sobota, 04 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Szafir” jest w drodze do nigeryjskiego portu Onne

„Szafir” jest w drodze do nigeryjskiego portu Onne

„Szafir” jest w drodze do nigeryjskiego portu Onne
Data publikacji: 2015-11-28 21:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 1465 43026

Statek „Szafir”, którego część załogi została uprowadzona przez porywaczy, jest w drodze do nigeryjskiego portu Onne – poinformował w sobotę PAP Michał Czerepaniak, szef firmy Polaris Usługi Morskie, pośredniczącej w zatrudnieniu załogi statku.

Pięciu polskich marynarzy - czterech oficerów i jeden marynarz zostało uprowadzonych w nocy z czwartku na piątek ze statku u wybrzeży Nigerii. 11 pozostałych członków załogi uniknęło jakiejkolwiek szkody; są bezpieczni. "Szafir", na którym przebywają marynarze, został bezpiecznie przycumowany na noc do statku wojennego marynarki nigeryjskiej.

„Od sobotniego południa jednostka jest w drodze do nigeryjskiego portu Onne, niedaleko Port Harcourt. „W niedzielę, w godzinach popołudniowych powinna zacumować w tym porcie" – powiedział Czerepaniak.

Od sobotniego wieczora do rana statek będzie czekać na redzie zabezpieczony przez marynarkę wojenną Nigerii. Będzie czekać na kotwicy do niedzielnego poranka, by nocą nie płynąć deltą rzeki, która prowadzi do portu – wyjaśnił rozmówca PAP.

Czerepaniak poinformował także, że rozmawiał już z polskim konsulem, który jest w drodze do Onne, i w niedzielę, gdy statek zacumuje w tym porcie, znajdzie się na jego pokładzie. Dodał też, że spodziewa się, że w środę zostanie uzupełniona załoga statku. Już byśmy mogli wysłać ludzi na jednostkę, ale potrzebne są wizy i trwa procedura ich uzyskania - wyjaśnił.

Śledztwo w sprawie porwania polskich marynarzy prowadzi od piątku Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie.

Służby państwowe otoczyły opieką rodziny członków załogi, deklarując wszelką pomoc, w tym opiekę psychologiczną. "W kontakcie z rodzinami pozostają urzędy wojewódzkie.

MSZ jest w kontakcie z władzami nigeryjskimi.

Spółka Euroafrica, do której należy "Szafir", w komunikacie prasowym poinformowała w piątek m.in., że statek "został zaatakowany z dwóch łodzi przez uzbrojonych piratów, w odległości ok. 35 mil morskich od wybrzeży Nigerii". (...) "Pomieszczenia załogi zostały splądrowane, po czym piraci opuścili statek" - podkreślono.

Armator jest w kontakcie z załogą statku.

Załoga pochodzi z województwa zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.(PAP)

 

Fot. Euroafrica

 

Komentarze

Bezrobotny "snajper"...,
A jak inne Kraje Zachodnie rozwiazuja teraz problemy z tamtejszymi Piratami wodnymi... gdy wczesniej uprawadzali Ich statki...?
2015-11-28 21:45:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie