Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Szczątków na terenie byłego Stalagu II D w Stargardzie jest coraz więcej. Badania potrwają dłużej

Data publikacji: 2021-10-26 23:28
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-26 23:47
Szczątków na terenie byłego Stalagu II D w Stargardzie jest coraz więcej. Badania potrwają dłużej
W cały projekt jest zaangażowanych ok. 30 naukowców. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ  

Nawet do końca listopada br. potrwać mogą prace badawcze na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego w Stargardzie. Każdego dnia odkopywane są szczątki kolejnych jeńców.

Na ogrodzonym terenie, obok jednostki wojskowej, gdzie mieścił się przyobozowy cmentarz, pracuje zespół techniczny składający się z 15 osób. To archeolodzy, antropolodzy oraz genetycy i medycy sądowi. Badacze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Zakładu Genetyki Sądowej w Szczecinie odkryli tam szczątki już ponad 60 jeńców. To, jak się okazuje, dopiero początek makabrycznego odkrycia dokonanego w Stargardzie.

– Tym miejscem, gdzie był Stalag II D zajmujemy się od wielu lat, ale takiego rozmiaru odkrycia się nie spodziewaliśmy – mówi dr hab. n. med. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. – Znaleźliśmy kilkadziesiąt mogił zbiorowych. Jedną z nich odkopaliśmy. Uważano dotąd, że jeńcy wojenni byli grzebani na terenie cmentarza przy ul. Reymonta. Okazało się jednak, że było inaczej. Gromadzono ileś ciał, przywożono je tutaj i wrzucano do grobu zbiorowego. Szkielety są ze sobą posplatane. Każdy z nich podejmujemy osobno.

Ekipa z PUM podobne badania wykonywała w Polsce i poza granicami kraju, m.in. na terenie obozu karnego w Norwegii.

– Są duże szanse na to, że część szczątków wydobytych w Stargardzie uda się nam zidentyfikować – dodaje genetyk ze Szczecina. – Przywrócenie tym osobom tożsamości to główny cel naszych badań. ©℗

(w)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Sławek z Barnima
2021-10-27 22:01:51
Nie tylko on jest jeszcze paru zresztą znacie ich i widzicie co czynią a czego się wstydzą
A ja się pytam
2021-10-27 15:15:58
Czy najsłynniejszy szczeciński historyk po uporządkowaniu żydowskich i niemieckich cmentarzy, po odbudowie niemieckiego obelisku weźmie wraz z grupą swoich akolitów udział i w tych pracach. Uwaga! Żydów i Niemców tam nie znajdzie. Czy starczy więc zapału?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA