poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Prokuratura wszczęła śledztwo ws. porwania marynarzy

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. porwania marynarzy

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. porwania marynarzy
Data publikacji: 2015-11-27 15:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 1776 42739

Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie porwania polskich marynarzy - poinformowała w piątek jej rzeczniczka Anna Gawłowska-Rynkiewicz.

W nocy ze statku u wybrzeży Nigerii uprowadzonych zostało pięciu polskich marynarzy z 16-osobowej załogi. Pozostali członkowie załogi są bezpieczni, znajdują się na statku, który zostanie doprowadzony do portu schronienia.

Rzeczniczka potwierdziła, że prokuratura posiada informacje dotyczące porwania obywateli polskich, którzy byli zatrudnieniu i wykonywali obowiązki na pokładzie statku ms/"Szafir" pod banderą cypryjską.

"Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie prowadzi w tej sprawie śledztwo w kierunku przestępstwa bezprawnego pozbawienia wolności. Armatorem jest szczecińska firma Euroafrica i są porwani obywatele polscy. Przepisy procedury karnej i kodeksu karnego zobowiązują prokuratora do prowadzenia postępowania w tej sprawie" - wyjaśniła Gawłowska-Rynkiewicz.

Jak dodała, prokurator w piątek formalnie rozpoczął postępowanie w sprawie.

Pytana, jakimi czynnościami prowadzący sprawę prokurator zajmie się w pierwszej kolejności, odparła, że przede wszystkim najpierw uzyska pełną informację od wykonującej w tej sprawie czynności ABW, czyli wszystkie dostępne dane dotyczące okoliczności tego zdarzenie, i w zależności od uzyskanych informacji, zaplanuje czynności procesowe.

Zaznaczyła jednak, że sytuacja jest dość dynamiczna, a marynarze pozostają w rękach porywaczy.

Szczecińska prokuratura prowadziła już wcześniej osiem podobnych śledztw, część umorzono z powodu niewykrycia sprawców, część zawieszono, mimo mimo prowadzonych czynności poza granicami kraju. PA oczekuje m.in. na uzyskanie dodatkowych materiałów dowodowych z innych państw. To szczególnie skomplikowane postępowania, bo część pracy wykonujemy w egzotycznych krajach - powiedziała rzeczniczka. Np. zwracaliśmy się o pomoc prawną od Zjednoczonych Emiratów Arabskich - dodała

Trzy z prowadzonych przez PA śledztwa dotyczyły porwań w 2008 i 2009 r. przez somalijskich piratów ośmiu Polaków pływających na trzech statkach. Porywane wówczas statki to saudyjski tankowiec "Sirius Star" z polskim kapitanem i marynarzem, norweski tankowiec "Bow Asir" z pięcioma polskimi marynarzami oraz niemiecki "Patriot" z jednym Polakiem na pokładzie.

Scenariusz porwań był podobny. Do statków podpływały łodzie motorowe z grupami (25-35 osób) uzbrojonych piratów. Dostawali się oni metodą abordażu na pokłady statków i terroryzowali załogi bronią palną. Grożąc pozbawieniem życia marynarzy, żądali od armatorów wypłacenia okupu. Okupy w wysokości od 1 mln 750 tys. dolarów do 3 milionów dolarów były wypłacane a statki uwalniane.

Gawłowska-Rynkiewicz powiedziała, że we wszystkich trzech przypadkach nie dochodziło do urazów fizycznych członków załogi, ginęły jednak należące do nich przedmioty. (PAP)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie