła tytuł Mistrza w II Krajowych Florystycznych Mistrzostwach Regionu Mazowiecko - Podlaskiego !
2016-05-15 17:21:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie