Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

System transportowy z kłopotami

Data publikacji: 24 listopada 2015 r. 09:56
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
System transportowy z kłopotami
Rozwiązany przez ratusz kontrakt na wykonanie ITS w Koszalinie nie oznacza, że projekt nie zostanie dokończony. Jednak na pewno nie za pieniądze z kasy miejskiej. Od prawej: Dariusz Data z Wydziału Informatyki Urzędu Miejskiego, nadzorująca projekt w imieniu magistratu Małgorzata Buśko, wiceprezydent Wojciech Kasprzyk, Michał Żuber – dyrektor ZZDW i Robert Grabowski – rzecznik prezydenta Koszalina.  

Spółka PKP Informatyka do 30 listopada ma uruchomić Inteligentny System Transportowy w Koszalinie. Jednak 10 dni przed terminem ratusz wypowiedział firmie umowę dotyczącą realizacji częściowo gotowego zadania.

Kasa miejska będzie musiała zwrócić 2,3 mln zł z odsetkami, które tytułem zaliczki pobrała z dofinansowania unijnego.

Warto przypomnieć, że miasto dwukrotnie wyłaniało wykonawcę. Najpierw w styczniu 2014 r. przetarg wygrała hiszpańska firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima z Barcelony, która chciała wykonać go za 9,6 mln zł. Ratusz w drugim rozdaniu wybrał spółkę PKP Informatyka z ofertą 13,5 mln zł. Przedsięwzięcie miało otrzymać 85-procentowe dofinansowanie z unijnych funduszy z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, czyli 11,4 mln zł.

Niestety, pierwszy termin wdrożenia Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS – według pisowni angielskiej) wyznaczony na maj br., został przesunięty. Gdy zmienił się zarząd PKP Informatyka, to realizacja projektu znów została zagrożona.

Ratusz we wrześniu br. wstrzymał wypłatę wynagrodzenia dla spółki. Wtedy wykonawca zapewniał, że do 15 listopada kompletny system będzie przetestowany na ulicach Koszalina.

Tekst i fot. (m)

Więcej we wtorkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 24 listopada 2015 roku

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA