Niedziela 23 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Bój o in vitro

Data publikacji: 2018-08-14 16:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:18
Bój o in vitro
 

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zaskarży decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej, która unieważniła jego uchwałę o pomocy finansowej dla samorządów chcących stosować metodę in vitro. Podczas debaty przed podjęciem tej decyzji nie brakowało sporów.

- Projekt, który jest na dzisiaj, dotyczy sprawy, która jest nie tylko kontrowersyjna moralnie, ale też budzi zastrzeżenia medyczne. Krakowski analogiczny projekt został oddalony, ponieważ Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała negatywną opinię - zaczęła Agnieszka Przybylska, jedyny przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, który pojawił się na sesji. - Bardzo poważne wątpliwości budzi fakt, że nieczytelne podpisy zdecydowały o dzisiejszej sesji. Mam wątpliwości, czy z formalnego punktu widzenia skuteczne było zawnioskowanie o sesję.

W ramach protestu radna opuściła salę, w której odbywały się obrady.

- Tak ma wyglądać dyskusja według PiS-u: wygłosić swoje prawdy objawione, wyjść, a następnie forsować różnego rodzaju zakulisowymi narzędziami triki prawne- skomentował marszałek Olgierd Geblewicz. - My zakładaliśmy, że może być pewien polityczny proces wojewody, który będzie chciał uchylić naszą uchwałę. Okazało się, że nie znaleziono podstaw prawnych do tego. Zastosowano inny trik - skierowanie naszej uchwały do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która, przypomnę, zgodnie z ostatnimi zmianami PiS-u podległa jest ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. RIO ma prawo badać jedynie te uchwały, które wprost rodzą konsekwencje finansowe. A nasza uchwała takich konsekwencji nie rodzi. W oparciu o nią ani złotówka z budżetu województwa nie została wydatkowana. Ta uchwała określa tylko generalne ramy, w oparciu o które gminy mogą wnioskować do samorządu o udzielenie pomocy.

Jednocześnie Geblewicz poinformował, że cele uchwały i tak będą realizowane, a gminy mogą składać stosowne wnioski.

SLD poparł wniosek marszałka. Ale Dariusz Wieczorek z Sojuszu miał swoje zastrzeżenia:

- Przypomnę, że nie mówimy o uchwale dotyczącej in vitro, ale o uchwale dotyczącej dotacji dla gmin. To są dwie różne sprawy. To jest, można powiedzieć, proteza uchwały o in vitro. Coś złego dzieje się w Urzędzie Marszałkowskim, coś dzieje się u nas. No bo jeżeli 16 lipca wpływa opinia RIO i my przez miesiąc tego nie otrzymujemy, po czym grupa czterech jawnych radnych i czterech nie wiadomo jakich radnych podpisuje, bo nie ma z imienia i nazwiska podpisanych tych radnych - i tu się trzeba z koleżanką Przybylską zgodzić - i nagle pojawia się wniosek o zwołanie sesji sejmiku, to czy my tak mamy działać?

Skargę na orzeczenie RIO rozpatrzy Wojewódzki Sądu Administracyjny.©℗

(as)

Na zdjęciu: Marszałek Olgierd Geblewicz oraz Anna Mieczkowska z zarządu województwa przekonywali, że skarga do WSA jest zasadna.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Agnieszka Przybylska
2018-08-29 22:40:16
In vitro nie jest zadaniem własnym samorządu, to raz. Jest biznesem wysokodochodowym i mocno kontrowersyjnym: płaci się za in vitro niezależnie od efektu, mimo zagrożeń dla życia i zdrowia kobiety i dziecka,to dwa. Ogromne kontrowersje moralne, prawne i medyczne, to trzy. "Wkręcanie" samorządowców w finansowanie takiego biznesu to fatalny pomysł niepotrzebnie obniżający standardy moralne w polityce lokalnej...
Gość
2018-08-15 09:01:50
A ja znowu. Ten pan też na invitro się pisze 🤣🤣🤣
I do... nie nowoczesnego
2018-08-14 23:44:32
Bo moze liczy jeszcze... na In Vitro ???
A wiec Panowie...
2018-08-14 23:39:19
Cenmy Meskie Nasienie i Nie sprzedawajmy Je za grosze dla Babskiego In Vitro... tylko podniesmy Wysoko Cene... na 10-dzieistki tysiecy Zlotych !!
Panie Geblewicz - to jak to z Wami jest...? ?
2018-08-14 23:31:54
Najpierw PO-lityczne Lewactwo Walczy i Manifestuje by dalej utrzymac Ginekologiczne Skrobanki... a pozniej na wszelki wypadek... chca jeszcze wprowadzic In Vitro - rowniez i za pieniadze Podatnikow !! Czyli: cos tu Lewa... nie rowna sie Prawej lub inaczej: za mlodu chca wyskrobywac sie na PO-tege... a na starsze lata czyli za 5 min 12-ta - jeszcze via In Vitro probowac... "Zaskoczyc" !/??
nie nowoczesny
2018-08-14 18:47:58
z czego ta blondynka śmieje sie??? że nie rozumie wartosci ludzkiego życia?????????????????

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA