Czwartek 26 maja 2022r. 
REKLAMA

Szalejąca butla w kabinie

Data publikacji: 2017-03-20 08:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:31
Szalejąca butla w kabinie
 

Nietypowy wypadek goleniowskich strażaków. W kabinie wozu jadącego do pożaru wyskoczył zawór z butli ze sprężonym powietrzem. Butla miotała się po kabinie, zraniła w głowę jednego ze strażaków.

Samochód jechał do pożaru koparki pracującej na budowie drogi ekspresowej S6. Strażacy w drodze przygotowywali niezbędne wyposażenie,. m.in. butle ze sprężonym powietrzem. W pewnym momencie z jednej z butli wyrwał się zawór, a wydobywające się z niej powietrze ciężką butlę zmieniło w rakietę miotającą się w kabinie. Stłukła przednią szybę samochodu i uderzyła w głowę jednego ze strażaków, na szczęście nie było to kierowca samochodu, który akurat dojeżdżał do zatłoczonego rano skrzyżowania. Prowadzący pojazd zjechał na pobocze, rannemu udzielono pierwszej pomocy i wezwano pogotowie ratunkowe. Lekarz pogotowia stwierdził powierzchowne obrażenia, strażak trafił jednak na badania do szpitala. Do płonącej koparki pojechała inna drużyna strażacka.

Zdarzenie było z gatunku takich, które nie miały prawa się zdarzyć. Butle ze sprężonym powietrzem są atestowane i powinny gwarantować pełne bezpieczeństwo użytkownikom. Nie ma jednak pewności, czy pechowa butla kiedyś nie spadła i na przykład nie uderzyła zaworem o twarde podłoże. To by mogło osłabić mocowanie zaworu. Przyczynę zdarzenia powinno ustalić dochodzenie.

cm

Fot. Piotr Barański

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hełm
2017-03-20 10:12:30
Dlatego strażak powinien zakładać hełm przed wejściem do wozu i zdjąć go po powrocie z akcji, w remizie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA