Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Pamiętamy o ogrodach [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 14 maja 2016 r. 14:33
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:54
Pamiętamy o ogrodach
 

Od kilku godzin w Szczecinie działa ogród Wałów Chrobrego - największy zielony kiermasz na Pomorzu Zachodnim. Wybór roślin do domu i ogrodu jest ogromny i różnorodny, a co nie mniej ważne - także na każdą kieszeń. Przyda się też aparat fotograficzny czy kamera, bo na sąsiednim pl. Mickiewicza zachwycają kwiatowe wielkoformatowe konstrukcje Plenerowej Wystawy Florystycznej. Niektóre z nich interaktywne, co daje niemałą frajdę dzieciakom. A komu tego jeszcze mało, powinien obrać azymut na ten reprezentacyjny rejon Szczecina choćby ze względu na kuszącą smakami i zapachami pieczonego mięsiwa, pajd chleba, czekolady i kawy z kołaczami „Wałówkę z przysmakami".

„Pamiętajcie o ogrodach" to dla Szczecina wielkie wydarzenie i magnes dla tysięcy miłośników zieleni. Za jego sprawą już teraz Wały Chrobrego przeżywają istne oblężenie. A to dopiero półmetek pierwszego dnia kiermaszu. Tym, którzy nań jeszcze nie dotarli, podpowiadamy czego i za ile mogą się spodziewać. Poniżej (nieobiektywnie) wybrane przykłady.

Najtańsze są maleńkie lobelie i komarzyce, celozje i smagliczki - po 2 zł. Sadzonki lilii są po 3 zł, a nieco droższe - sunwitalie - od 4,5 zł. Zioła przyprawowe - w tym ziele azteków i stewia, szałwia, kolendra, estragon, oregano, bazylia, melisa i pietruszka - po 5 zł, choć ziele życia - 10 zł. Również po 5 zł są begonie (wyjątek - dragony - 8 zł), dalie, surfinie, lobelie, bakopy, szałwie omszone i bluszczyk kurdybanek. Natomiast te same sadzonki roślin ozdobnych i balkonowych, tyle że zgrupowane w amplach kosztują od 20 zł. Pelargonie wiszące i stojące - od 6 zł, ale angielskie kosztują dwa razy tyle (12 zł). Za 6 zł kupimy też: stokrotki afrykańskie, hyzopy, trzmieliny. Za 7 zł - m.in. lewizje, parzydło karłowe, słonecznice i bożykwiaty. W cenie 10 zł czekają na domowych ogrodników floksy, hosty, latrie, piwonie, żurawki, przetaczniki, pysznogłówki, spory wybór ozdobnych traw, nawet berberysy, azalie i... drewniane (!) tulipany. Za 12 zł kupimy tawułki i nawet drobne pierisy, bodziszki, kokorycz i mikołajki. Droższe są np. wiciokrzewy i róże pienne, parzydło leśne (25 zł), ostrokrzewy (30 zł), złotokapy (40-60 zł), klematisy (15-25 zł), pienne margaretki, takie też irgi i trzmieliny (25-35 zł).

Za derenie ozdobne, judaszowce, klony - w tym palmowe będziemy musieli zapłacić przynajmniej 120 zł, choć oczywiście filigranowe sadzonki klonów japońskich zdobyć można i za 25 zł. Za kalinę koralową - ok. 180 zł. Najdroższe - po kilkaset zł - są oczywiście iglaki formowane w stylu bonsai.

Przystępne są ceny drzew i krzewów owocowych. Jabłonie, śliwy, wiśnie, czereśnie i grusze w odmianach - po 25 zł. Winorośl w odmianach - od 15 do 20 zł, jagody kamczackie - od 6 zł, agrest i porzeczki - od 8 zł, maliny jesienne - 9 zł, jeżyny bezkolcowe, żurawiny wielkoowocowe i aronie - od 15 zł.

Kogo zwabią aromaty uginających się od jadła stoisk z chlebami, sokami, miodami, serami, chałwami i wędlinami, czy też aromaty potraw wędzonych i pieczonych na grillu, ten z pewnością znajdzie drogę ku ul. Szczerbcowej i tętniącej wzdłuż niej „Wałówce z przysmakami". Z kawą i kołaczami za 14 zł, pajdami chleba ze smalcem za 6 zł plus dodatki od 2 zł do 4 zł, goframi od 7 zł i wykonanymi z czekolady śrubami i... francuskimi kluczami - od 5 zł.

Natomiast krok dalej - bo na pl. Mickiewicza - na złaknionych bardziej estetycznych wrażeń czeka awangarda Plenerowej Wystawy Florystycznej nt. „Nieugięci marzyciele poruszeni układem mechanicznie doskonałym”. Dzisiaj to bodaj najczęściej fotografowane i filmowane miejsce w Szczecinie. Koniecznie do zobaczenia!

* * *

„Pamiętajcie o ogrodach" to wydarzenie weekendowe - 14-15 maja. Dzisiaj otwarte do godz. 18, a w niedzielę czynne w godz. 9-17.

* * *
Uwaga: w biurze organizatorów wydarzenia (namiot na Wałach Chrobrego) jest szansa na zdobycie nagrody. Wystarczy wyciąć z „Kuriera Szczecińskiego" kupon i wypełnić, podając własną propozycję hasła reklamowego imprezy oraz wskazać najlepsze stoisko kiermaszu. Warunkiem - dostarczenie go najpóźniej do godz. 14 w niedzielę (15 bm.). Dzięki głosom naszych Czytelników poznamy najefektowniejsze stoisko wydarzenia. Jego właściciel otrzyma prestiżową nagrodę - puchar „Kuriera”. Natomiast autorzy najlepszych haseł otrzymają zestawy upominków od sponsorów imprezy oraz naszej redakcji. Zapraszamy! ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. i film: Anna GNIAZDOWSKA

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII DARIUSZA GORAJSKIEGO

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA