poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Po pierwsze: kwiaty!

Po pierwsze: kwiaty!

Po pierwsze: kwiaty!
Data publikacji: 2016-05-11 11:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:02
Wywietleń: 1853 132907

Będzie się działo! Na pl. Mickiewicza - plenerowa wystawa florystyczna. Na Wałach Chrobrego - kiermasz ogrodniczy na bogato. I jeszcze nie lada gratka dla łasuchów - na ul. Szczerbcowej staną stragany z przysmakami regionalnej kuchni. To wszystko już w ten weekend i pod dobrze znanym hasłem: „Pamiętajcie o ogrodach".

Miłośnicy zieleni, domowi ogrodnicy i amatorzy bukieciarstwa - to dla nich otworzy się ogród Wałów Chrobrego. W sobotę (14 maja) w godz. 9-18, a w niedzielę (15 maja) - do godz. 17. Pod patronatem - jak zawsze - naszego „Kuriera Szczecińskiego".

Jednak wcześniej, bo już w piątek (13 b.) niemal od południa na pl. Mickiewicza zaczną powstawać przestrzenne i głównie wielkoformatowe dzieła najlepszych florystów nt. „Nieugięci marzyciele poruszeni układem mechanicznie doskonałym”. To będzie świetna okazja do podpatrywania przy pracy doświadczonych mistrzów tej branży, kwiaciarzy od wielu lat funkcjonujący na szczecińskim, ale także dopiero poznających trudną sztukę układania kwiatów adeptów florystyki (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny).

- Warto będzie zwrócić uwagę na pracę Łukasza Wierzbińskiego - jedynego szczecinianina z tytułem Międzynarodowego Mistrza Polski we florystyce, uzyskanym podczas tegorocznych mistrzostw zorganizowanych przez SITO w Poznaniu. Także na pracę Izy Tkaczyk - laureatki pierwszego miejsca w organizowanych przez Stowarzyszenie Florystów Polskich Florystycznych Mistrzostw Polski - podpowiada Ewa Maj z FM Szczecin, komisarz wystawy.

To z nimi o uwagę miłośników zieleni będą zabiegali także wystawcy kiermaszu ogrodniczego.
Tym razem będzie na nich czekały stoiska ponad 100 wystawców z branży ogrodniczej, oferujących rośliny i narzędzia do ogrodu, na działkę, balkon czy na taras.

- Będą drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, rośliny cebulowe i byliny, zioła przyprawowe, do tego stragany ze środkami ochrony roślin, nawozami, meblami i narzędziami ogrodowymi. Nie zabraknie rybek do oczek wodnych, stoisk ze specjalistami udzielającymi fachowych ogrodniczych porad i architektów krajobrazu - kiermaszową ofertę przedstawia Dorota Szyjanowska z FM Szczecin, współorganizatorka imprezy.

Na co będzie warto zwrócić uwagę?

- Na przykład na wiciokrzewy: 'American Beauty', ‘Golden Trumpet’, 'Dropmore Scarlet’. Na rzadko spotykanego judaszowca kanadyjskiego o pełnych kwiatach - ‘Flame’. Jak też na piękne odmiany liliowców: zarówno nowe - 'Bestseller', 'Black Arrow' , 'Spececoast Freaky Tiki', jak i te starsze sprawdzone: 'Autumn Red', 'Stella d'Oro' czy 'Bella Lugosi' - podpowiada Marek Maj z FM Szczecin. - Polecam też do uzupełnienia kolekcje ogrodowe: hortensji bukietowych, host, żurawek. Natomiast działkowców uwagę chciałbym zwrócić na bogato zapowiadającą się ofertę rozsad warzywnych, a także na porzeczki czerwone, choćby ‘Rolan’, na czarne - ‘Ojebyn’ oraz białe - ‘Juteborg’ I oczywiście na winorośla: ‘Nadieża Ukrainy’, ‘Łora’, ‘Muskat Zaporoża’ czy ‘Padarok Zaporoża’. Będzie też bogaty wybór ziół w doniczkach, w tym słodsza od stewii werbena Azteków i niezwykły rarytas - kolendra wietnamska, bez której nie może się obyć zjatycka kuchnia.

Do tego - na ul. Szczerbcowej - na tych, co pamiętali o ogrodach, czekać będzie „Wałówka z przysmakami", czyli stoiska producentów pieczywa, wędlin, serów, miodów, nawet piwa z minibrowarów. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Dariusz GORAJSKI i Robert WOJCIECHOWSKI

Po pierwsze: kwiaty! Po pierwsze: kwiaty! Po pierwsze: kwiaty! Po pierwsze: kwiaty! Po pierwsze: kwiaty! Po pierwsze: kwiaty! Po pierwsze: kwiaty! Po pierwsze: kwiaty!

Komentarze

Kwiaty
Widać, że w tym roku zabrakło odpowiedniej oprawy medialnej "brifingu" prasowego, jak w poprzednich latach :)
2016-05-11 12:41:39

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie