Wtorek 19 października 2021r. 
REKLAMA

Schowaj komórkę do kieszeni! Nowe rozwiązania w Stargardzie

Data publikacji: 2021-10-13 09:21
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-13 17:02
Schowaj komórkę do kieszeni! Nowe rozwiązania w Stargardzie
To proste rozwiązanie może komuś uratować życie. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ  

Symbole przestrzegające przed wchodzeniem na pasy z telefonem komórkowym w ręku pojawiły się na stargardzkich chodnikach.

W 2020 r. w całej Polsce doszło do ponad 5 tysięcy potrąceń pieszych – wynika z raportu Komendy Głównej Policji. W tych wypadkach zginęły aż 624 osoby. Piesi wchodzili na pasy nieostrożnie, wprost pod koła pojazdów, a wielu z nich korzystało w tym czasie z telefonów komórkowych. Od 1 czerwca tego roku za przechodzenie przez zebrę z komórką przy uchu lub przed nosem można dostać mandat. Ale ten przepis jest przez pieszych nadal lekceważony. Niektórzy robią tak siłą przyzwyczajenia, narażając się na niebezpieczeństwo. Stąd w wielu miastach na chodnikach malowane są znaczki przypominające o zakazie. Także w Stargardzie.

– Takie symbole są już wymalowane przy pl. św. Ducha, a pojawią się jeszcze przed doświetlonymi niedawno pasami na ulicach Czarnieckiego, w pobliżu pomnika św. Jana Pawła II, a także 11 Listopada, Twardowskiego, Wyszyńskiego, Kazimierza Wielkiego, Śląskiej, Bogusława IV i Skarbowej, przy wyjeździe w ul. Czarnieckiego – wylicza Piotr Styczewski, rzecznik prezydenta Stargardu.

Symbole ostrzegające przed wchodzeniem na pasy z komórką przy uchu lub przed oczami pojawią się głównie na zebrach w okolicy szkół. W minioną niedzielę w Stargardzie omal nie doszło do tragedii właśnie przez telefony komórkowe. Kierowca toyoty jadący ul. Czarnieckiego zerknął na telefon leżący na siedzeniu pasażera i dodatkowo oślepiony słońcem nie zauważył nastolatków wchodzących na pasy. Doszło do ich potrącenia. Z niegroźnymi dla życia urazami trafili do szpitala w Zdunowie.

– Nastolatek, wchodząc na pasy, był zapatrzony w smartfon – mówi Krzysztof Wojsznarowicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

(w)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dekrek
2021-10-13 23:35:49
Dlaczego do szpitala w Zdunowie ? Szpital w Stargardzie nie nadaje się ?
Martwy
2021-10-13 16:29:26
Przepis art. 14 PRD mówi Zabrania się "Korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - W SPOSÓB KTÓRY PROWADZI DO OGRANICZENIA MOŻLIWOŚCI OBSERWCJI SYTUACJI NA JEZDNI." Przepis martwy bo jak to udowodnić ?
A moze warto...?
2021-10-13 15:44:25
Przy nacisniecie przycisku... by zapalilo sie pieszemu/ym Zielone Swiatlo, warto wmontowac nagranie... Przechodzac przez jezdnie nie patrz w telefon !/?
akcja tele mele
2021-10-13 11:07:42
Dobrze, gdyby zamiast symboli pojawiła się co jakiś czas policja i przynajmniej pouczała, bo jakoś jeszcze nie widziałem. A żniwo wielkie, bo może co 5. osoba przechodząca NIE MA w ręce telefonu.
Bardzo dobrze!
2021-10-13 10:45:28
Popieram w 100%.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ