wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pamiętamy o ogrodach

Pamiętamy o ogrodach [GALERIA, FILM]

Pamiętamy o ogrodach
Data publikacji: 2016-05-14 14:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 929 133540

Od kilku godzin w Szczecinie działa ogród Wałów Chrobrego - największy zielony kiermasz na Pomorzu Zachodnim. Wybór roślin do domu i ogrodu jest ogromny i różnorodny, a co nie mniej ważne - także na każdą kieszeń. Przyda się też aparat fotograficzny czy kamera, bo na sąsiednim pl. Mickiewicza zachwycają kwiatowe wielkoformatowe konstrukcje Plenerowej Wystawy Florystycznej. Niektóre z nich interaktywne, co daje niemałą frajdę dzieciakom. A komu tego jeszcze mało, powinien obrać azymut na ten reprezentacyjny rejon Szczecina choćby ze względu na kuszącą smakami i zapachami pieczonego mięsiwa, pajd chleba, czekolady i kawy z kołaczami „Wałówkę z przysmakami".

„Pamiętajcie o ogrodach" to dla Szczecina wielkie wydarzenie i magnes dla tysięcy miłośników zieleni. Za jego sprawą już teraz Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie. A to dopiero półmetek pierwszego dnia kiermaszu. Tym, którzy nań jeszcze nie dotarli, podpowiadamy czego i za ile mogą się spodziewać. Poniżej (nieobiektywnie) wybrane przykłady.

Najtańsze są maleńkie lobelie i komarzyce, celozje i smagliczki - po 2 zł. Sadzonki lilii są po 3 zł, a nieco droższe - sunwitalie - od 4,5 zł. Zioła przyprawowe - w tym ziele azteków i stewia, szałwia, kolendra, estragon, oregano, bazylia, melisa i pietruszka - po 5 zł, choć ziele życia - 10 zł. Również po 5 zł są begonie (wyjątek - dragony - 8 zł), dalie, surfinie, lobelie, bakopy, szałwie omszone i bluszczyk kurdybanek. Natomiast te same sadzonki roślin ozdobnych i balkonowych, tyle że zgrupowane w amplach kosztują od 20 zł. Pelargonie wiszące i stojące - od 6 zł, ale angielskie kosztują dwa razy tyle (12 zł). Za 6 zł kupimy też: stokrotki afrykańskie, hyzopy, trzmieliny. Za 7 zł - m.in. lewizje, parzydło karłowe, słonecznice i bożykwiaty. W cenie 10 zł czekają na domowych ogrodników floksy, hosty, latrie, piwonie, żurawki, przetaczniki, pysznogłówki, spory wybór ozdobnych traw, nawet berberysy, azalie i... drewniane (!) tulipany. Za 12 zł kupimy tawułki i nawet drobne pierisy, bodziszki, kokorycz i mikołajki. Droższe są np. wiciokrzewy i róże pienne, parzydło leśne (25 zł), ostrokrzewy (30 zł), złotokapy (40-60 zł), klematisy (15-25 zł), pienne margaretki, takie też irgi i trzmieliny (25-35 zł).

Za derenie ozdobne, judaszowce, klony - w tym palmowe będziemy musieli zapłacić przynajmniej 120 zł, choć oczywiście filigranowe sadzonki klonów japońskich zdobyć można i za 25 zł. Za kalinę koralową - ok. 180 zł. Najdroższe - po kilkaset zł - są oczywiście iglaki formowane w stylu bonsai.

Przystępne są ceny drzew i krzewów owocowych. Jabłonie, śliwy, wiśnie, czereśnie i grusze w odmianach - po 25 zł. Winorośl w odmianach - od 15 do 20 zł, jagody kamczackie - od 6 zł, agrest i porzeczki - od 8 zł, maliny jesienne - 9 zł, jeżyny bezkolcowe, żurawiny wielkoowocowe i aronie - od 15 zł.

Kogo zwabią aromaty uginających się od jadła stoisk z chlebami, sokami, miodami, serami, chałwami i wędlinami, czy też aromaty potraw wędzonych i pieczonych na grillu, ten z pewnością znajdzie drogę ku ul. Szczerbcowej i tętniącej wzdłuż niej „Wałówce z przysmakami". Z kawą i kołaczami za 14 zł, pajdami chleba ze smalcem za 6 zł plus dodatki od 2 zł do 4 zł, goframi od 7 zł i wykonanymi z czekolady śrubami i... francuskimi kluczami - od 5 zł.

Natomiast krok dalej - bo na pl. Mickiewicza - na złaknionych bardziej estetycznych wrażeń czeka awangarda Plenerowej Wystawy Florystycznej nt. „Nieugięci marzyciele poruszeni układem mechanicznie doskonałym”. Dzisiaj to bodaj najczęściej fotografowane i filmowane miejsce w Szczecinie. Koniecznie do zobaczenia!

* * *

„Pamiętajcie o ogrodach" to wydarzenie weekendowe - 14-15 maja. Dzisiaj otwarte do godz. 18, a w niedzielę czynne w godz. 9-17.

* * *
Uwaga: w biurze organizatorów wydarzenia (namiot na Wałach Chrobrego) jest szansa na zdobycie nagrody. Wystarczy wyciąć z „Kuriera Szczecińskiego" kupon i wypełnić, podając własną propozycję hasła reklamowego imprezy oraz wskazać najlepsze stoisko kiermaszu. Warunkiem - dostarczenie go najpóźniej do godz. 14 w niedzielę (15 bm.). Dzięki głosom naszych Czytelników poznamy najefektowniejsze stoisko wydarzenia. Jego właściciel otrzyma prestiżową nagrodę - puchar „Kuriera”. Natomiast autorzy najlepszych haseł otrzymają zestawy upominków od sponsorów imprezy oraz naszej redakcji. Zapraszamy! ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. i film: Anna GNIAZDOWSKA

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII DARIUSZA GORAJSKIEGO

 

Pamiętamy o ogrodach Pamiętamy o ogrodach Pamiętamy o ogrodach Pamiętamy o ogrodach Pamiętamy o ogrodach

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie