poniedziałek, 06 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szansa dla szczecińskich par

Szansa dla szczecińskich par

Szansa dla szczecińskich par
Data publikacji: 2018-08-28 13:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:19
Wywietleń: 1230 347864

Konkurs na projekt programu leczenia niepłodności metodą in vitro ogłosił szczeciński magistrat. Oferty można składać do 18 września tego roku.

Konkurs polega na stworzeniu "projektu programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2019-2021 dla mieszkańców Szczecina". Jego uczestnikami mogą być osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, organizacje pozarządowe oraz podmioty lecznicze w rozumieniu Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

- Głównym celem zadania jest zapewnienie szczecińskim parom dotkniętym niepłodnością dostępu do procedury zapłodnienia pozaustrojowego w oparciu o obowiązujące standardy postępowania i procedury medyczne - mówi Marta Kufel, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Według magistratu dzięki temu możliwe będzie obniżenie odsetka par bezdzietnych w Szczecinie. Ponadto procedura in vitro ma zapewnić najwyższy standard leczenia pacjentów, a także "zwiększyć skuteczności leczenia par, u których stwierdzono niepłodność i wyczerpały się inne dostępne metody jej leczenia". Samorządowy program ma też obniżyć koszty leczenia ponoszone przez pacjentów. Pozwoli też na "osiągnięcie korzystnych trendów demograficznych oraz zachowań społecznych".

Program skierowany jest do około 100 szczecińskich par. Spełniać one muszą następujące warunki: pozostawać w związku małżeńskim lub partnerskim co najmniej od roku i mieszkać w Szczecinie oraz muszą uczestniczyć w programie polityki zdrowotnej pn. „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020”, realizowanym przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 prof. Tadeusza Sokołowskiego PUM przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Ostatnim warunkiem jest stwierdzenie "bezwzględnej przyczyny niepłodności."

Podmioty zainteresowanie udziałem w konkursie mogą składać dokumenty do 18 września br. w Biurze Obsługi Interesantów magistratu.

Przypomnijmy: w grudniu ubiegłego roku została podpisana umowa pomiędzy miastem a szpitalem przy ul. Unii Lubelskiej. Dzięki niej możliwe jest dokonywanie pogłębionej diagnostyki par starających się o potomstwo oraz zwiększenie liczby inseminacji (metoda kontrolowanej prokreacji). To uzupełnienie realizowanego przez tę placówkę programu polityki zdrowotnej pn. "Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce na lata 2016-2020”.

- Od początku władze miasta podkreślały, że są otwarte na wspieranie mieszkańców Szczecina starających się o potomstwo wszelkimi metodami, które są bezpieczne i potwierdzone naukowo - mówi Marta Kufel.

Dotychczas do miejskiego programu zgłosiło się 80 par, które przeszły proces pogłębionej diagnostyki. Po pół roku trwania współpracy Miasta ze SPSK nr 1 w Szczecinie dziewięć par spodziewa się dzieci.

- Dotychczasowe działania pokazały również, że dla siedmiu spośród wszystkich par, które się zgłosiły do programu, jedyną nadzieją na posiadanie potomstwa jest metoda zapłodnienia pozaustrojowego - dodaje Marta Kufel. - To właśnie dla takich szczecinian, Miasto chce uruchomić miejski program leczenia metodą in vitro. ©℗

(KaNa)

Fot. arch.

Komentarze

Wert
Bardzo dobrze, taki program w Szczecinie jest bardzo potrzebny
2018-08-28 16:15:08
gg
Lepiej pozno niz wcale, oczywiscie zaraz nastapi wylew szamba od milujacych blizniego swego jak nie siebie samego, in vitro powinno miec dofinansowanie w calym kraju bo w wiekszosci takie pary czy malzenstwa uczciwie pracuja i nie dostaja nic za darmo jak wiele osob z rodzin patologicznych co maja po kilka dzieci i nie pracuja i zyja na koszt panstwa i naduzywaja roznych uzywek
2018-08-28 15:14:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie