Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Szczecin kluczowy dla wzmocnienia NATO

Data publikacji: 25 lutego 2016 r. 20:56
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Szczecin kluczowy dla wzmocnienia NATO
 

WIELONARODOWY Korpus Północno-Wschodni odgrywa kluczową rolę w tworzeniu nowej infrastruktury NATO w Europie. W czwartek w szczecińskiej kwaterze głównej z dowództwem jednostki spotkali się ambasadorzy sojuszu z USA, Wielkiej Brytanii i Polski. 

DO Szczecina przyjechali ambasadorzy NATO: Jacek Najder (Polska), sir Adam Thompson (Wielka Brytania) i Douglas E. Lute (USA). Ich wizyta w siedzibie dowództwa Korpusu Północno-Wschodniego miała związek z postanowieniami szczytu sojuszu w Newport (wrzesień 2014) oraz zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie, który odbędzie się w lipcu.

Przypomnijmy, że w Walii ustalono, że to Korpus będzie kluczowym instrumentem sojuszu we wzmacnianiu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej w obliczy nowej sytuacji geopolitycznej w tym regionie.

- Ta kwatera ogrywa bardzo ważną rolę w nowym systemie NATO. Polega on na tym, że będziemy dysponować siłami szybkiego reagowania: lądowymi, morskimi, powietrznymi, specjalnymi. Formacja kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy będzie w stanie podjąć działanie w ciągu paru dni - mówi Douglas E. Lute. Dodał też, że pierwszy raz w swojej 66-letniej historii sojusz państw północno-atlantyckich będzie dysponować takimi oddziałami. 


- Przybyliśmy tu, by poszerzyć swoją wiedzę, jak wzmocnić siłę NATO na wschodniej flance - relacjonuje sir Adam Thompson.


Lute ocenił, że Korpus jest jeszcze lepiej przygotowany do dowodzenia tzw. szpicą NATO.


(szymw)

***

Więcej informacji o wizycie ambasadorów i przygotowaniach Korpusu w magazynowym wydaniu „Kuriera" i e-wydaniu.

fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA